Xayriya haqida dars soati “Ezgulik yo’lida” mavzusidagi dars soati. Sinf soati “Mehr-muruvvat ko‘ngil ko‘zgusi” Sinf soati xayriya, xayriya, xayrli ishlar

2018 yilda e'lon qilingan Rossiya Federatsiyasi Ko'ngillilar (ko'ngillilar) yili "irodasi, kuchi, saxiyligi Rossiyaning asosiy kuchi bo'lgan mamlakatning barcha fuqarolari" yiliga aylanadi.

Tematik dars (sinf soati) "Xayriya, ko'ngillilik, ko'ngillilik" talabalarni Rossiyada ko'ngillilik va xayriya kabi tushunchalar bilan, faoliyat bilan ko'ngillilikning paydo bo'lish tarixi bilan tanishtiradi. Rossiya jamiyati Qizil Xoch (ROCC).

Dars varianti [PDF ] [DOCX ]

Taqdimot [PDF] [PPTX]

Talabalar uchun topshiriqlar (ish varag'i) [PDF] [DOCX]

Maqsadlar: faol fuqarolik pozitsiyasini, ko‘ngillilik faoliyatiga asoslangan ijtimoiy foydali faoliyatga tayyorlikni, shuningdek, yordamga muhtoj kishilarga g‘amxo‘rlik bilan munosabatda bo‘lishni, jamoat birlashmalari faoliyatida ishtirok etishni shakllantirish.

Vazifalar:

  • o'quvchilarning ijtimoiy ahamiyatga ega bo'lgan qiziqishlarini rivojlantirish ijtimoiy faoliyat, yordamga muhtojlarga g'amxo'rlik bilan munosabatda bo'lish;
  • talabalarning ko'ngillilar haqidagi bilimlarini tizimlashtirish;
  • talabalarni ixtiyoriylikka undash.

1-mashq.

Ish varag‘idagi krossvord savollariga javob bering.

Olingan javoblarga muvofiq sinf soati mavzusini tuzing.

Sinf mavzusi "Xayriya, ko'ngillilik, ko'ngillilik".

Vazifa 2.

“Ko‘ngillilik”, “xayriya”, “ko‘ngillilik” so‘zlarining ta’riflarini tahlil qiling va savollarga javob bering.

Ushbu faoliyat turlari o'rtasida qanday o'xshashliklar bor? Ularning o'ziga xos xususiyatlari qanday?

Vazifa 3.

Imperator Fanlar akademiyasining akademigi Vasiliy Osipovich Klyuchevskiyning Rossiya tarixi va antik davrlari bo'yicha bayonotining ma'nosini tushuntiring.

Vazifa 4.

Matnni o'qing. So'zlarning ma'nosini tushuntiring:

"xayriya uyi"

"sadaqaxona",

"Kasalxona uylari"

Vazifa 5.

Matnni o'qing. Topshiriqni bajaring, savolga javob bering.

Oldingi davrga nisbatan xayriya faoliyatida nima o'zgargan (4-topshiriqga qarang).

Javobingizning sabablarini keltiring.

Vazifa 6.

6.1. Matndagi etishmayotgan so‘zlarni tavsiya etilgan so‘zlardan foydalanib to‘ldiring.

So'zlar: shifokorlar, rahm-shafqat, Aleksandr II, Jeneva, xayr-ehsonlar, rus-yapon.

6.2. Nima uchun tez yordam poyezdlari 19-asr oxiri 20-asr boshlarida keng tarqaldi deb oʻylaysiz? Matnda tilga olingan ikki urushda tez yordam poyezdlari sonini solishtiring.

6.3. Rossiya Qizil Xoch Jamiyatining faoliyatini ko'ngilli sifatida tavsiflay olamizmi?

Vazifa 7.

Matnni o'qing. Topshiriqni bajaring, savollarga javob bering.

7.1. Slaydda keltirilgan so'zlardan ko'ngillilik haqidagi tushunchangizga mos keladiganini tanlang. Tanlovingizni tushuntiring.

7.2 Nima uchun odamlar ko'ngilli bo'lishadi? Bugungi kunda "ko'ngillilik" tushunchasining ma'nosi nima? Hozirgi kunda ko'ngillilikning qanday yangi shakllari paydo bo'ldi?

Yaxshilik darsi.

Bolalar yoshi: 7-8 yil.

Sinf soati— Xayriya... Bu nima?

Darsning maqsadi: bolalarda ezgulik, mehr-oqibat, yaxshilik, xayrixohlik, xayriya g'oyalarini rivojlantirish;

Dars maqsadlari:

bolalarga axloqiy tushunchalarni o'rgatish: mehribonlik, xayriya,

O'zaro hurmat va boshqalarga muloyim munosabatda bo'lishni rivojlantirish;

Bolalarning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish.

Bolalar faoliyatini tashkil etish shakllari: suhbat, fantaziya faoliyati (ertak), hunarmandchilik (oq qog'oz gul)

O'quv qurollari: kompyuter, multimedia proyektori

Bolalar uchun materiallar: oq qog'oz, qaychi, elim, qalam

Darsning borishi:

Tashkiliy vaqt

Chiroyli parilar o'rmonlar ortida qoladilar
Mo''jizalar bilan ulkan billur sandiq.
Va agar kimdir mo''jiza istasa,
Shunda siz bu mo''jizani u erdan olishingiz mumkin.

Iltimos, yigitlar, o‘z o‘rningizga o‘tiring.

Suhbat.

1). - Ayting-chi, bolalar, shunday ajoyib sandiqni topmoqchimisiz?

Albatta, barchangiz mo''jizalarni yaxshi ko'rasiz. Sehrli ko‘kragimizda ajablanib bor – bu ertak. Sehrgar buni tugatmaganligi g'ayrioddiy. Biz unga yordam beramiz, lekin buning uchun biz diqqat bilan tinglaymiz ...
“Kichik bir shaharchada qo'shni bir o'g'il va bir qiz yashar edi. O'g'il bolalar yaqinda 8 yoshga to'lgan edi, ular eng oddiy ko'rinishga ega edilar: kalta, ozg'in, jigarrang ko'zli. Qiz belanchakda suzishni va orzu qilishni yaxshi ko'rardi, bola esa ritsar yoki qutqaruvchiga aylangan g'ayrioddiy hikoyalarni o'ylab topishni yaxshi ko'rardi. Ular ko'pincha hovlida birga o'ynashardi. Ammo bir kuni bola hovlidan sehrli qalpoq topdi. Bu oddiy shlyapaga o'xshardi. Lekin, aslida, uni kiygan har bir kishi asta-sekin ko'rinmas bo'lib qoldi... Qiz esa kundan-kunga o'z dugonasini kamroq va kamroq ko'rganini payqab qoldi.


G'amgin lirik musiqa yangraydi.

Sizningcha, bolalar, bu ertak qanday tugaydi?

Yaxshilik yovuzlikni yengishi kerak degan fikringizga qo'shilaman. Lekin qanday? Keling, birgalikda ushbu hikoyaning davomini yarataylik.

(Bolalar hayajonlanadilar, qiz do'stini qutqaradi, deyishadi. Javoblar juda ko'p. O'qituvchining vazifasi etakchi savollar yordamida izchil hikoya qurish, ularni "adashtirishga" yo'l qo'ymaslikdir. Bolalarni butun dunyo bolani qutqarishi mumkin degan fikrga yo'naltiring. Hikoyaning baxtli yakunini o'ylab toping.)

2). Haqiqat bilan aloqa.

Ayting-chi, odamlar kundalik hayotda kasal bo'lishadimi? Ko'pincha? Agar kasal bo'lsangiz, nima qilish kerak?

Ba'zida kasallikni davolash juda qiyin bo'lishi mumkin. Bizning tariximizda bo'lgani kabi, hamma yordamga muhtoj. Xayriya - bu "yaxshilikni yaratish", yaxshilik, boshqalarga, ko'pincha begonalarga yordam berishdir. Agar ko'p, ko'p tomchi shudring yig'ilsa, siz dengiz olasiz. Ko'p, ko'p odamlar bir tomchi mehr qo'shsa, siz muhabbat ummoniga ega bo'lasiz. U, albatta, bu dunyoda kimnidir qutqaradi.

Har birimiz kichik mo''jiza yaratishimiz mumkin. Bugun sinfda oq qog'ozdan gullar yasaymiz. Tez orada maktabimiz aksiyada ishtirok etadi " Oq gul" Sizning gullaringiz kasal bolalar uchun mablag'ga almashtiriladi. Bu, albatta, ulardan ba'zilarining tiklanishiga yordam beradi!

3). Qog'ozdan oq gul yasash.

    Biz A4 formatidagi 2 varaqni 4 marta katlaymiz, natijada biz 8 ta blankani olamiz. Yuqori varaqda biz kelajakdagi gulning konturlarini chizamiz.

    Bo'shliqlarni birga kesib oling. Birinchi guldan bitta gulbargni, ikkinchisidan ikkitasini, uchinchisidan uchtasini va hokazolarni kesib olishingiz kerak.

    Barcha gulbarglarning qirralari bir-biriga yopishtirilgan bo'lishi kerak.

    Yelim quriganidan so'ng siz gulni yig'ishingiz mumkin: o'rtada bitta barg, so'ngra ikkita, uchta va oxirgi qismga qadar.
    Ehtiyotkorlik bilan har bir qismni elim bilan yoping va poydevorga ozgina bosing. Qolgan narsa gulni poyaga yopishtirish va barglarni yopishtirishdir.

4). Talabalar asarlari ko'rgazmasi.

5). Xulosa qilish:

Ayting-chi, boshqalarning qayg'usiga befarq bo'lmagan odamni nima deyish mumkin?

Xayriya nima?

Yorqin yo'l bo'ylab baxtli dunyo sari
Faqat yaxshi odamlar tashvishsiz yurishadi.
Hamma yaxshi odamlar, baxtli odamlar
Ular mo''jizalar yaratadilar va mo''jizalarni orzu qiladilar.

E'tibor uchun rahmat.

Sinfimiz o‘quvchilarining faolligi tufayli maktab “Oq gul” aksiyasida faol ishtirok etdi. Qanday qilib biz 1 kun ichida 8 ming rubl yig'ishga muvaffaq bo'lganimizni hali ham tushunmayapman. Ba'zilar uchun bunday pul arzimas narsa, ammo bu bizning bunday faoliyatdagi birinchi tajribamiz. Mening yigitlarim, yosh bo'lishlariga qaramay, hamma ko'chada gul tarqatib, ko'ngilli bo'lishni xohlardi. Maktabimizda bor-yo‘g‘i 650 nafar o‘quvchi tahsil oladi. Bunday qiziqish va ishtirokdan hamma hayratda qoldi, chunki o‘tgan yili maktabimizda bu aksiya o‘tkazilmagan edi. Ilgari mahallamizdagi cherkovga gullar yasab, olib ketilardi. Umid qilamanki, bu xayrli ishni davom ettiramiz.

Alloh boylikni foydalanish uchun beradi va uning hisobini talab qiladi.

Maqol

IN o'tgan yillar Bizning "yangi ruslarimiz" hayoti ommaviy axborot vositalarida alohida ishtiyoq bilan yoritilgan. Yaxtalar, futbol jamoalari, saroylar va zargarlik buyumlarini sotib olish - bu xatti-harakatlar standarti, hayotdagi muvaffaqiyat ramzi sifatida taqdim etiladi. Zamonaviy yoshlarga bu hayotdagi asosiy narsa zavq, pul esa nafaqat istaklarni qondirish vositasi, degan g'oyani singdiradi. Ayni paytda, rus pravoslav an'anasi pul va boylikka mutlaqo boshqacha munosabat bilan ajralib turadi. 19-asrning eng boy rus savdogarlari va tadbirkorlari. Ular pulni xalq oldidagi mas'uliyat deb hisoblashgan, shuning uchun ularning ko'plari xayriya ishlari bilan shug'ullangan va xayriya ishlari bilan shug'ullangan. Tavsiya etilgan sinf stsenariysi bolalarni eng mashhur rus filantroplari P.M.ning ismlari bilan tanishtiradi. Tretyakov va ST. Morozova. Suhbat davomida sinf o'qituvchisi bolalarga xayriya faoliyatining sabablarini - pravoslav axloqi va vatanparvarligini tushunishga yordam beradi. Rojdestvo bayramida ushbu mavzu bo'yicha sinf soati o'tkazish maqsadga muvofiq bo'ladi. Bu bizning ishtirokimiz, yordamimiz va g'amxo'rligiga muhtoj bo'lgan har bir kishiga xayriya, rahm-shafqat, samimiy e'tibor davri.

Maqsadlar: bolalarning xayriya va homiylik nima ekanligini tushunishlarini kengaytirish; P.M.ning faoliyati bilan tanishtirish. Tretyakova, S.T. Morozova; muruvvat, hamdardlik, hamdardlik kabi insoniy fazilatlarga ijobiy axloqiy bahoni shakllantirish; mehribonlik va iliqlikni targ'ib qilish; bolalarni xayriya tadbirlarida ishtirok etishga undash.

Tayyorgarlik ishlari: ijodiy guruhga (7 bola) tayyorlanishni topshiring axborot bloki sinf soati.

Uskunalar: P.M.ning portretlari. Tretyakova, S.T. Morozov, Tretyakov galereyasi binosining fotosurati, Tretyakov kolleksiyasidagi rasmlarning reproduksiyalari, Moskva badiiy teatri binosining fotosurati.

Dekor: sinf soati mavzusini, epigrafni doskaga yozing.

Sinf rejasi

I. Muammoli vaziyat "Dimka qanday qilib xayriyachi bo'ldi".

II. Vaziyatni muhokama qilish.

III. Axborot bloki.

1. Homiylar, homiylar va xayrixohlar.

2. Savdogar Tretyakovning jasorati.

3. Moskva badiiy teatrining "homiysi".

IV. Interaktiv suhbat.

V. Zamonaviy temurlar.

VI. Xulosa qilish.

Dars soatining borishi

I. Muammoli vaziyat "Dimka qanday xayriyachi bo'ldi"

Sinf rahbari. Bolalar, doskaga qarang. Doskada dars soatimiz mavzusi yozilgan - “Yaxshilik qil”. Quyida yana uchta so'z bor - homiy, xayriyachi va xayriyachi. Endi biz ushbu so'zlarning ma'nosi haqida gaplashamiz. Iltimos, qisqa hikoya tinglang. Bu haqda menga yettinchi sinf o‘quvchisining onasi aytdi. Uning o'g'li Dima samolyot modellashtirishga qiziqadi.

Har hafta Dima yangi samolyot modelini yopishtiradi. Bu modellar uning xonasida hamma joyda: shkafda, javonlarda, stolda, karavot ostida. Onam bu mahsulotlarni asta-sekin tashlab yuborishga harakat qildi, lekin Dimka har doim buni payqab qoldi va boshqa jangchi g'oyib bo'lganidan keyin janjallarni boshladi. Shunda ona o‘g‘liga xayrli ish qilishni taklif qildi. Uning so'zlariga ko'ra, ushbu samolyot modellari qo'shnining egizaklari Sasha va Seryojaga berilishi mumkin. Ularning katta oilasida bolalar o'yinchoqlar bilan bezovtalanmaydilar va agar Dimka ularga juda ko'p ajoyib modellarni olib kelsa, bolalar haqiqiy dam olishadi. Bu g'oya bolani shunchalik ilhomlantirdiki, u darhol qo'shni bolalar uchun sovg'a yig'ishga shoshildi. Men katta quti topdim, unga barcha modellarimni ehtiyotkorlik bilan joylashtirdim va saxiy bo'lib, unga bolalarimning mashinalarini quydim. U qutini yopdi va hovliga kirdi, u erda Sashka va Seryojka bexosdan qum qutisini qazishayotgan edi. Onam balkondan Dimka bolalarning oldiga ulkan quti qo'yganini, bolalarning bunday boylikka tegishga jur'at etmay, qo'rqoqlik bilan qarashlarini ko'rdi. Dimka o'zining eng katta samolyotini uchirmoqchi bo'lganini ko'rgan onam derazadan uzoqlashdi. U allaqachon oshxonadan hovlida bolalarning baxtli kulgisini eshitdi va laynerning sinovlari muvaffaqiyatli o'tganini angladi.

Dimka yigirma beshinchi Rojdestvo archasidan keyin Santa Klaus singari uyga xursand va charchagan holda qaytdi. U darhol qiz do'sti Natashaga qo'ng'iroq qildi va tantanali ravishda: "Meni tabriklang, men xayriyachi bo'ldim", dedi. Ammo Natasha uning hikoyasini eshitib, u bilan rozi bo'lmadi.

II. Vaziyatni muhokama qilish

Sinf rahbari. Nima uchun Natasha Dimkani xayriyachi deb atashga rozi bo'lmadi deb o'ylaysiz?

Bolalar javoblari namunasi:

U rashkchi edi.

Uning bunday narsaga qodir ekanligiga u ishonmadi.

U san’at homiysi kimligini bilmas edi.

U Dimkadan barcha samolyotlarni berishini xohladi.

Sinf rahbari. Balki ular Dimani bolalar homiysi deb atashlari kerak edi? (Yo'q, siz uni bunday deb atay olmaysiz. Homiy pul beradi, moliyaviy yordam beradi, lekin Dima o'yinchoqlar berdi.)

Dimaning harakatini qanday chaqirish mumkin? (Dimaning harakatlarini tasvirlash uchun eng yaxshi so'z - bu "xayriya".)

"Xayriya" so'zining ikkita ildizi bor: "yaxshi" va "yaratish". Dima qanday yaxshi ish qildi?

Bolalar javoblari namunasi:

U o'yinchoqlarini baham ko'rdi, qadrlagan narsasini berdi.

U bolalarga quvonch baxsh etdi.

Syurpriz qildi, kambag'al bolalar uchun bayram uyushtirdi.

U nafaqat samolyotlar maketlarini berdi, balki ularni qanday qilib uchishini ko'rsatdi.

III. Axborot bloki

1. Homiylar, homiylar va xayrixohlar

Talaba 1. Xayriya yordamga muhtojlarga ehson tarzida yordam berishdir. Mashhur rus savdogarlari Proxorovlar, Morozovlar, Ryabushinskiylar, Mamontovlar va boshqalar xayriya ishlarida faol qatnashdilar. Ular maktablar, kasalxonalar, turar joylar, oshxonalar, turar-joylar qurish uchun pul berdilar.

O‘quvchi 2. Homiylar – madaniyat rivoji uchun pul ajratadigan xayriyachilar. Masalan, savdogarlar Savva Mamontov va Savva Morozov rus rassomlari, ijrochilar va musiqachilarni qo'llab-quvvatladilar. Homiy - fan va san'atning boy homiysi. San'atning birinchi homiysi kim edi? 1-asr oxirida. n. e. V Qadimgi Rim Gay Tsilniy Mesenas yashagan. U shoirlar Virgil va Horatsiyni qo'llab-quvvatlagan. O'shandan beri iste'dodli odamlarni moliyalashtirgan har bir kishi xayriyachi deb ataladi.

2. Savdogar Tretyakovning jasorati

Talaba 3. Tretyakov galereyasi butun dunyoga mashhur. U Moskvada joylashgan. Bu dunyoga mashhur san'at muzeyi bo'lib, unda rus rasmining durdona asarlari mavjud Kiev Rusi hozirgi kungacha. Rasmlar to'plamini taniqli filantrop Pavel Mixaylovich Tretyakov o'z puliga yig'gan.

Inqilobdan oldin boylar rus san'atini unchalik qadrlamagan, ular chet elliklardan rasm sotib olishga va buyurtma berishga harakat qilganlar. Ko'pgina rus rassomlari kambag'al edilar, hatto ochlikdan ham azob chekdilar. O‘z xalqiga ishongan, madaniyatining gullab-yashnashiga ishongan haqiqiy vatanparvarlar milliy madaniyatga yordam berishni o‘z zimmalariga oldilar. Ana shunday vatanparvarlardan biri moskvalik savdogar Pavel Mixaylovich Tretyakov edi.

Talaba 4. Pavel Mixaylovich Tretyakovning do'stlari eng yaxshi rassomlar edi. Ammo ulardan faqat ikkitasi san'at homiysining umr bo'yi portretini yaratishga muvaffaq bo'ldi. Bu Ilya Efimovich Repin va Ivan Nikolaevich Kramskoy. Tretyakov juda kamtar odam edi, u o'zini tutishni yoki o'zini namoyon qilishni yoqtirmasdi. Rassom Kramskoy kasallik paytida, Tretyakov qarshilik ko'rsata olmaganida, uni qo'lga olishga muvaffaq bo'ldi. Xayriyachining portretiga qarang (kitobdan rasmni ko'rsatadi). Aqlli, aqlli yuz, olijanoblik, vazminlik - u umuman savdogar yoki tadbirkorga o'xshamaydi. Aksincha, u rassom yoki rassomga o'xshaydi.

Talaba 5. Tretyakov yoshligida ham rus tili galereyasini yaratishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan badiiy san'at. Yarim asr davomida ana shu maqsad sari yurdi. U birorta ko'rgazmani o'tkazib yubormadi, otasidan meros qolgan barcha kapitalni ushbu muzeyni yaratishga vasiyat qildi. "Odamlarga imkon qadar ko'proq bering, iloji boricha ozroq oling" - bu uning hayotiy qoidasi edi. U o‘z mablag‘iga Repin, Kramskoy, Perov, Vasnetsov, Levitan, Shishkin va boshqa rus rassomlarining hali hech kimga tanish bo‘lmagan kartinalarini xarid qildi, ko‘rgazmalar tashkil qildi. Keyin u o'z galereyasini Moskvaga sovg'a qildi. Galereyaning yaratilishi Pavel Mixaylovich Tretyakovning haqiqiy jasoratidir.

3. Moskva badiiy teatrining "homiysi"

Talaba b. Moskva badiiy teatri nima ekanligini hamma biladi. Bu Stanislavskiy va Nemirovich-Danchenko yaratgan teatr. A.P. oʻz spektakllarini shu teatrda sahnalashtirgan. Chexov. Stanislavskiy va Nemirovich-Danchenko teatrning xalq uchun ochiq bo‘lishini, spektakllarga chiptalar arzon bo‘lishini xohlardi. Ammo bunday teatrga, albatta, kiyim-kechaklar, bezaklar, rassomlar uchun maosh va ta'mirlash uchun doimo pul beradigan homiy, xayriyachi kerak edi. Va keyin mashhur Moskva savdogar Savva Morozov yordamga keldi.

Savva Morozov teatr san'atini juda yaxshi ko'rar edi va doimiy ravishda turli teatrlardagi spektakllarga tashrif buyurdi. U ba'zi teatr truppalariga pul bilan yordam berdi. Men shunchaki bu yordam reklama qilinmasligini so'radim.

Talaba 7. Morozovga Stanislavskiy teatri juda yoqdi. Menga teatrni boylar uchun emas, balki xalq uchun qilish g‘oyasi yoqdi. Va Savva Morozov bu teatrning asoschilaridan biri bo'ldi. U tom ma'noda shu bilan yashadi: u barcha mashqlar va spektakllarga keldi, katta pul berdi va hatto binoni qayta qurishni boshladi. Morozovning o'zi qurilishni boshqargan, shaxsan o'zi barcha tafsilotlarni o'rgangan, arralagan, bo'yalgan, bolg'alagan. Sahna uchun eng zamonaviy texnik moslama va jihozlar xorijdan xarid qilindi. Hammasi bo'lib Savva Morozov Badiiy teatrga yarim million rubl sarfladi. Stanislavskiy nomidagi badiiy teatr butun dunyoga mashhur bo'ldi. Bu ham xayriyachi Savva Morozovning xizmatidir.

IV. Interaktiv suhbat

Sinf rahbari. Qiziqarli ma'lumotlar uchun rahmat yigitlar. (Sinfga murojaat qiladi.)

Nima deb o'ylaysiz, Tretyakov, Morozov va boshqa boy savdogarlarni o'z pullarini xayriya ishlariga sarflashga nima majbur qildi?

Bolalar javoblari namunasi:

Ular ham mashhur bo'lishni xohlashdi.

Ular san'atni yaxshi ko'rardilar.

Ular san'atkorlarga achinishdi.

Ular vatanparvar edilar va rus san'atiga yordam berishni xohladilar.

Ular shunchaki odamlarga hamdard bo'lishdi.

Sinf rahbari. Iltimos, P.M.ga qo'ng'iroq qilish mumkinmi, ayting. Tretyakov va S.T. Morozov vatanparvarlari?

Bolalar javoblari namunasi:

Albatta, bu mumkin, chunki ular rus san'atini saqlab qolishgan.

Ha, chunki ular rus rassomlarining qashshoqlikda yashayotganidan xafa bo'lishdi.

Ular vatanparvarlardir, chunki ular o'zlariga tegishli bo'lgan hamma narsani yaxshi ko'rishardi.

Ular vatanparvarlar, chunki ular Rossiyadagi odamlarning Yevropadagidan yomonroq yashashini xohlashdi.

Sinf rahbari. Darhaqiqat, ular vatanparvar edilar va Rossiyaning kelajagi haqida qayg'urdilar. Pavel Mixaylovich Tretyakov, Savva Timofeevich Morozov, boshqa rus filantroplari singari, o'zlarini reklama qilmadilar, maqtov yoki maqtovni yoqtirmasdilar. Ular o‘zlarining shon-shuhratlari uchun emas, balki Vatan sha’ni, milliy madaniyatni asrab-avaylash uchun san’at homiylariga aylanishdi. Xayriya bilan shug'ullangan rus savdogarlarimiz hayotda biz dars soatida epigraf sifatida olgan maqolni yo'naltirdilar: "Xudo boylik beradi va uning hisobini albatta so'raydi". Sizningcha, qanday hisobot nazarda tutilgan?

Bolalar javoblari namunasi:

Pulni qayerga sarflaganligi haqida hisobot.

Inson bu boylikni qanday qo'lga kiritgani haqida hisobot.

Agar Alloh ularga boylik bergan bo‘lsa-yu, ular uni arzimas narsalarga sarflasalar, Alloh ularni jazolaydi va boyliklarini tortib oladi.

Bu pul sarflangan xayrli ishlar haqida hisobot.

Sinf rahbari. Ko'plab "yangi ruslar" xorijda yaxtalar, hashamatli mashinalar va uylar sotib olishmoqda. Nima deb o‘ylaysiz, ular o‘z boyliklari uchun Alloh huzurida hisob bera oladilarmi?

Bolalar javoblari namunasi:

Ularning aytadigan gaplari qolmaydi, chunki ularning boyligi vatanini boy qilmagan.

Agar mamlakat juda kambag'al yashasa, ularning hashamatini ko'rsatishga haqqi yo'q.

Halol mehnat bilan ko'p pul topib bo'lmaydi, deyishadi, shuning uchun ular noqonuniy yo'l bilan olingan kapital uchun hisob berishadi.

Sinf rahbari. Ular xayriya sifatida nima qilishlari mumkin edi?

Bolalar javoblari namunasi:

Maktab quring, shifoxona, stadion, basseynni ta’mirlang.

Ilm-fanni rivojlantirish uchun pul bering.

Iqtidorli yoshlarga yordam bering.

Bemorga murakkab, qimmat operatsiya uchun pul bering.

V. Zamonaviy temurlar

Sinf rahbari. Urushdan keyin barcha o'g'il-qizlar Arkadiy Gaydarning "Temur va uning jamoasi" hikoyasining qahramoni Temur kabi bo'lishni orzu qilishdi. Kashshof Temur olijanob, jasur, mard va kuchli edi. U ojizlarni himoya qilgan, frontdagi askarlarning oilalariga yordam bergan, ko‘plab xayrli va foydali ishlarni amalga oshirgan o‘g‘il-qizlardan iborat jamoa tuzdi. Shu bilan birga, Temurning odamlari hech kim ularning yaxshiliklarini taxmin qilmasligi uchun maxfiylikni saqladilar. Himoyasiga olgan uylarning darvozalariga besh qirrali yulduz chizilgan.

Bolalar, barchangiz bilasizki, yorqin va quvonchli bayram yaqinlashmoqda - Rojdestvo. Rojdestvo kunlari - bizning ishtirokimiz, yordamimiz va g'amxo'rligiga muhtoj bo'lgan har bir kishiga xayriya, rahm-shafqat, samimiy e'tibor. Keling, boshqalar uchun nima qilishimiz mumkinligini o'ylab ko'raylik. Xayriya uchun manzillarni qayerdan topsak bo'ladi?

Bolalar javoblari namunasi:

O'yinchoqlaringizni va bolalar kitoblaringizni ko'p bolali oilalar farzandlariga berishingiz mumkin.

Siz qo'shni kampirga oziq-ovqat sotib olishingiz mumkin.

Hovli va o'yin maydonchangizni tartibga keltirishingiz mumkin.

Siz hamma xafa qiladigan zaiflar uchun turishingiz mumkin.

Sinf rahbari. Qishki ta'til yaqinlashmoqda. Ushbu bayramlarda siz ko'plab o'yin-kulgilar va sovg'alarga ega bo'lasiz. Va kimdir bu kunlarda hatto eng kerakli narsalardan ham mahrum bo'ladi. Atrofingizga qarang va yordamga muhtoj bo'lganlarni albatta ko'rasiz. Bu odamlar sizning yoningizda, uylaringiz va hovlilaringizda yashaydi. Ularga har qanday yo'l bilan yordam bering: ish bilan, yaxshi so'z bilan, muomala bilan va bu bayram siz uchun yanada quvonchli bo'ladi.

VI. Xulosa qilish

Sinf rahbari. Bugun qanday qiziqarli narsalarni o'rgandingiz? Balki biror narsa sizni o'ylantirgandir?

Bolalar javoblari namunasi:

Men homiylar, xayriyachilar va xayriyachilar kimligini bilib oldim.

Sinf soati

Mavzu: “Qalblar ezgulikka ochiladi »

Maqsadlar: shakl axloqiy fazilatlar, bolalarda do'stlik va o'zaro yordam tuyg'usini rivojlantirish; xayriya tushunchasini joriy etishni davom ettirish, uning tarixdagi rolini ko'rsatish va zamonaviy jamiyat; uyg'otmoqBolalar muhtojlarga har tomonlama yordam berish istagi bor.

Talabalar yoshi: 2-sinf, 8 yosh

Xayriya ishlarida ishtirok etish darajasi: xayriya haqida eshitgan va ishtirok etgan

Shkaf jihozlari: ekran, kompyuter, elektron taqdimot, yorug'lik va qora qalblarni chizish, o'quvchilar soniga ko'ra A-4 varaq; oddiy qalamlar, qalam, qaychi, guruh ishi uchun topshiriqlar bilan kartalar.

Sinf soati skripti

1. Tashkiliy moment .

Bolalar, ayting-chi, yostiqdan yumshoqroq nima bo'lishi mumkin? (talabalarning javoblari)

Bu bizning qo'llarimiz, kaftlarimiz.

2. Motivatsiya

Palma, qo'l, dolon - qadimgi kunlarda shunday atashgan ichki tomoni qo'llar. Ko'p maqol va maqollar xurmo bilan bog'liq.

"Kurma engil - do'stlik kuchli." Buni qanday tushunasiz? (talabalarning javoblari)

Xo'sh, bizning qo'llarimiz nima qila oladi? (talabalarning javoblari)

Bizning qo'llarimiz tirik tabiatning bir qismidir, ya'ni qo'llarimiz gullar ekish va hayvonlarni oziqlantirishi mumkin.

Slayd 2

Rus yozuvchisi Lev Kassil shunday degan edi: “Hamma qo'lidan keladi, qanday qilib hamma biladi, inson qo'llari hamma narsaga qodir. Shunchaki, inson o‘z qo‘li mehnatini ham, o‘zganing mehnatini ham hurmat qilishi uchun ularni yaxshi ish qilishga o‘rgatish kerak».

3. Maqsadlarni belgilash

Endi biz nima haqida gaplashmoqchi ekanligimizni maslahat yordamida bilib olasiz.

2 nafar o‘quvchi she’r o‘qiydi

Yaxshi - bu sizsiz! Yaxshi - bu menman!

Bizning butun Yerimiz yaxshi!

Yaxshi bayram - oilada,

Bahorda ariqning qo'shig'i yaxshi,

Yaxshilik - bu quvonch va kulgi dengizi,

Yaxshilik yoz kabi ajoyib!

Onam va dadam yaqin bo'lganda - Xush kelibsiz!

Odamlar metroda tabassum bilan yurishadi,

Xo'sh, umuman olganda, yaxshi narsa shunga o'xshash

Ba'zida tushuntirib berolmayman!

Xo'sh, bizning darsimiz nima haqida bo'lishini taxmin qildingizmi? (Bolalarning javoblari)

Bugun biz qo'llarimiz nima yaxshilik qilishi haqida gaplashamiz.

4. Asosiy qism

Rus shoiri Yakov Polonskiyning “Tilanchi” she’ridan parcha tinglang.

Men tilanchini bilardim: soya kabi,

Ertalab bu kun bo'yi sodir bo'ldi

Chol deraza tagida kezib yurdi

Va u sadaqa so'radi.

Ammo men bir kunda to'plagan hamma narsa,

Ilgari tunga borib taslim bo'lardim

Bemorlar, nogironlar va ko'rlar,

O'zi kabi kambag'al.

Bolalar, bu odam haqida nima deya olasiz?

Bu keksa odamda qanday insoniy fazilat bor?

(mehribonlik, sezgirlik, rahm-shafqat, fidoyilik, xayriya).

(So'zlar engil yurakka joylashtirilgan)

Slayd 3

Endi buyuk rus shoiri Mixail Lermontovning xuddi shu nomdagi “Tilanchi” she’ridan yana bir parchani tinglang.

Avliyo monastiri darvozalarida

Tik turib sadaqa so‘rayapti

Bechora qurib qolgan, zo‘rg‘a tirik

Ochlik, tashnalik va azob-uqubatlardan.

U faqat bir bo'lak non so'radi,

Va nigoh tirik azobni ko'rsatdi,

Va kimdir tosh qo'ydi

Uning cho'zilgan qo'lida

Ushbu she'r qanday tuyg'ularni uyg'otadi?

(Beparvolik, shafqatsizlik, yovuzlik, yolg'on, ochko'zlik, qalbning qo'polligi)

So'zlar qora yurakka joylashtirilgan.

Afsuski, bunday odamlar bor, lekin bizning vazifamiz boshqacha bo'lishdir. Ammo, agar ular mavjud bo'lsa, bu illatlar haqida nima deyish mumkin? (Bolalarning javoblari)

Ha, ularni yo'q qilish, ularga qarshi kurashish kerak.

Bolalar, keling, bu so'zlarni yirtib tashlaylik. Bizning hayotimizda ularga o'rin yo'q.

Xalq donoligida shunday deyilgan: "Eng yomoni, imkoniyatga ega bo'lish, unga muhtoj bo'lgan odamga yaxshilik qilishni xohlamaslikdir".

Qadimgi kunlarda yaxshi ishlar "yaxshilik" deb atalgan, shuning uchun yangi so'z "xayriya"

Bizning Donetsk Xalq Respublikasida “mehr-muruvvat”, “rahm-shafqat”, “xayriya” kabi unutilgan tushunchalar qayta tiklanmoqda.

Qanchangiz xayriya nima ekanligini bilasizmi? (bolalar javoblari)

Slayd 4

Xayriya- bu ham xuddi shunga o'xshash jamoat manfaatini ko'zlagan harakatlar va ishlar.

Kim xayrixoh bo'lishi mumkin? (Bolalarning javoblari)

Ko'pgina tashkilotlar va fuqarolar mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari, nogironlar va keksalarga nisbatan mehr-muruvvat ko'rsatishadi. Respublikamizda nimalar qilinganini eslaylik:Slayd 5

do‘konlar, dorixonalar, turli tashkilotlar yaqinida panduslar o‘rnatildi.

Nogiron va mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari uchun turli sayohatlar, bayramlar, uchrashuvlar va hokazolar tashkil etilmoqda.

Bemorlarga yordam berish uchun mablag' yig'ish tashkil etiladi. Keksalar ham, yoshlar ham qo‘lidan kelganicha xayr-ehson qilishadi. Va ko'p odamlar allaqachon tibbiy yordam olishgan.

Odamlar qachon xayriya qilishni boshladilar? (Bolalarning javoblari)

5. Tarix va zamonaviy jamiyatda xayriyaning o'rni haqida hikoya

Xayriya faoliyati uzoq tarixga ega:

Buyuk Gertsog Yaroslav Vladimirovich shaxsiy mablag'laridan foydalanib, etimlar uchun maktab tashkil etdi.Slayd 6

Tsar Ivan dahshatli muhtojlarga yordam berish uchun qonunlar chiqardi.Slayd 7

Pyotr I kasalxonalar va boshpanalarni qurishga katta e'tibor berdi.Slayd 8

Empress Ketrin II xususiy xayriya ishlarini qo'llab-quvvatladi.Slayd 9

19-asrda mamlakatda “Faxriy filantrop” unvoni joriy etilgan.

Ehtimol, hozirda xayriya ishlari bilan shug'ullanadigan aniq odamlarni bilasizmi? (Bolalarning javoblari)

Hozir biz uchun shunday dahshatli davrda Donbass aholisiga yordam berish uchun xayrli ishlarni amalga oshirayotgan ko'plab tashkilotlar va shaxslar bor, masalan:Slayd 10

"Birlashgan Donbass jamg'armasi" jamoat tashkiloti 2017 yilning yozida 40 000 rubl to'lagan. qiyin hayotiy vaziyatga tushib qolgan shahrimizdagi oila - bir vaqtning o'zida ikkita bola bolalikning og'ir shakli bilan kasallangan miya yarim falaj. Yordam bolalarni operatsiyadan keyingi reabilitatsiya qilish uchun mo'ljallangan.

Doktor Lizaning Adolatli yordam jamg'armasi. Ikki yil davomida ushbu jamg‘arma turli og‘ir xastaliklardan aziyat chekkan 500 dan ortiq bolaning hayotini saqlab qoldi.

Va bunday mablag'lar juda ko'p. Rossiya Federatsiyasi bizga katta yordam ko'rsatmoqda.

Kattalar ishlaydi va pul bilan yordam berishi mumkin. Lekin siz pul ishlamaysiz, boshqalarga qanday yordam bera olasiz? (talabalarning fikri)

(Masalan, bolalar bog'chasi. Kitoblarni yig'ing, bolalarga o'yinchoqlar bering, o'yin maydonchasidagi qorni tozalashga yordam bering, yo'llarni supuring, bolalarga skeyt ko'rsating. bolalar bog'chasi, qushlarni oziqlantiruvchilarni yasang va osib qo'ying...)

Va eng muhimi, xayr-ehson doimiy yordam ekanligini unutmasligimiz kerak va kayfiyatga ko'ra bir marta yordam bermaslik kerak. Har biringizda kichkina quyosh kabi kichik bir mehringiz bor. Mehribon inson - bu odamlarni sevadigan, ularga yordam beradigan va bunday odam bilan siz hamma joyda o'zingizni qulay his qiladigan odamdir. Mehribon inson tabiatni sevadi. Mehribon insonning sevgisi va uning yordami yumshoq bahor quyoshi kabi isiydi.

6. Yaxshi niyatli asarlar bilan guruhlarda ishlash .

1-guruh: “Goz-oqqushlar” ertaki Ertak qahramoni qiz qanday xayrli ishlarni qildi? (talabalarning javoblari).

2-guruh: “Ryaba tovuqi” ertagi Tovuq qanday xayrli ish qildi? (javob: tovuq bobosi va buvisi yig'lamasligi uchun oltin tuxum qo'ydi)

3-guruh: Lev Tolstoyning “Keksa bobo va nabira” hikoyasi nimani o'rgatadi? (keksalarga g'amxo'rlik va hurmat).

7. Amaliy ish.

Bir varaq qog'ozni oling, kaftingizni ustiga qo'ying va qalam bilan chizing. Qanday xayrli ishlarni qilganingizni, agar hali qilmagan bo'lsangiz, qanday xayrli ishlarni orzu qilayotganingizni yozing. Bir nechta talabalarning javoblarini tinglang. Keyin barcha palmalar engil yurak atrofidagi taxtaga biriktiriladi.

Talabalar qo'llarini yuqoriga ko'targan holda aylana hosil qiladilar.

Sizning quchog'ingizda har doim quyosh bo'ladi, atrofingizdagi dunyoga yaxshilik va muhabbat doimo hukmronlik qiladi - chunki biz buni hozir juda sog'inamiz! Qo'llaringizni qo'yib yuboring, qo'llaringizni ushlab turing va bir-biringizga qo'llaringizning iliqligini va tabassumingizni bering.

8. Yakuniy qism .

Darsimizni S. Ya. Marshak she'ridagi so'zlar bilan yakunlamoqchiman

Har kuni va har soatda ruxsat bering

U sizga yangi narsa beradi.

Fikringiz yaxshi bo'lsin,

Va yurak aqlli bo'ladi.

9. Xulosa qilish .

Bolalar, bizning darsimiz o'z nihoyasiga yetmoqda. Ayting-chi, u sizni nima haqida o'ylashga majbur qildi?

Bolalar, bir-biringizga ko'proq yaxshi, yaxshi so'zlarni ayting. Bundan siz o'zingiz mehribon bo'lasiz.

Sizning shioringiz bo'lsin: "Bizning qo'llarimiz yaxshilik qiladi".Slayd 11

“Yaxshilik yo‘lidan ketyapmiz” qo‘shig‘i ezgu ishda hamrohingiz bo‘lsin. Yu.Entina, musiqa. M. Minkova.

(Bolalar tomonidan qo'shiq ijrosi)Slayd 12

Timakova Galina Vasilevna
MBOU 118-son o'rta maktab, Samara
Boshlang'ich maktab o'qituvchisi

Talabalar uchun dars soati boshlang'ich maktab
Xayriya darsi.
Maqsadlar:
1. Xayriya va homiylik g'oyalari haqida dastlabki tushuncha bering.
2. “Yaxshilik”, “xayriya”, “xayriya” tushunchalarini kengaytiring.
3. Mashhur filantroplar va san’at homiylari faoliyati bilan tanishtirish.
4. Bolalarda muhtojlarga har tomonlama yordam ko'rsatish istagini uyg'otish.
Shkaf jihozlari:
1. romashka gulbarglari tasviri tushirilgan plakat, bunda har bir gulbargda ezgulik haqidagi bayonotlar bosilgan;
2. xayriya va san'at homiylarining portretlari;
3. maqollar;
4. odamlarning turli sifatlari bilan alohida kartalar
Darslar davomida:
1. Tashkiliy moment. Mavzu xabari.
Bolalar, bugun bizda g'ayrioddiy dars bor va bu darsda nima muhokama qilinadi, biz endi maslahat yordamida bilib olamiz.
Talaba she'r o'qiydi
Yaxshimisan!
Yaxshi - bu menman!
Bizning butun Yerimiz yaxshi!
Yaxshi bayram - oilada,
Bahorda ariqning qo'shig'i yaxshi,
Yaxshilik - bu quvonch va kulgi dengizi,
Yaxshilik yoz kabi ajoyib!
Onam va dadam yaqin bo'lganda - Xush kelibsiz!
Odamlar metroda tabassum bilan yurishadi,
Umuman olganda, yaxshilik shunga o'xshash narsa
Ba'zida tushuntirib berolmayman!

- Xo'sh, darsimizda nima haqida gaplashishimizni taxmin qildingizmi?
- Bolalar, bugun darsda biz xayriya nima ekanligini bilib olamiz, xayriya nima ekanligini, xayriyaning maqsadi nima ekanligini tushunishga harakat qilamiz.
2. Asosiy qism.
- Qanchangiz xayriya nima ekanligini bilasizmi? (bolalar javoblari)
- Kim xayriya ishlari bilan shug'ullangan va shug'ullanadi? (bolalar javoblari)
- Va ertakdagi o'rmon aholisi buni tushunishga yordam beradi.
Ertak dramatizatsiyasi
Bunny o'rmon bo'ylab yuribdi va Kirpi, Tulki va Kichik Ayiq unga qarab yurib, nimadir haqida quvnoq gaplashmoqda.
Bunny hayron bo'ladi: "Qiziq, Baba Yaga nima bo'ldi? Men uni kliringda uchratdim, uning panjalari titray boshladi, menimcha, hamma narsa yo'qoldi! Va u menga sabzi berib, boshimni silab qo'ydi. Mo''jizalar!"
Hayvonlar kulib, bir-birlariga qarashadi.
Kichkina ayiq - biz o'rmon chetida teg o'ynayotgan edik, birdan tramvay-tara-ram, shovqin, bo'kirish eshitildi, Baba Yaga rezavorlar va qo'ziqorinlarni terayotgan edi va qoqilib ketdi. Hamma narsa savatdan tushib ketdi.
Kirpi - Baba Yaga hamma narsani qayta tiklay olmaydi, u charchagan va suyaklari og'riyapti, egilish qiyin. Men unga achinaman, shuning uchun men barcha rezavorlar va qo'ziqorinlarni savatga qaytarib oldim.
Kichkina ayiq - va men savatni tovuq oyoqlarida kulbaga olib bordim.
Kichkina tulki - va men kulbadagi hamma narsani dumi bilan supurib tashladim va narsalarni tartibga keltirdim. Shunday qilib, Baba Yaga mehribon bo'ldi.
-Rassomlarga ertak uchun rahmat. Bolalar, hayvonlar Baba Yaga uchun nima qilganini qanday aytish mumkin (hayvonlar yaxshi ish qilishdi)
-Orangizda xayrli ishlar qilganmisiz? (bolalar javoblari)
- Nima yaxshilik qildingiz va kimga? (bolalar javoblari)

Xo'sh, keling, xulosa qilaylik, mehribonlik nima?
Mehribonlik - bu sezgirlik, odamlarga nisbatan hissiy munosabat, boshqalarga yaxshilik qilish istagi.
- Insonni mehribonlikka majburlash mumkinmi?
- Bir muddat mehribon bo'lish mumkinmi? O'ylab ko'ring.

- Bolalar, doskada yozilgan maqol va matallarni o`qib, mazmunini tushuntiramiz.
Kumush bilan maqtanmang, aksincha, yaxshi narsalar bilan maqtanmang.
Yaxshilar o'ladi, lekin ularning ishlari yashaydi.
Hech kimga yaxshilik qilmagan kishi uchun yomondir.
Yaxshi amallar yaxshilik bilan mukofotlanadi.
Ezgu ishlarni sevganlar uchun hayot shirin.
Shu o'rinda men mashhur hikmatni eslamoqchiman: "Eng yomoni, imkoniyatga ega bo'lish, unga muhtoj bo'lgan odamga yaxshilik qilishni xohlamaslikdir".
- Qadimgi davrlarda ezgu ishlarni "yaxshilik" deb atashgan, shuning uchun yangi so'z "xayriya" deb atalgan.
Xayr-ehson ham xuddi shunga o'xshash jamoat manfaatini ko'zlagan harakatlar va amallardir.
— Bolalar, o‘ylab ko‘ring va ayting-chi, xayrli ishlar bilan shug‘ullanuvchi, xayriya faoliyati bilan shug‘ullanuvchi (xayriyachi)ni nima deb atash mumkin?
-Kim xayrixoh bo'lishi mumkin? (bir kishi, ota-onalar, sinf, korxona, zavod va boshqalar)
O'qituvchining hikoyasi
Xayriya faoliyati bir shaxs yoki yirik korxona tomonidan amalga oshirilishi mumkin. Odatda, yirik korxonalarning yordami bolalar muassasalarini ta'mirlash, maktablar uchun kompyuter sinflari sotib olish, mehribonlik uylari uchun o'yinchoqlar va kiyim-kechaklar sotib olish, bolalar ijodiy guruhlarini rivojlantirish uchun mablag' ajratishda ifodalanadi. sport bo'limlari. Ko'pincha san'atkorlar katta kontsertlar va spektakllar uyushtiradilar va chiptalar uchun yig'ilgan barcha pullar bolalar uylariga, qariyalar uylariga, nogironlar uchun internatlarga o'tkaziladi, ya'ni ular eng himoyasiz odamlarga bepul yordam beradi.
Xayriya madaniy yodgorliklarni muhofaza qilishga, asrashga qaratilgan bo'lishi mumkin muhit. Ba'zi odamlar pul berishadi Ilmiy tadqiqot, kutubxonalar, san'at galereyalari, o'lkashunoslik muzeylari va san'at muzeylariga kitoblar, rasmlar va antiqa buyumlarni sovg'a qilish.
Ilm-fan, san’at rivojiga da’vat etuvchi, har qanday xayrli ish va ishni amalga oshiruvchi bunday boylarni PASTOR deyiladi.

- Bu so'z miloddan avvalgi 1-asrda yashagan, san'at muxlisi, shoirlar homiysi Gay Kilniy Mesenasning rim arbobining familiyasidir.
(Fotosuratlarni tushuntirish bilan namoyish qilish)
Yana bir qancha xayriyachilar va san'at homiylariga misollar keltiriladi (portretlar namoyishi bilan)
Pavel Mixaylovich Tretyakov
Merosiy savdogar oilasida tug'ilgan. Uning san'atga bo'lgan muhabbati uni rus rassomlarining rasmlarini to'plovchiga aylantirdi. Dastlab, to'plam Pavel Mixaylovichning yashash xonalarida joylashgan edi, keyin uyga tashrif buyurish bepul bo'lgan galereya qo'shildi. 1892 yilda Tretyakov o'zining mashhur galereyasini Moskvaga sovg'a qildi. Bugungi kunga qadar u jahon ahamiyatiga ega bo'lgan muzeydir.
Agnes Gonxa Bojaxiu dunyoga ma'lum Tereza ona kabi
Bu ayol yaqiniga mehr va g'amxo'rlik namunasi bo'ldi. Hatto qiz bo'lsa ham, u Xudoga bo'lgan xizmati kambag'allarga xizmat qilish bilan bog'liqligini aniq bilardi. Bemorlarga va o'layotgan kambag'allarga yordam berib, ularni sevgi, g'amxo'rlik va tasalli bilan o'rab oldi. U OITS bilan kasallangan odamlar uchun birinchi klinikani tashkil qildi va Garlemda bemorlar uchun boshpana yaratdi. 1779 yilda u qabul qildi Nobel mukofoti dunyo, uni o'z missiyasiga to'liq sarmoya kiritdi.
Bill Geyts
Bu odam o'z biznesini yaratdi va tashqi moliyaviy yordamsiz katta boylik to'pladi. Har kuni sayyoramiz aholisining aksariyati uning ishining natijalari bilan shug'ullanishadi. Eng konservativ hisob-kitoblarga ko'ra, u ulkan daromadining yarmini xayriya loyihalariga beradi.
Time jurnali hisob-kitoblariga ko'ra, u rafiqasi Melissa bilan tashkil etgan xayriya tashkiloti qashshoq mamlakatlarda 700 mingga yaqin hayotni saqlab qolgan, jumladan, emlash dasturlariga sarmoya kiritish orqali. Shuningdek, u kompyuterlar sovg'a qildi va 11 000 kutubxonaga bepul Internet bilan ta'minladi va tarixdagi eng yirik ta'lim fondiga muvaffaqiyatli homiylik qildi.
- Bu odamlarni nima birlashtiradi? Ularning barchasi xayriya ishlari bilan shug'ullangan, ya'ni davolanishga muhtoj bo'lgan barchaga yordam berishgan, shuningdek, ota-onasi yo'q etimlarga yordam berishgan.
- Ko'rib turganingizdek, odamlar uzoq vaqtdan beri xayriya ishlari bilan shug'ullangan, ammo bizning davrimizda Rossiyadagi taniqli shaxslar muhtojlarga moddiy yordam berishda davom etmoqdalar.

Shunday qilib, SSSR birinchi prezidentining rafiqasi Raisa Maksimovna Gorbacheva "Bolalar uchun dunyo gematologlari" xalqaro assotsiatsiyasining raisi bo'lgan va shaxsan markaziy bolalar tashkilotiga homiylik qilgan. klinik shifoxona Moskvada. Qon kasalliklari bo'lgan bolalarga yordam berdi.
Taniqli rus musiqachisi Mstislav Rostropovich o'zining xayriya faoliyati bilan mashhur - bolalarga yordam beradigan xayriya jamg'armasi prezidenti. tibbiyot muassasalari Rossiya Federatsiyasi.
Ko'p yillar davomida qo'shiqchi Anita Tsoy og'ir hayotiy vaziyatlarda va nogiron bolalarga yordam berish dasturlarini amalga oshirmoqda.
- Keling, xayriyachilarning yordami odamlar hayotini saqlab qolganida bir nechta misollarni ko'rib chiqaylik.
Volina Katya. 5 oyligida o't yo'llarining obstruktsiyasi tashxisi qo'yildi. Yagona yechim - donor jigar transplantatsiyasi. Butun dunyo qo'lidan kelganicha operatsiya uchun pul yig'di.
50 ming yevro undirildi. Endi operatsiya tugadi, Katya tuzalib ketdi.
Nastya Gontarovskaya. U 15 yoshida unga dahshatli tashxis qo'yishdi - malign shish yumshoq to'qimalar sarkomasi. Chet elda davolanish va operatsiya uchun pul kerak. 65 ming yevro undirildi. Butun mamlakatdan odamlar uni transplantatsiya operatsiyasidan so'ng qo'llab-quvvatlash xatlarini yuborishdi. ilik umid bor edi. Endi hammasi yaxshi bo'ladi.
- Bolalar, ayting-chi, kimdir xayriyachi bo'la oladimi? (bolalar javoblari)
Uslubiy izohlar.
Doskada yozilgan odamlarning fazilatlariga e'tibor bering. Xayriyachilar ega bo'lmagan fazilatlarni muhokama qiling va olib tashlang.
XUDONLIK dangasalik
ADOLATGA MAQTANLANGAN HAAS KILING
SAMIMIYLIK MEHRIBLIK YOQIMLI
OMAS
Vazifani bajargandan so'ng, o'qituvchi bolalarni xayriyachiga xos bo'lgan fazilatlarni rivojlantirish zarurligi haqidagi g'oyaga etkazishi kerak.
Xayriya hatto rus tilida ham aks ettirilgan xalq ertaklari. "G'ozlar va oqqushlar" ertagini eslang, bu ertak qahramoni shaxsiy muammolariga qaramay, qanday xayrli ishlarni qildi? (Muhokama: Men olma daraxtiga olmalarini tushirishga yordam berdim, pechdan pirogni oldim, daryoni to'sib turgan toshlarni olib tashladim)
"Ryaba tovuq" (u yig'layotgan keksalarni yupatdi va oltin tuxum qo'ydi)
- Bolalar, siz va men har qanday xayriya yordamini ko'rsata olamizmi? Kimga? Qaysi biri? (Masalan: bolalar bog'chasi. Kitoblar yig'ing, bolalarga o'yinchoqlar bering, o'yin maydonchasidagi qorni tozalashga yordam bering, yo'llarni supurib oling, bog'cha bolalariga skeyt ko'rsating, qushlarga oziqlantiruvchilar yasang va osib qo'ying ...)
— Eng muhimi, xayr-ehson doimiy yordam ekanligini unutmasligimiz kerak, kayfiyatga ko'ra bir marta yordam berish emas.
Har biringizda kichkina quyosh kabi kichik bir mehringiz bor.
Mehribon inson - bu odamlarni sevadigan, ularga yordam beradigan va bunday odam bilan siz hamma joyda o'zingizni qulay his qiladigan odamdir. Mehribon inson tabiatni sevadi. Mehribon insonning sevgisi va uning yordami yumshoq bahor quyoshi kabi isiydi.
Befarq chetda turmang
Kimdir muammoga duch kelganda.
Qutqarishga shoshilish kerak
Har doim har qanday daqiqa.
Va agar u kimgadir yordam bersa
Sizning mehribonligingiz va tabassumingiz,
Kun behuda o'tmaganidan xursandmisiz?
Yillar davomida behuda yashamaganingiz uchun!
3. O‘quvchilarning aks ettirish
- Darsda qanday yangi narsalarni o'rgandingiz?
- Qanday yangi tushunchalar bilan tanishdingiz?
- San'at homiylari kimlar, xayriya nima?
- Darsda eshitgan va ko'rganlaringizdan o'zingiz uchun qanday xulosalar chiqardingiz?
- Shunday qilib, biz "Operatsiya kitobi haftaligi" boshlanganini e'lon qilamiz. Bolalar bog'chasiga qanday kitoblar berishingiz mumkinligi haqida uyda ota-onangiz bilan maslahatlashing.
- Va qalbingizni ezgu ishlarga yopmasligingizni va qiyin paytlarda unga muhtoj bo'lgan har qanday odamga yordam berishga doimo tayyor bo'lishingizni istayman. Lekin yordam sezilmas, fidokorona bo'lishi kerak. Yaxshi ish qilsang, naqadar olijanobsan, deb baqirmaslik kerak. Haqiqiy zodagonlik sokin, u soyada qoladi. Yaxshilik qiling va yaxshilik sizga qaytib keladi.

- Yaxshilik qilishga shoshilinglar, bolalar. “Yaxshilik yo‘lidan ketyapmiz” qo‘shig‘i ezgu ishda hamrohingiz bo‘lsin. Yu.Entina, musiqa. M. Minkova.
Bolalar qo'shiq ijro etishadi



mob_info