Hodina o zdravom životnom štýle pre stredoškolákov. Triedna hodina "sme za zdravý životný štýl." Čo to znamená byť zdravý

Triedna hodina k téme" Zdravý obrazživot." Poznámky pre 5. ročník

Ciele: vytvárať u žiakov potrebu zdravého životného štýlu.
Úlohy:
povzbudzovať deti, aby dodržiavali návyky zdravého životného štýlu;
podporovať v deťoch zmysel pre zodpovednosť za vlastné zdravie, zdravie svojej rodiny a spoločnosti.
rozvíjať zručnosti v práci v skupinách, komunikačné zručnosti, pozornosť, predstavivosť, vynaliezavosť, Tvorivé schopnosti, reč;
pestovať kultúru správania a komunikácie pri práci v skupinách.
Plán.
1. Interaktívna konverzácia „Čo máme, to si nenechávame, keď to stratíme, plačeme“
2. Miniprednáška „Čo je zdravie?“
3. Zostavenie tabuľky „Zdravý životný štýl“
4. Príhovor žiakov na tému „Zlozvyky“
5. Pravidlá zdravého životného štýlu pre žiakov
6. Hra „Šťastná šanca“
7. Slovo na záver.
8. Zhrnutie.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Interaktívna konverzácia „Čo máme, to si nenechávame, keď to stratíme, plačeme“
Témou našej triedy je zdravý životný štýl.
Každý dospelý vám povie, že zdravie je najväčšia hodnota, no z nejakého dôvodu dnešná mládež zaraďuje medzi svoje hlavné hodnoty peniaze, kariéru, lásku, slávu, no zdravie zaraďuje až na 7. – 8. miesto.
Jedno múdre príslovie hovorí: „Nenecháme si to, čo máme; keď to stratíme, plačeme. Čo myslíte, má toto príslovie spoločné s témou nášho rozhovoru?
Vieme, ako ukladať peniaze, ako ukladať veci. Viete, ako si udržať zdravie?
Dnes si povieme, čo musíte urobiť, aby ste neľutovali stratené zdravie.

2. Miniprednáška „Čo je zdravie?“
Dnes teda hovoríme o zdraví. Ako rozumiete tomuto slovu?
naozaj, dlhé roky zdravie sa chápalo ako neprítomnosť choroby a fyzickej slabosti. Ale v našej dobe sa vytvoril iný uhol pohľadu. Z tohto pohľadu je zdravie fyzické, duševné a sociálne.
Fyzické zdravie je stav správneho fungovania celého organizmu. Ak je človek fyzicky zdravý, potom môže vykonávať všetky svoje súčasné povinnosti bez nadmernej únavy. Má dostatok energie, aby sa mu darilo v škole a doma robil všetky potrebné veci.
Duševné zdravie sa prejavuje v tom, že človek je spokojný sám so sebou, má sa rád taký, aký je, je spokojný so svojimi úspechmi a vie vyvodiť závery zo svojich chýb. Aby ste si udržali duševné zdravie, musíte sa uvoľniť, získať nové skúsenosti a komunikovať s priateľmi.
Sociálne zdravie sa prejavuje vo vzťahoch s inými ľuďmi. Sociálne zdravých ľudí vedieť vychádzať s ostatnými. Rešpektujú práva iných ľudí a dokážu brániť svoje vlastné. Podporujú dobré vzťahy s príbuznými, vedia si nájsť nových priateľov, vedia vyjadriť svoje potreby a túžby tak, aby boli pre ostatných jasné.
Zdravým možno nazvať len človeka, ktorý má všetky tri druhy zdravia.
3. Zostavenie tabuľky „Zdravý obraz človeka“
Zdravie je teda veľká hodnota, no mnohí ľudia to začínajú chápať, keď ochorejú. Vedci tvrdia, že ľudské telo je navrhnuté na 150-200 rokov života. A teraz naši ľudia žijú 2-3 krát menej. Prečo si myslíš?
Čo bráni ľuďom žiť dlho?
Hlavná vec pre zdravie je schopnosť človeka pracovať na sebe, na svojom zdraví. Všetci vedci sa zhodujú na jednej veci: aby ste boli zdraví, musíte viesť zdravý životný štýl.
Ale z čoho pozostáva zdravý životný štýl zistíme až pri zostavovaní tabuľky. Poprosím 5 hádaniek, z ktorých každá je zdravotným faktorom.
1.Rovnomerné striedanie práce a odpočinku počas celého dňa. (denný režim)
2. Neustále trénujte svoju fyzickú odolnosť, odolnosť voči chladu a chorobám. (kalenie)
3. Činnosti zamerané na udržiavanie čistoty a zdravia. (hygiena)
4. Poradie príjmu potravy, jej povaha a množstvo ( Správna výživa)
5. Aktívne akcie, pri ktorých sú zapojené rôzne svalové skupiny. (pohyb, šport)
Takže, čo sme dostali? Čo tvorí zdravý životný štýl, ktorý dáva človeku zdravie a dlhovekosť?
Navrhujem pridať do tohto zoznamu ešte jednu položku - absenciu zlých návykov. Súhlasíte so mnou?
Skutočne, človek môže dodržiavať všetky body zdravého životného štýlu, ale jeden zlozvyk, napríklad fajčenie alebo alkoholizmus, zničí všetky jeho snahy. Aké ďalšie? zlé návyky má ten človek? Počúvajme našich spolužiakov.

4. Príhovor žiakov na tému „Zlozvyky“
Zneužívanie látok
- to nie je len zlý, ale aj veľmi nebezpečný zvyk. „Mánia“ je duševná choroba keď človek neustále myslí na jednu vec. Narkoman neustále myslí na jed. „Toxikománia“ je preložená z latinčiny ako „mánia jedu“ (toxín znamená jed). Tieto jedy sa do ľudského tela dostávajú vdychovaním toxických výparov a spôsobujú ťažkú ​​otravu. Závislosť sa objavuje veľmi rýchlo, nastávajú zmeny v psychike, ale hlavne sa ničí zdravie človeka, keďže sa v tele postupne hromadia jedy.

Závislosť
Drogy sú ešte závažnejším jedom, sú určené pre obyčajných ľudí, ktorí keď si na ne zvyknú, nedokážu bez nich žiť a za čo najrýchlejšiu smrť zaplatia veľa peňazí. Drogy sa šnupú, fajčia, injekčne podávajú alebo užívajú vo forme piluliek. Okamžite sa dostanú do krvného obehu. Drogová závislosť pôsobí svojimi jedmi silne a rýchlo – doslova od prvého momentu, kedy sa človek môže stať narkomanom! Človek zažíva halucinácie a nočné mory.

Alkoholizmus
Ďalším zlozvykom je opilstvo. Opilstvo veľmi rýchlo prerastie do mánie – alkoholizmu. Alkohol je najbežnejšou drogou, ktorá každoročne zabíja stovky ľudí. To je tiež jed, narúša to prácu každého vnútorné orgány. Na opitý muž je odpudivý pohľad. Alkoholik je ale ľahostajný k názorom iných, stráca ľudský vzhľad a stáva sa otrokom svojho zlozvyku. Alkoholizmom netrpia len samotní opilci, ale aj ich blízki: matky, manželky, deti. Kvôli opilstvu je spáchané veľké množstvo zločinov, mnoho rodín je zničených a osudy sú zlomené.

Fajčenie
je závislosť na droge, ktorej názov je nikotín. Vo svojej toxicite sa nikotín rovná kyseline kyanovodíkovej, smrteľnému jedu. Vedci vypočítali, že fajčiar si skracuje život o šesť rokov. Všetky orgány ľudského tela sú ovplyvnené tabakom. Tabak obsahuje 1200 toxických látok. Je vedecky dokázané, že fajčenie spôsobuje 25 chorôb. Pre fajčiarov zlá pamäť, zlé fyzické zdravie, labilná psychika, pomaly myslia, zle počujú. Aj vzhľadom sa fajčiari líšia od nefajčiarov: ich pokožka rýchlejšie vädne, chrapľavý hlas a žltnúce zuby. Nefajčiari trpia fajčením. Polovicu škodlivých látok, ktoré sú v cigarete, fajčiar vydýchne, čím otrávi vzduch. Ľudia okolo nich sú nútení dýchať tento vzduch a stávajú sa pasívnymi fajčiarmi.

závislosť na hazardných hrách
- tento zlozvyk začína neškodne - hracie automaty, počítačové hry, karty, ruleta. Alebo to môže skončiť duševnou deštrukciou, zločinom, dokonca samovraždou. Závislosť na hazardných hrách nešetrí ani deti, ani dospelých. Aj rozumné staré ženy sa stávajú závislými na hazardných hrách a končia svoj život v hlade a chudobe.

Sprostá reč
Dnes môžete často stretnúť ľudí, ktorí už nenadávajú, ale používajú sprostosti. Medzitým je tento zlozvyk - sprostý jazyk - veľmi nebezpečný pre ľudské zdravie. Navyše je škodlivé nielen hovoriť, ale aj počúvať nadávky.

Tieto zlé návyky môžu zničiť zdravie človeka a spôsobiť obrovské poškodenie tela.

5. Pravidlá zdravého životného štýlu pre žiakov
1. Cvičte 3-5 krát týždenne, bez toho, aby ste sa presilili intenzívnym cvičením. Určite si nájdite spôsob fyzickej aktivity len pre seba.
2. Neprejedajte sa ani nehladujte. Jedzte 4-5 krát denne, konzumujte množstvo bielkovín, vitamínov a minerálov potrebných pre rastúce telo, obmedzte sa v tukoch a sladkostiach.
3. Nepreťažujte sa duševnou prácou. Snažte sa získať uspokojenie zo štúdia. A vo svojom voľnom čase buďte kreatívni.
4. Správajte sa k ľuďom láskavo. Poznať a dodržiavať pravidlá komunikácie.
5. Vyviňte, berúc do úvahy vaše individuálne vlastnosti charakteru a tela, spôsob chodenia do postele, ktorý vám umožní rýchlo zaspať a obnoviť silu.
6. Venujte sa každodennému otužovaniu tela a vyberajte si pre seba metódy, ktoré vám nielen pomôžu v boji s prechladnutím, ale vám aj prinesú potešenie.
7. Naučte sa nevzdávať sa, keď vám ponúknu vyskúšať cigaretu alebo alkohol.

6. Hra „Šťastná šanca“
Pripravil som si pre vás hru. V hre máme 2 tímy. V hre sú 3 kolá.

1. kolo "Áno, nie, neviem"
1. Súhlasíte s tým, že cvičenie je zdrojom energie a zdravia? Áno 1. Je pravda, že nedostatok slnka spôsobuje u ľudí depresiu? Áno
2. Je pravda, že žuvačka chráni zuby? Nie 2. Je pravda, že v lete sa môžete zásobiť vitamínmi na celý rok? Nie
3. Je pravda, že čokoládové tyčinky patria medzi 5 najnezdravších potravín? áno 3. Je pravda, že by ste mali vypiť 2 poháre mlieka každý deň? Áno
4 Je pravda, že banány vám zdvihnú náladu? áno 4Je pravda, že sladené nápoje patria medzi 5 najškodlivejších potravín? Áno
5. Je pravda, že na fajčenie zomrie ročne viac ako 10 000 ľudí? áno 5. Je pravda, že minúta smiechu sa rovná 45 minútam pasívneho odpočinku? Áno
6. Je pravda, že mrkva spomaľuje proces starnutia organizmu? Áno 6. Súhlasíte s tým, že stres je dobrý pre vaše zdravie? Nie
7.Je pravda, že existujú neškodné drogy? Nie 7. Súhlasíte s tým čipsy dobré pre zdravie? Nie
8.Je ľahké prestať fajčiť? Nie 8 Je pravda, že jedna injekcia z vás môže urobiť narkomana? Áno
9. Je pravda, že väčšina ľudí nefajčí? áno 9. Je pravda, že mladé rastúce telo potrebuje každý týždeň 30 druhov rôznych potravín? Áno
10. Je pravda, že nočné sovy rady ráno pracujú? nie 10. Je pravda, že údeniny sú zdraviu prospešné? Nie

2 kolo "Problémy zo suda"
1.Pomenujte izbovú rastlinu, ktorá: po prvé, je jedlá - môžete si dať 1-2 listy do šalátu alebo ju jesť len tak, bez korenia; po druhé, lieči hrdlo, hlasivky lieči rany a jej šťava zlepšuje trávenie (Kalanchoe)
2. Aké liečivé zviera propagoval Duremar, postava z rozprávky Alexeja Tolstého? (Pijavica lekárska. Sajú krv, redukujú krvný tlak produkujú hirudín, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi)
3. Prečo nemôžete zbierať bobule, huby a liečivé rastliny pozdĺž diaľnic? (hromadia sa v nich škodlivé látky)
4. V Arktíde a Antarktíde ľudia napriek chladu ochorejú len zriedka prechladnutia, a v stredný pruh- často. prečo? (Vzduch je tam prakticky sterilný, pretože patogénne baktérie a vírusy zomierajú. V strednom pásme je vo vzduchu veľa vírusov, ktoré spôsobujú choroby)

3. kolo „Ľudová múdrosť hovorí“

Tímy dostávajú karty s nedokončenými prísloviami. Úlohou účastníkov je doplniť príslovia o zdraví. Na konci súťaže zástupcovia tímov prečítali svoje možnosti ukončenia prísloví. Za každú správnu odpoveď dostane tím jeden bod.

Čistota - ____________________________________________.
(Odpoveď: kľúč k zdraviu.)

Zdravie je dobré – ________________________________.
(Odpoveď: vďaka nabíjačke.)

Ak chcete byť zdraví – ________________________________.
(Odpoveď: otužujte sa.)

V zdravom tele - ______________________________________.
(Odpoveď: zdravá myseľ.)
Takže tím vyhral....

7. Slovo na záver.
Chlapi, dnes sme sa bavili o tom, že zdravie je pre človeka najväčšou hodnotou. Naše zdravie ovplyvňuje mnoho faktorov: klíma, politika, ekonomika a mnoho ďalších. Sú veci, ktoré nemôžeme zmeniť. Veľa však závisí od nás. Ak chcete byť zdraví, žiť šťastne až do smrti, musíte viesť zdravý životný štýl. A to je v silách každého človeka. Musíte len pochopiť, že zdravý životný štýl nie je dočasná akcia, sú to každodenné pravidlá prijaté pre život.

Hodina na tému „Zdravý životný štýl“.

Spracovala: Vorotnikova S.O.

Cieľ: organizovať aktivity žiakov na upevnenie vedomostí o zdravom životnom štýle;

rozvíjať kreativitu, pamäť, pozornosť, kognitívny záujem;

pestovať u žiakov zodpovedný prístup k svojmu zdraviu.

Priebeh lekcie.

Učiteľ: Máme nezvyčajnú vyučovaciu hodinu, keďže sú prítomní hostia. Pozdravenie hostí

1. Príhovor triedneho poriadkumilovného.

Chlapci v našej triede majú zdravotné problémy (často sú prechladnutí, veľa detí má kazy)

Učiteľ: - O čom budeme dnes hovoriť?

Študent číta báseň

Riešime s vami veľké problémy,

Musíme si stanoviť vážnu úlohu,

Mať zdravý život najdôležitejšia téma

Tu sa nemôžete spoliehať na šťastie

Deti: – Dnes sa zamyslíme nad tým, čo treba urobiť, aby sme boli zdraví

2 .Žiaci čítajú poéziu

Aby ste neboli krehkí, letargickí,
Neležal pod prikrývkou
Nebolo mi zle a bolo mi dobre
Cvičte každý deň!
Zabudnite na TV
Choď von na prechádzku -
Je to lepšie pre vaše zdravie
Dýchajte čerstvý vzduch.
Žiadna zlá nálada!
Nebuď smutný, nefňukaj, neplač!
Nech vám vždy pomôžu
Lyže, švihadlá a lopta!
Aspoň sa nestaneš športovcom,
Toto právo nie je problém -
V zdravom tele zdravý duch
Nech je vždy prítomný! (pohyb, šport)

Pozrite si prezentáciu „Naša trieda sa kamaráti so športom“

3. Ste priatelia s červeným slnkom,
Som rád, že vidím chladnú vlnu,
Nebojíš sa dažďa
Sneženie nie je strašidelné.
Nebojíš sa vetra,
V hre sa neunavíš,
A ideš spať skoro.
A vstávaš so slnkom.
V zime sa ide lyžovať.
šantenie na klzisku,
A v lete opálený,
Kúpanie v rieke.
Rád skáčeš, beháš,
Hrajte s tesnou loptou
Vyrastiete zdravo!
Budete silný muž! (Denný režim a otužovanie)

učiteľ. Naši hostia majú každodennú rutinu.

Denná rutina: Ahoj chlapci! Moje meno je „Denný režim“. Dnes vám pripomeniem, ako si naplánovať deň.

Rozhodli ste sa byť zdraví.

Takže nasledujte……(režim).

Ráno o siedmej nástojčivo zvoní

Náš veselý priateľ……(budík).

Všetko sa nabíja

Naša priateľská....(rodina).

Samozrejme, že neporuším režim -

Umývam sa v prechladnutí....(sprcha).

Ver mi, nikto mi nepomáha,

Sám posteľ……(urobím ju).

Po sprche a doplnení paliva

Čakajú ma horúce....(raňajky).

Vždy po raňajkách

Utekám do školy, ..... (priatelia).

V škole sa veľmi snažím:

Šport sa spriatelí s lenivými ľuďmi…….(nechce).

No hurá! Zvonček zvoní!

Posledná, ktorá skončila, bola….(lekcia).

S päťkami sa ponáhľam domov

Povedať, že som vždy……(hrdina).

Po obede môžete spať

Alebo môžete…….(hrať sa) na dvore.

Aj v mraze, aj v teple

Hranie vonku....(Milujem to).

Lopta, lano a raketa,

Lyže, sane a korčule -

Najlepší priatelia... (moja).

Mama máva z okna

Takže musím ísť domov…….(je čas).

Teraz si robím domácu úlohu

Mám rád svoju prácu).

Dokončila som dôležitú úlohu

A idem na prechádzku...(odvážne).

Chlapci, nie som smutný:

Čakám ocka z práce......(čakanie).

Ideme šťastne domov:

Mamina večera je pre nás doma... (čakanie).

Zábava po večeri:

Berieme činky do rúk,

S otcom športujeme

K našej mame....(úsmev).

Mama nie je ďaleko za nami:

Ona……(vezme lano) do rúk.

Mesiac sa pozerá cez naše okno,

Takže je čas spať... (je čas).

Rýchlo utekám do sprchy,

Umývam si oči aj uši.

Moja posteľ na mňa čaká.

"Dobrú noc!"-

Potrebujete spánok).

Zajtra bude nový deň! Páčil sa vám režim?

Chlapci hrajú pieseň.

(znie pieseň mačky Leopolda „If you are kind“, hudba Savelyeva.)

Ak dodržiavate režim.

Každý deň vstávať presne o siedmej,

Potom budete veselí.

Dodržiavanie rutiny je dobré

Môžete počuť zvonenie kvapiek vody,

A treba si umyť zuby.

Ak ste čistý, potom je to vždy ľahké,

Ale keď je to naopak, je to ťažké. (2 krát).

Vždy začnite svoj deň s radosťou.

Začnite cvičiť ráno.

Telesná výchova, priateľu, je dobrá.

A keď je to naopak, je to zlé.

Dodržiavanie rutiny je dobré

A keď je to naopak, je to zlé. (2 krát)

Slovo z triedneho poriadku (ukazuje, ako si správne čistiť zuby)

    Zubná kefka je umiestnená pozdĺž línií ďasien. Pohyby zubnej kefky sú zhora nadol. Dôkladne vyčistite každý zub.

    Vyčistite vnútorný povrch každého zuba. Pohyb zubnej kefky je zdola nahor.

    Umyte si žuvaciu plochu každého zuba. Pohyb kefy je tam a späť.

    Čistite špičkou kefky vnútorná strana predné zuby krúživým pohybom.

    Nezabudnite si vyčistiť jazyk.

4. Vzdať sa zlých návykov.

Prezeranie ilustrácií (domáca úloha)

Nechcem byť ako...(kresba fajčiara)

Odovzdávanie cien víťazom súťaže plagátov „Nie zlozvykom“

4.Učiteľ. Dôležité výživa má zdravotné výhody.

Nie chorobe, nie infekcii,
Vitamínový komplex Pijem!
On vylieči naše choroby
Lahodný, detský „Complivit“
Je tam vápnik a železo,
Tak dobré pre vaše zdravie!
Aj v zime aj v teplom lete
Zelenina a ovocie, jesť všetko.
Nie nadarmo sa hovorí:
"Zdravie je blízko -
Hľadaj to v miske." (Výživa)

Detské vystúpenie. znovuuzákonenie« Kto je dôležitejší" Vitamíny vychádzajú s košom falošného ovocia a zeleniny.
Vedúci:
Vitamíny A, B, C
posadený na verande,
A kričia a hádajú sa:
Kto je pre zdravie dôležitejší?
Vitamín A:"Ja," povedal A dôležito, "
Bezo mňa by nevyrástli.
Vitamín C:"Ja," preruší S, "
Všetci bezo mňa ochorejú
Vitamín B:"Nie," hrdo našpúlil V, "
Na zemi som potrebný viac.
Kto ma nerešpektuje
Zle spí a je slabý.
Vedúci: Takže by sa hádali
Trávim všetky dni hádkami,
Keby bol Peťo študent
Nepovedal im priamo:

Hrá sa pieseň „O našom jedle“.

(na nápev piesne „Počasie v dome“ od L. Doliny)

Aké potraviny sú vhodné pre deti?
Otázka sa týka každej matky.
Konštrukčná funkcia je priradená
Bielkoviny, ktoré tak veľmi potrebujeme.

Refrén:
A syr, ryby a orechy.
A tiež mäso, tvaroh, vajcia,

Ako sa zaobídete bez sacharidov?
Vezmite im deti ráno.
V zlom počasí sú s tukmi spolu
Udržia naše telo v teple.

Refrén: Najdôležitejšie je, že jedálny lístok by mal mať
A syr, ryby a orechy.
A tiež mäso, tvaroh, vajcia,

Potom všetkých ohromíme zdravím.

Odovzdávanie medailí študentom, ktorí nevynechali ani deň pre chorobu (Anastasia Berestova, Evgeniy Turner, Vladislav Shcherbak)

Zrátané a podčiarknuté: Čo by ste teda mali robiť, aby ste boli zdraví? (odpovede detí)

Báseň „Želáme vám chlapci“ čítajú rodičia triedy.

Prajeme vám, chlapci

Buďte vždy zdraví.

Ale dosiahnuť výsledky

Bez ťažkostí nemožné.

Snažte sa nebyť leniví:

Zakaždým pred jedlom

Skôr ako si sadnete za stôl,

Umyte si ruky vodou.

A robiť cvičenia

Každé ráno.

A, samozrejme, pritvrdiť -

Toto vám veľmi pomôže!

Dýchajte čerstvý vzduch

Vždy, keď je to možné.

Choďte na prechádzku a do lesa -

Dá vám silu, priatelia.

Študent 1: Sme za zdravie,

Študent 2: Sme pre šťastie,

Študent 3: Sme proti bolesti a nešťastiu!

Študent 4: Pre triezvu myseľ,

Študent 5: Pre jasnosť myslenia,

Študent 6: Pre detstvo, mládež,

Študent 7 : Pre radosť zo života!

Učiteľ: Deti, aby ste boli zdraví, musíte sa viac usmievať, byť láskaví a priať zdravie ostatným.

Študenti pohostia všetkých hostí a priateľov ovocím a prajú im zdravie.

Reflexia.

Chcem byť zdravý!

Môžem byť zdravý!

Budem zdravý!

Literatúra.

1. Článok Salataeva R. V. „Niektoré techniky na rozvoj kritického myslenia na hodinách základnej školy“.

2. Myasnikova O. V. Aplikácia technológie „Rozvoj kritického myslenia prostredníctvom čítania a písania“ na tému „Zdravý životný štýl.

3. A. A. Pleshakov „Svet okolo nás“ 1. časť, učebnica pre 3. ročník Základná škola.

Na vytvorenie vývoja sme použili materiály od Alexandry Dmitrievny Zoriny, učiteľky základnej školy MKS(K)OU S(K)OSHVIII pohľad, Iževsk. Scenár mimoškolskú činnosť o zdravom životnom štýle „Kvet zdravia“ pre žiakov základných škôl

Vyučovacia hodina na tému „Zdravý životný štýl »

Triedny učiteľ

Účelom vyučovacej hodiny je rozvíjať u žiakov potrebu viesť zdravý životný štýl a zaujať zodpovedný postoj k svojmu zdraviu.

Úlohy:

1. Aktualizácia problému zachovania zdravia od školského veku.

2. Formovanie negatívneho postoja k zlým návykom.

3. Rozvoj hlavných aspektov zdravého životného štýlu.

4. Rozšírenie obzorov žiakov o zdravotnú problematiku.

5. Podpora zdravého životného štýlu.

2. Stanovenie cieľa vyučovacej hodiny.

3. Určenie relevantnosti cieľa.

4. Cestujte do krajiny zdravia.

a) Poplatky. Zavedenie pojmov hygiena, očkovanie, otužovanie, denný režim; ľudová múdrosť o zdravom životnom štýle.

b) Pracujte v skupinách podľa oblastí. Tvorba článkov pre noviny „Buď vždy zdravý“;

c) Prednáška lekára;

d) Bon appetit cafe. Cvičenia na posilnenie témy vyváženej výživy;

e) Obete zlých návykov.

5. Zákony o zdravom životnom štýle.

6. Zhrnutie triednej hodiny. Rozloženie novín „Buďte vždy zdraví“

Prípravné práce

1. Prieskum medzi žiakmi 6. ročníka na tému „Zdravý životný štýl“.

2. Vydanie informačných listov „Sme za zdravý životný štýl!“ a "Bojujte so zlými návykmi!"

3. Pripravte si podklady pre každú skupinu.

Chcem začať naše stretnutie pozdravmi a želaniami: „Buďte vždy zdraví,“ milí chlapci a hostia!


Dnes v našej lekcii vytvoríme rozloženie novín „Buďte vždy zdraví“, kam umiestnime dôležitá informácia na udržanie zdravia.

A naša hodinka, na ktorej sa skvele zabavíme, bude mať podobu cesty.

1. Organizačný moment. Stanovenie cieľa lekcie.

Keď nie je zdravie, múdrosť mlčí,

umenie môže prekvitať, sily nehrajú,

bohatstvo je zbytočné a rozum je bezmocný. /Staroveký grécky historik, „otec histórie“ Herodotos /

Učiteľ: Vážení chlapci, hostia! Zatvorte oči a počúvajte

Predstavte si, že sme na ostrove, kde sa plnia sny. Každý z vás si môže vybrať len jeden sen zo zoznamu: Láska, Priateľstvo, Zdravie, Bohatstvo, Sláva, Rodina, Šťastie. Výber je na tebe! (chalani sa striedajú a hovoria, čo si vyberú). Je zhrnuté, čo a koľko si chalani vybrali.

Väčšina z vás si nevybrala Zdravie. A bez zdravia nemôže byť sláva, láska, bohatstvo, šťastie.

Keď sa stretneme, povieme si „ahoj“. To znamená, že prajeme všetkým zdravie! Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo pozdravenie ľudí zahŕňa prianie si zdravia? Asi preto, že zdravie je pre človeka najdôležitejšia hodnota. Ale, žiaľ, o zdraví sa začneme baviť až vtedy, keď ho stratíme.

Hlavná vec v živote je zdravie!

Skúste to pochopiť už od detstva!

Hlavnou hodnotou je zdravie!

Nedá sa kúpiť, ale je ľahké ho stratiť

Učiteľ číta báseň:

Žil raz jeden muž

Nepokojný človek

Cestoval po celej planéte,

Hľadal som po celom svete

Krajina bez chýb.

Ale, bohužiaľ; nádeje sú neisté

Všade sa stretával s chybami...

J. Rodari

Neposedný muž mal smolu – nenašiel krajinu bez chýb. Chlapci, chceli by ste skúsiť nájsť takúto krajinu? ( Áno, chceme) Ktorú krajinu si myslíte, že možno nazvať „krajinou bez chýb“? (Toto je krajina, kde sa rešpektujú zákony, všetci sú veselí a šťastní). Kto žije v tejto krajine? ( šťastní, veselí ľudia, ktorí nikdy neochorejú)

Chceli by ste žiť v takejto krajine? ( Áno samozrejme)

V tomto prípade vám navrhujem urobiť si výlet do takejto krajiny. Krajina s názvom Zdravie

2. Relevantnosť problému. Testovanie. Štatistiky.

Pri vstupe do ktorejkoľvek krajiny musíte vyplniť vstupný formulár. Naša krajina je nezvyčajná a náš dotazník tiež nebol celkom obyčajný. Vyplnili sme ho vopred a teraz sa pozrime na výsledky. A skúsme si odpovedať na otázku: aké chyby robíme vo vzťahu k svojmu zdraviu?

1. Koľko hodín denne spíte?

2. Koľko hodín denne trávite vonku?

3. Otužujete sa? Ako?

4. Raňajkuješ?

5. Z čoho pozostávajú tvoje raňajky?

6. Koľkokrát denne ješ?

7. Koľkokrát denne si čistíte zuby?

8. Športuješ?

9. Máte nejaké zlozvyky? Ktoré?

10. Koľkokrát ste mali tento rok nádchu?

Vidíte, chlapci, výsledky nášho vstupného dotazníka ukazujú, že aj vy a ja robíme chyby a nie sme celkom pripravení stať sa obyvateľmi tejto nádhernej krajiny zvanej Zdravie.


Ruský lekár Nikolaj Michajlovič Amosov navrhol určiť veľkosť zdravia takto:

· ak ste počas celého obdobia neboli chorí školský rok máš najviac vysoký stupeň zdravie

· Ak sa choroba vyskytla počas epidémie alebo skúšok - priemerná úroveň zdravia

· Ak ochoriete počas bežnej tréningovej záťaže, úroveň vášho zdravia je najnižšia

TEST

1. Často mám slabú chuť do jedla.

2. Po niekoľkých hodinách práce ma začne bolieť hlava.

3. Často vyzerám unavene a depresívne, niekedy podráždene a zachmúrene.

4. Z času na čas mám vážnych chorôb keď musím zostať v posteli niekoľko dní.

5. Takmer nešportujem.

6. V poslednej dobe som trochu pribrala.

7. Často sa mi točí hlava.

8. Momentálne fajčím.

9. Ako dieťa som prekonal niekoľko vážnych chorôb.

10. Mám zlý sen A nepohodlie ráno po prebudení.

Za každú odpoveď „áno“ si dajte 1 bod a vypočítajte súčet.

Výsledky.

1-2 body. Napriek určitým známkam zhoršenia ste v dobrej kondícii. Za žiadnych okolností sa nevzdávajte úsilia o udržanie svojej pohody.

3-6 bodov. Váš postoj k svojmu zdraviu sa len ťažko dá nazvať normálnym, už teraz cítite, že ste ho poriadne pokazili.

7-10 bodov. Ako sa vám podarilo dostať sa do tohto bodu? Je úžasné, že stále môžete chodiť a pracovať. Svoje návyky musíte okamžite riešiť, inak...

Čo vidíš? Aká je teda úloha pred nami? (zlepšite svoje zdravie)

Čo pre to musíme urobiť? (opraviť chyby dennej rutiny, zbaviť sa zlozvykov...)

Nuž, pripravme sa na to!

Povedzte mi, prosím, čo musíme urobiť pred cestou? (S zbierať veci, informovať sa o mieste, kam pôjdeme, vziať si zošit fráz)

Sme rozdelení do 3 turistických skupín a každá skupina dostane úlohu pripraviť sa na cestu (prípravná fáza - 2-3 minúty). Treba si zbaliť veci, naučiť sa pár slov z jazyka krajiny, do ktorej ideme a zoznámiť sa s jej kultúrou. Nezabudnite, že som vaša cestovná kancelária pre túto cestu, a preto ma môžete kontaktovať s akýmikoľvek problémami, ktoré sa vyskytnú počas vašej cesty.

Skupina 1 bude zbierať veci na cestu.

Vašou úlohou je zbierať veci, ktoré môžu byť potrebné na udržanie nášho zdravia (deti dostávajú na podnos rôzne predmety: Zubná kefka a pasta, mydlo, vitamíny, balíček cigariet, ovocie, Pepsi-Cola, švihadlo, lupienky, šťava…) .

Ich úlohou je vybrať užitočné veci a produkty na vytvorenie koláží „Nevyhnutné veci“ a „Škodlivé veci“.

Skupina 2 – to sú naši lingvisti. Ich úlohou je zostaviť slovník užitočných slov.

Deti pre ne dostávajú rôzne slová a definície. Ich úlohou je nájsť správna definícia ku konceptom. (slová: osobná hygiena, očkovanie, otužovanie, denný režim, vyvážená výživa). Prečítajte si definície pre každého.

Denný režim - poradie striedania rôznych druhov činností a odpočinku počas dňa.

LAosobný koncertena(z gréčtiny hygieinos– zdravý) – súbor pravidiel na udržanie tela, ústnej dutiny a tiež na používanie oblečenie, obuv, prispieva k zachovaniu a posilňovaniu ľudského zdravia

VakcínyAtion, použitie vakcín na prevenciu infekčných chorôb - imunizácia.

Kalenie - systém opatrení, ktorý umožňuje s využitím prírodných síl prírody (slnko, vzduch a voda) zvýšiť odolnosť organizmu.

Vyvážená strava- pestrá, výživná výživa, vyznačujúca sa požadovaným množstvom bielkovín, sacharidov a tukov.

Skupina 3: Preskúmame kultúrne dedičstvo táto krajina. Vymyslite príslovia z rozhádzaných slov – kartičiek, vysvetlite ich význam.

Zdravie je cennejšie...

Spi ako skala...

Vstaň ako pierko

Čistota -...

Polovičné zdravie

Zdravie si nekúpiš...

Jeho myseľ dáva

Dokončite tieto príslovia

1.Zdravie (drahšie ako peniaze).
2. Budete zdraví – (dostanete všetko).
3. Slabým (a choroba sa drží).
4. V zdravom tele - (zdravá myseľ).
5. Zdravý – (všetko je super).
6. Rýchly a obratný (choroba nedobehne).

Prvé články pre naše noviny sú už pripravené. Články sa pripínajú na nástenku.

Takže vstupujeme do krajiny zdravia.

Ponúkame vám exkurzie do týchto miest: „Zmiernite sa“, „Deňový režim“ a „Hygiena“. Určite navštívte našu kaviareň „Bon Appetit“, oddýchnite si v parku „Pohyb je život“ a nezabudnite zájsť do múzea – divadla „Obete zlozvykov“.

Učiteľ: Bohužiaľ, nie vždy máme možnosť navštíviť všetky pamiatky, ktoré by sme chceli. Preto, aby sme stihli navštíviť čo najviac zaujímavých miest, každá skupina ide po svojej trase.

Teraz každá turistická skupina dostane nákladný list, ktorý bude popisovať jej trasu a ciele cesty.

1 skupina pôjde do mesta “Take Temper”.

Deti dostanú indíciu. Ich úlohou je zostaviť pravidlá pre otužovanie.

Najprv každý uhádne hádanky

Prechádza cez nos do hrudníka a vracia sa späť.
Je neviditeľný, a predsa bez neho nemôžeme žiť. (vzduch)

Som oblak aj hmla,
A potok a oceán,
A lietam a bežím,
A môžem byť sklo!
(voda)

Pomocou slnka, vody a vzduchu si človek upevňuje zdravie.

Zastaviť "vzduch"

Otužovanie na čerstvom vzduchu si vyžaduje dodržiavanie pravidiel.

Aké pravidlá poznáte?

1. Prechádzky vonku sa realizujú v každom ročnom období bez ohľadu na počasie.

2. Dĺžka vychádzok je stanovená individuálne pre každého človeka v závislosti od jeho zdravotného stavu a veku.

3. Zvyšovanie času chôdze by sa malo vykonávať postupne

Je vhodné kombinovať čas vo vzduchu s aktívnymi pohybmi: v zime - korčuľovanie, lyžovanie av lete - hranie loptičiek a iných vonkajších hier.

Zastaviť "Slnko"

Slnko je zdrojom energie a sily. Všetci dostávame energiu a silu zo slnka. Slnečné lúče nám prinášajú zdravie.

Ak máte príliš veľa slnka Ľudské telo, prispieva k starnutiu pokožky a mnohým ochoreniam. Preto musíte dodržiavať pravidlá správania sa na slnku

Aké pravidlá poznáte?

1. Treba sa opaľovať od ôsmej do jedenástej ráno.

2. Musíte sa začať vyhrievať na slnku od niekoľkých minút, postupne zvyšovať čas opaľovania na dve hodiny.

3. Neopaľujte sa nalačno ani po ťažkom jedle.

4. Ak používate slnko správne, môžete sa stať krajšími.

5. Pri prechádzke na slnku musíte mať klobúk.

6. Použiť opaľovacie krémy a nedávajte dole klobúk.

Zastaviť "vodu"

2. Čo sa týka teploty procedúr otužovania vodou, treba ich začať pri teplote vzduchu minimálne 17-20 oC a až neskôr pri nižšej teplote.

3. Čím je voda chladnejšia, tým je trvanie procedúr kratšie.

4. Po vodné procedúry Musíte sa dôkladne osušiť, energicky trieť telo, kým pokožka nezčervená.

"Pravidlá kalenia"

1. Treba sa postupne temperovať.

2. Počas choroby nemôžete začať s otužovaním.

3. Začaté otužovanie – neprestávajte a nerobte prestávky.

4. Na otužovanie používajte rôzne prostriedky: slnko, vzduch a vodu.

2. skupina– do mesta „Denný režim“. Deti sú povzbudzované, aby si vytvorili správny denný režim. Môžete dať nápovedu vo forme tabuľky hodín. Zostavený denný režim porovnávame s denným režimom, ktorý dodržiavajú občania v krajine „Zdravia“

DIV_ADBLOCK205">

b) Stravovanie by malo byť pravidelné. Študenti by mali jesť 4-5 krát denne: na raňajky, obed, olovrant, večeru a nízkotučný kefír pred spaním.

c) Striedmosť je matkou zdravia. Neprejedajte sa a nepreťažujte žalúdok.

d) Počas jedenia by ste nemali rozprávať, ponáhľať sa ani jesť príliš horúce alebo korenené jedlá.

Deti vidia na obrazovke jedálny lístok, preškrtávajú nezdravé jedlá a objednávajú (iba zdravé jedlá). (3 minúty)

Coca Cola

Ryby zapečené s omáčkou

Čipsy

Varené zemiaky

Zelený čaj s cukrom

Zeleninový šalát

Zeleninová polievka

Učiteľka deti provokuje a ponúka, aby si objednali Coca-Colu, pretože je sladká, chutná a neškodná. Deti musia byť presvedčené, že tento názor je nesprávny.

Učiteľ: Áno, máte pravdu, nemôžete jesť čipsy ani piť sýtenú vodu, pretože to všetko sú produkty obsahujúce rôzne chemické zlúčeniny, ktoré ničia naše telo. Aby ste boli zdraví, musíte jesť správne, jesť potraviny obsahujúce vitamíny, minerály, vápnik, jód atď.

Výborne. Vykonal si dobrú prácu. A naše noviny sa postupne plnia hodnotnými článkami.

Nachádza sa tu aj nádherné múzeum-divadlo. Sú tam exponáty, ktoré vám povedia o veciach, ktoré sa v tejto krajine nikdy nestali, no často ich nájdete na iných miestach.

Predajca tabaku (na veľtrhu chváli svoj výrobok): „Kúpte tabak, nádherný tabak! Môj tabak nie je jednoduchý, ale s tajomstvom. Môj tabak z teba nespraví starca, pes ťa nepohryzie a zlodej sa ti nevláme do domu.

Chlapík si kúpi tabak a pýta sa predavača:

- Prečo nebudem starý muž?

- Pretože sa nedožiješ staroby.

- Prečo pes nehryzie?

- Tak budeš chodiť s palicou.

- Prečo sa zlodej nevláme do domu?

"Pretože budeš celú noc kašľať."

Pamätajte:

Ten, kto fajčí tabak, je jeho vlastným nepriateľom.

Tabak nie je priateľom mysle.

Poďme spolu diskutovať o tom, čo sme videli. Prečo predávajúci tvrdí, že kupujúci sa staroby nedožije? Prečo bude celú noc kašľať? A. atď. Poďme si to zhrnúť. Počúvame lekárske potvrdenie.

lekársky certifikát.

1 cigareta skracuje život o 15 minút.

1 balenie - na 5 hodín

1 rok fajčenia trvá 3 mesiace života

4 roky fajčenia – 1 rok života

20 rokov fajčenia – 5 rokov života

40 rokov fajčenia – 10 rokov života

Poďme teraz do umeleckej galérie nášho múzea a pozrime sa, čo sa stane s ľuďmi, ktorí sa stanú obeťami tých najhorších zvykov pre ľudí: fajčenia, alkoholizmu a drogovej závislosti.

Prezentácia "Obete zlých návykov."

Pľúca fajčiara a nefajčiara; V čom je rozdiel? Prečo sa to deje?

Nikotín je látka nachádzajúca sa v tabaku. Pre ľudí je to veľmi silný jed. Smrteľná dávka sa pohybuje od 0,01 do 0,08 gramu.

Pri vyfajčení jednej cigarety prejde do dymu 0,008 g nikotínu, z toho štvrtina sa dostane do pľúc fajčiara, zvyšok zostane vo vzduchu, ktorý ostatní dýchajú.

Každá vyfajčená cigareta skracuje život o 6-10 minút.

V miestnosti, kde sa za dve hodiny vyfajčilo 6 cigariet, dostane nefajčiar dávku nikotínu a iných tabakových jedov, ako keby vyfajčil 1 cigaretu.

V rodinách fajčiarov majú nefajčiari členovia rodiny o 20 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny pľúc a žalúdka.

Ročne je zaznamenaných až 1 milión prípadov bronchiálna astma u detí, ktorých rodičia fajčia.

Vo Francúzsku šéfovia niektorých firiem zvyšujú platy nefajčiarskym zamestnancom.

V Rusku je zakázané fajčiť na verejných miestach. Za porušenie je pokuta. Bohužiaľ... Toto je len na papieri.

Alkoholizmus. Pozri. Chlapi, ako nepekne vyzerajú muži, ženy a deti, keď sú opití. Chlapci, povedzte mi, čo je ešte negatívne na pití alkoholu?

Vypitím trochy vína alebo vodky si človek vnáša do tela alkohol, ktorý pôsobí na človeka nasledovne: najprv človeka vzrušuje a potom jeho telo ničí.

Opilstvo v Rusi nebolo nikdy podporované. Dokonca bola predstavená objednávka „For Drunkenness“ - tanier s golierom s hmotnosťou asi 4 kg. Piják musel toto ocenenie nosiť dlho.

Prečo je opilstvo škodlivé?

Etanol alebo etylalkohol sa používa v medicíne ako dezinfekčný prostriedok, v priemysle ako rozpúšťadlo, na výrobu skloviny atď., ľudia pijú a otrávia sa v tele.

Pitie alkoholu v dospievania najmä príčiny nebezpečné následky pre mozog, srdcové choroby, svalovú degeneráciu, ochorenie pečene: najprv zápal, potom hepatitída a potom cirhóza. A nastáva smrť človeka.

Pivo je škodlivé aj pre ľudské zdravie. Nebezpečné je najmä pre 10-14 ročné deti, veľmi rýchlo sa u nich vyvinie závislosť od alkoholu a toto ochorenie je obzvlášť ťažké. Pivo odstraňuje z tela všetky vitamíny, najmä B1; dochádza k poškodeniu srdca, pretože sme kŕčové žilyžily a rozšírenie hraníc srdca, čo vedie k dysfunkcii srdcových svalov. Ľudia, ktorí často pijú pivo, žijú o 20 rokov menej. Častejšie majú ochorenie pečene, hepatitídu, postihnuté sú mozgové bunky a znižuje sa ich inteligencia.

Existujú dôkazy, že v pive sa nachádzajú mikrodávky omamných látok, ktoré spôsobujú závislosť človeka od tohto nápoja, ako aj jedovatých monoamínov a dokonca aj kadaverínu, kadaverínového jedu.

Môžeme konštatovať, že pivo nie je limonáda, je to tak alkoholický nápoj a má negatívny vplyv na ľudský organizmus.

Deti trpia. Ich životy sú zničené.

Závislosť. Mor našej doby. Vedie k degradácii osobnosti a predčasnej smrti. Pozrite sa, ako vyzerá človek, ktorý začal s drogami. Koľko času ešte musí žiť? Ako sa máš

Aký má podľa teba život? Existuje východisko z týchto situácií? Kto môže týmto ľuďom pomôcť?

Zdravie si nekúpiš – dáva ho tvoja myseľ. Medicína je tiež bezmocná, ak sa začneme zabíjať.

Sme pánmi svojho života a je v našich rukách, aby bol šťastný. Povedzme nie samovražde.

Pravdepodobne si každý z chlapcov už uvedomil, že každý sa môže stať obyvateľom tejto krajiny, a preto stačí poznať a dodržiavať jej základné zákony.

Chlapci, aké sú podľa vás tieto zákony?

1. Viesť aktívny životný štýl;

2. Dodržiavajte osobnú hygienu;

3. Povaha;

4. Jedzte správne;

5. Udržujte denný režim;

6. Buďte v dobrej nálade.

Skúsme teraz odpovedať na otázku, ktorú sme si položili na samom začiatku našej cesty:

kde je krajina bez chýb Zdravie?

Ako ďaleko musíme cestovať, aby sme sa tam dostali?

Čo by sme mali robiť, aby sme boli zdraví a šťastní? ( Je to v nás, len človek sám sa dokáže urobiť zdravým a šťastným). Teda naše zdravie je v našich rukách. A toto nech je mottom našich novín .

Dokončili sme prácu na vzhľade našich novín. A v blízkej budúcnosti sa všetci žiaci školy budú môcť zoznámiť s pravidlami, ktoré sme dnes stanovili. Vy a ja sme sa snažili odvodiť zákony správneho životného štýlu. Náš rozhovor o zdravom životnom štýle ani dnes nekončí. Budeme pokračovať v práci. Myslím, že každý sa bude snažiť napraviť svoje chyby..

Ďakujem vám všetkým za vašu prácu.

A samozrejme, buďte vždy zdraví a šťastní!

chcem ti poďakovať

Pre toto stretnutie, pre tento rozhovor,

Za to, čo by každý mohol povedať

Veci, ktoré som predtým nevedel:

O tom, čo nazývajú nezmyslom,

Keď náš sused počíta

Že fajčenie ťa nespraví slabším,

V tomto bude klamať sám seba.

A zapamätali sme si jednu vec:

Sme jedno so zdravím!

Koniec koncov, aké úžasné je jednoducho žiť,

Milujte, tvorte, buďte zdraví!

Želám ti:

1. Nikdy neochorieť;

2. Jedzte správne;

3. Buďte veselí;

4. Robte dobré skutky.



mob_info