Hodina o charite Hodina na tému „Na ceste dobra“. Hodina v triede „Milosrdenstvo je zrkadlom duše Hodinová dobročinnosť, filantropia, dobré skutky

2018 oznámené v Ruská federácia Rok dobrovoľníka (dobrovoľníka) sa stane rokom „všetkých občanov krajiny, ktorých vôľa, energia, štedrosť sú hlavnou silou Ruska“.

Tematická hodina (hodina triedy) „Charita, dobrovoľníctvo, dobrovoľníctvo“ predstavuje študentom históriu vzniku dobrovoľníctva v Rusku, s pojmami ako dobrovoľníctvo a charita, s aktivitami ruská spoločnosťČervený kríž (ROCC).

Možnosť lekcie [PDF] [DOCX]

Prezentácia [PDF] [PPTX]

Úlohy pre študentov (pracovný list) [PDF] [DOCX]

Ciele: formovanie aktívneho občianskeho postavenia, pripravenosť na spoločensky užitočnú činnosť založenú na dobrovoľníckej činnosti, ako aj starostlivý prístup k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, účasť na činnosti verejných združení.

Úlohy:

  • kultivovať záujem študentov o spoločensky významné spoločenské aktivity, starostlivý prístup k tým, ktorí potrebujú pomoc;
  • systematizovať vedomosti študentov o dobrovoľníkoch;
  • motivovať študentov k dobrovoľníctvu.

Cvičenie 1.

Odpovedzte na krížovky v pracovnom liste.

V súlade s prijatými odpoveďami formulujte tému vyučovacej hodiny.

Téma triedy "Charita, dobrovoľníctvo, dobrovoľníctvo".

Úloha 2.

Analyzujte definície slov: „dobrovoľníctvo“, „charita“, „dobrovoľníctvo“ a odpovedzte na otázky.

Aké sú podobnosti medzi týmito typmi aktivít? Aké sú ich špecifiká?

Úloha 3.

Vysvetlite význam výroku Vasilija Osipoviča Kľučevského, akademika Imperiálnej akadémie vied o ruských dejinách a starožitnostiach.

Úloha 4.

Prečítať text. Vysvetlite význam slov:

"dom charity"

"almužna",

"Nemocničné domy"

Úloha 5.

Prečítať text. Dokončite úlohu, odpovedzte na otázku.

Čo sa zmenilo v charitatívnych aktivitách v porovnaní s predchádzajúcim obdobím (pozri úlohu 4).

Uveďte dôvody svojej odpovede.

Úloha 6.

6.1. Doplňte chýbajúce slová do textu pomocou navrhnutých slov.

Slová: lekári, milosrdenstvo, Alexander II., Ženeva, donácie, rusko-japonské.

6.2. Prečo sa podľa vás sanitky rozšírili koncom 19. a začiatkom 20. storočia? Porovnajte počet sanitných vlakov v dvoch vojnách uvedených v texte.

6.3. Môžeme činnosť Ruskej spoločnosti Červeného kríža charakterizovať ako dobrovoľnícku?

Úloha 7.

Prečítať text. Dokončite úlohu, odpovedzte na otázky.

7.1. Vyberte zo slov prezentovaných na snímke tie, ktoré zodpovedajú vášmu chápaniu dobrovoľníctva. Vysvetlite svoj výber.

7.2 Prečo sa ľudia stávajú dobrovoľníkmi? Aký význam má dnes pojem „dobrovoľníctvo“? Aké nové formy dobrovoľníctva sa v týchto dňoch objavili?

Lekcia láskavosti.

Vek detí: 7-8 rokov.

Triedna hodina"Charita... Čo je to?"

Účel lekcie: rozvíjať u detí myšlienku dobra, láskavosti, dobra, láskavých skutkov, dobročinnosti;

Ciele lekcie:

učiť deti morálne pojmy: láskavosť, dobročinnosť,

Pestovať vzájomný rešpekt a slušné zaobchádzanie s ostatnými;

Rozvíjať tvorivé schopnosti detí.

Formy organizovania detských aktivít: konverzácia, fantazijná aktivita (rozprávka), výroba remesiel (kvet z bieleho papiera)

Učebné pomôcky: počítač, multimediálny projektor

Materiály pre deti: biely papier, nožnice, lepidlo, ceruzka

Priebeh lekcie:

Organizovanie času

Krásne víly sa držia za lesmi
Obrovská krištáľová truhlica so zázrakmi.
A ak niekto chce zázrak,
Potom odtiaľ môžete získať tento zázrak.

Prosím, chlapci, posaďte sa.

Konverzácia.

1). - Povedzte, chlapci, chceli by ste nájsť takú nádhernú hruď?

Samozrejme, všetci máte radi zázraky. V našej čarovnej truhlici je prekvapenie - je to rozprávka. Je nezvyčajné v tom, že ho čarodejník nedokončil. Pomôžeme mu, ale budeme ho pozorne počúvať...
„V jednom malom mestečku vedľa žili chlapec a dievča. Chlapci mali nedávno 8 rokov, mali najobyčajnejší vzhľad: nízky, chudý, s hnedými očami. Dievčatko sa rádo hojdalo na hojdačke a snívalo a chlapec rád vymýšľal neobyčajné príbehy, v ktorých sa stal rytierom alebo záchrancom. Často sa spolu hrávali na dvore. Jedného dňa však chlapec našiel na dvore čarovný klobúk. Vyzeralo to ako obyčajný klobúk. Ale v skutočnosti sa každý, kto si ho obliekol, postupne stal neviditeľným... A dievča si začalo všímať, že každým dňom vidí svojho priateľa menej a menej.“


Znie smutná lyrická hudba.

Čo myslíte, ako sa táto rozprávka skončí?

Súhlasím s tebou, že dobro musí poraziť zlo. Ale ako? Poďme spolu vymyslieť pokračovanie tohto príbehu.

(Deti sú nadšené, hovoria, že dievčatko ide zachrániť kamarátku. Odpovedí je veľa. Úlohou učiteľa je pomocou navádzacích otázok vybudovať súvislý príbeh, nenechať ich „zablúdiť“. Veďte deti k myšlienke, že chlapca môže zachrániť celý svet. Určite vymyslite šťastný koniec príbehu.)

2). Spojenie s realitou.

Povedz mi, ochorejú ľudia v bežnom živote? často? Čo by ste mali robiť, ak ste chorý?

Niekedy môže byť veľmi ťažké vyliečiť chorobu. Ako v našej histórii, každý potrebuje pomáhať. Dobročinnosť je „stvorenie dobra“, dobra na pomoc druhým, často cudzincom. Ak sa zhromaždí veľa, veľa kvapiek rosy, dostanete more. A keď veľa, veľa ľudí pridá kvapku láskavosti, získate oceán lásky. Určite niekoho na tomto svete zachráni.

Každý z nás dokáže vytvoriť malý zázrak. Dnes v triede budeme vyrábať kvety z bieleho papiera. Už čoskoro sa do akcie zapojí aj naša škola“ biely kvet" Vaše kvety budú vymenené za prostriedky pre choré deti. To určite pomôže niektorým z nich zotaviť sa!

3). Vytvorenie bieleho kvetu z papiera.

    2 listy formátu A4 preložíme 4x tak, aby nám nakoniec vyšlo 8 prírezov. Na horný list nakreslíme obrysy budúceho kvetu.

    Odrežte polotovary dohromady. Musíte odrezať jeden okvetný lístok z prvého kvetu, dva z druhého, tri z tretieho atď.

    Okraje všetkých okvetných lístkov by mali byť zlepené dohromady.

    Hneď ako lepidlo zaschne, môžete kvetinu zostaviť: jeden okvetný lístok v strede, potom dva, tri atď. až do posledného kusu.
    Každú časť opatrne natrieme lepidlom a mierne pritlačíme na základňu. Zostáva len prilepiť kvet na stonku a prilepiť listy.

4). Výstava študentských prác.

5). Zhrnutie:

Povedz mi, ako môžeš nazvať človeka, ktorý nezostal ľahostajný k smútku iných?

čo je charita?

Smerom k šťastnému svetu po svetlej ceste
Len dobrí ľudia chodia bez obáv.
Všetci dobrí ľudia, šťastní ľudia
Tvoria zázraky a snívajú o zázrakoch.

Ďakujem za pozornosť.

Vďaka aktivitám žiakov našej triedy sa škola aktívne zapojila do kampane „Biely kvet“. Stále nechápem, ako sa nám podarilo zhromaždiť 8 000 rubľov za 1 deň. Pre niekoho sú takéto peniaze maličkosťou, no toto je naša prvá skúsenosť s takouto činnosťou. Moji chlapci, napriek takému mladému veku, všetci chceli byť dobrovoľníkmi a rozdávať kvety na ulici. Na našej škole je len 650 žiakov. Všetci boli prekvapení takým záujmom a účasťou, pretože minulý rok sa táto akcia na našej škole nekonala. Predtým sa kvety vyrábali a nosili do kostola v našej štvrti. Dúfam, že v tejto dobrej práci budeme pokračovať.

Boh dáva bohatstvo na použitie a bude zaň požadovať účet.

Príslovie

IN posledné roky O živote našich „nových Rusov“ sa v médiách venuje osobitná chuť. Nákup jácht, futbalových tímov, kaštieľov a šperkov - to je prezentované ako štandard správania, ako symbol úspechu v živote. Moderná mládež je vštepovaná myšlienkou, že hlavnou vecou v tomto živote je potešenie a peniaze sú len prostriedkom na uspokojenie túžob. Medzitým sa ruská pravoslávna tradícia vyznačuje úplne odlišným postojom k peniazom a bohatstvu. Najbohatší ruskí obchodníci a podnikatelia 19. storočia. Verili, že peniaze sú zodpovednosťou ľudí, takže mnohí z nich boli filantropmi a robili charitatívnu prácu. Navrhovaný scenár triedy zoznamuje deti s menami najznámejších ruských filantropov P.M. Treťjakov a ST. Morozova. Triedna učiteľka počas rozhovoru pomáha deťom pochopiť motívy ich dobročinnej činnosti – pravoslávnu etiku a vlastenectvo. Na túto tému by bolo vhodné počas Vianoc uskutočniť hodinovú hodinu. Toto je čas lásky, prejavu milosrdenstva, úprimnej pozornosti každému, kto potrebuje našu účasť, pomoc a starostlivosť.

Ciele: rozšíriť porozumenie detí o tom, čo je charita a sponzorstvo; predstaviť činnosť P.M. Treťjaková, S.T. Morozova; formovať pozitívne morálne hodnotenie takých ľudských vlastností, ako je milosrdenstvo, empatia, súcit; podporovať láskavosť a teplo; povzbudzovať deti k účasti na charitatívnych akciách.

Prípravné práce: poverte tvorivú skupinu (7 detí), aby sa pripravila informačný blok triedna hodina.

Vybavenie: portréty P.M. Treťjaková, S.T. Morozov, fotografia budovy Treťjakovskej galérie, reprodukcie obrazov zo zbierky Treťjakov, fotografia budovy Moskovského umeleckého divadla.

Dekor: napíšte tému vyučovacej hodiny, epigraf na tabuľu.

Triedny plán

I. Problémová situácia „Ako sa z Dimka stal filantrop.“

II. Diskusia o situácii.

III. Informačný blok.

1. Patróni, sponzori a dobrodinci.

2. Čin obchodníka Treťjakova.

3. „Sponzor“ Moskovského umeleckého divadla.

IV. Interaktívna konverzácia.

V. Moderný Timurs.

VI. Zhrnutie.

Priebeh vyučovacej hodiny

I. Problémová situácia „Ako sa stal Dimka filantropom“

Triedny učiteľ. Chlapci, pozrite sa na tabuľu. Téma našej vyučovacej hodiny je napísaná na tabuli – „Robte dobro“. Nižšie sú uvedené ďalšie tri slová – sponzor, filantrop a filantrop. Teraz budeme hovoriť o význame týchto slov. Vypočujte si krátky príbeh. Povedala mi o tom mama jednej siedmačky. Jej syn Dima sa zaujíma o modelovanie lietadiel.

Doslova každý týždeň Dima lepí nový model lietadla. Tieto modely sú všade v jeho izbe: na skrini, na policiach, na stole, pod posteľou. Mama sa snažila tieto produkty pomaly vyhodiť, no Dimka si to akosi vždy všimla a po zmiznutí ďalšieho bojovníka spustila škandály. Potom matka navrhla, aby jej syn urobil dobrý skutok. Povedala, že tieto modely lietadiel by mohli dostať susedove dvojičky Sasha a Seryozha. V ich veľkej rodine nie sú deti rozmaznané hračkami a ak im Dimka prinesie toľko vynikajúcich modelov, deti budú mať skutočné prázdniny. Tento nápad inšpiroval chlapca natoľko, že sa okamžite ponáhľal zbierať darčeky pre susedné deti. Našiel som veľkú krabicu, starostlivo som do nej umiestnil všetky svoje modely a veľkoryso som do nej vysypal aj autíčka mojich detí. Zavrel škatuľu a vošiel na dvor, kde Sashka a Seryozhka bezradne kopali na pieskovisku. Mama videla z balkóna, ako Dimka postavila pred deti obrovskú škatuľu, ako sa deti bojazlivo do nej pozerali a neodvážili sa dotknúť takého bohatstva. Mama sa vzdialila od okna, keď videla, že Dimka sa chystá spustiť svoje najväčšie lietadlo. Už z kuchyne počula na dvore šťastný detský smiech a uvedomila si, že testy vložky boli úspešné.

Dimka sa vrátila domov šťastná a unavená, ako Santa Claus po dvadsiatom piatom vianočnom stromčeku. Okamžite zavolal svojej priateľke Natashe a slávnostne povedal: "Gratulujem mi, stal som sa filantropom." Ale Natasha, ktorá počula jeho príbeh, s ním nesúhlasila.

II. Diskusia o situácii

Triedny učiteľ. Prečo si myslíte, že Natasha nesúhlasila s označením Dimka za filantropa?

Vzorové odpovede od detí:

Bola žiarlivá.

Neverila, že je niečoho takého schopný.

Nevedela, kto je patrónom umenia.

Chcela, aby jej Dimka dal všetky lietadlá.

Triedny učiteľ. Možno mali vymenovať Dima za sponzora detí? (Nie, nemôžete ho tak nazvať. Sponzor dáva peniaze, poskytuje finančnú pomoc, ale Dima rozdával hračky.)

Ako môžete nazvať Dimov čin? (Najlepšie slovo na opis Dimových činov je „charita“.)

Slovo „charita“ má dva korene: „dobrý“ a „tvoriť“. Aký dobrý skutok urobil Dima?

Vzorové odpovede od detí:

Delil sa o svoje hračky, rozdával to, čo si vážil.

Deťom rozdával radosť.

Urobil prekvapenie, zorganizoval dovolenku pre chudobné deti.

Dal nielen modely lietadiel, ale aj ukázal, ako ich spúšťať, aby lietali.

III. Informačný blok

1. Patróni, sponzori a dobrodinci

Študent 1. Charita poskytuje pomoc vo forme darov tým, ktorí to potrebujú. Slávni ruskí obchodníci Prokhorovci, Morozovci, Ryabushinsky, Mamontov a ďalší sa aktívne zapájali do charitatívnej činnosti. Dali peniaze na výstavbu škôl, nemocníc, útulkov, jedální a útulkov.

Študent 2. Patróni sú filantropi, ktorí venujú peniaze na rozvoj kultúry. Napríklad obchodníci Savva Mamontov a Savva Morozov podporovali ruských umelcov, umelcov a hudobníkov. Patrón je bohatý patrón vied a umenia. Kto bol prvým mecenášom umenia? Koncom 1. stor. n. e. V Staroveký Rímžil Gaius Tsilniy Maecenas. Podporoval básnikov Vergilia a Horatia. Odvtedy sa všetci, ktorí financujú talentovaných ľudí, nazývajú filantropmi.

2. Čin obchodníka Treťjakova

Študent 3. Tretiakovská galéria je známa po celom svete. Nachádza sa v Moskve. Ide o svetoznáme múzeum umenia, ktoré obsahuje majstrovské diela ruskej maľby z r Kyjevská Rus do súčasnosti. Zbierku obrazov zostavil z vlastných peňazí slávny filantrop Pavel Michajlovič Treťjakov.

Bohatí si pred revolúciou ruské umenie veľmi nevážili, snažili sa kupovať a objednávať obrazy od cudzincov. Mnohí ruskí umelci boli chudobní, dokonca hladovali. Skutoční vlastenci, ktorí verili svojmu ľudu a verili v rozkvet svojej kultúry, sa zaviazali pomáhať národnej kultúre. Jedným z týchto vlastencov bol moskovský obchodník Pavel Michajlovič Treťjakov.

Študent 4. Priatelia Pavla Michajloviča Treťjakova boli najlepší maliari. Ale len dvom z nich sa podarilo vytvoriť celoživotný portrét mecenáša umenia. Toto je Ilya Efimovič Repin a Ivan Nikolaevič Kramskoy. Treťjakov bol veľmi skromný človek, nerád pózoval ani sa odhaľoval. Umelcovi Kramskoyovi sa ho podarilo chytiť počas choroby, keď Treťjakov neodolal. Pozrite sa na portrét filantropa (zobrazuje ilustráciu z knihy). Inteligentná, inteligentná tvár, šľachta, zdržanlivosť - vôbec nevyzerá ako obchodník alebo podnikateľ. Skôr pripomína umelca alebo maliara.

Študent 5. Treťjakov si už v mladosti dal za cieľ vytvoriť galériu ruštiny umeleckého umenia. Pol storočia kráčal k tomuto cieľu. Nevynechal ani jednu výstavu, na vznik tohto múzea odkázal všetok kapitál, ktorý zdedil po svojom otcovi. "Dávajte ľuďom čo najviac, berte čo najmenej sami" - to bolo jeho životné pravidlo. Za vlastné peniaze kupoval obrazy Repina, Kramskoya, Perova, Vasnetsova, Levitana, Šiškina a ďalších ešte nikomu neznámych ruských umelcov a organizoval výstavy. Potom daroval svoju galériu Moskve. Vytvorenie galérie je skutočným počinom Pavla Michajloviča Treťjakova.

3. „Sponzor“ Moskovského umeleckého divadla

Študent b. Každý vie, čo je Moskovské umelecké divadlo. Toto je divadlo, ktoré vytvorili Stanislavskij a Nemirovič-Dančenko. V tomto divadle inscenoval svoje hry A.P. Čechov. Stanislavskij a Nemirovič-Dančenko chceli, aby bolo divadlo prístupné ľuďom, aby lístky na predstavenia boli lacné. Ale takéto divadlo určite potrebovalo sponzora, filantropa, ktorý by neustále zabezpečoval peniaze na kostýmy, výzdobu, platy pre umelcov, opravy. A potom prišiel na záchranu slávny moskovský obchodník Savva Morozov.

Savva Morozov mal veľmi rád divadelné umenie a neustále navštevoval predstavenia v rôznych divadlách. Niektorým divadelným súborom pomohol peniazmi. Len som požiadal, aby táto pomoc nebola inzerovaná.

Študentovi 7. Morozovovi sa Stanislavské divadlo veľmi páčilo. Páčila sa mi myšlienka robiť divadlo nie pre bohatých, ale pre ľudí. A Savva Morozov sa stal jedným zo zakladateľov tohto divadla. Doslova tým žil: chodil na všetky skúšky a predstavenia, dával veľké sumy peňazí a budovu dokonca začal prestavovať. Sám Morozov dohliadal na stavbu, osobne sa ponáral do všetkých detailov, pílil, maľoval, tepal. Najnovšie technické prístroje a vybavenie javiska boli zakúpené v zahraničí. Celkovo Savva Morozov minul na umelecké divadlo asi pol milióna rubľov. Stanislavského umelecké divadlo sa stalo známym po celom svete. Aj to je zásluha filantropa Savvu Morozova.

IV. Interaktívna konverzácia

Triedny učiteľ. Ďakujem chalani za zaujímavé informácie. (Osloví triedu.)

Čo si myslíte, čo prinútilo Treťjakova, Morozova a ďalších bohatých obchodníkov míňať svoje peniaze na charitu?

Vzorové odpovede od detí:

Chceli sa tiež stať slávnymi.

Milovali umenie.

Bolo im ľúto umelcov.

Boli vlastenci a chceli pomôcť ruskému umeniu.

Jednoducho súcitili s ľuďmi.

Triedny učiteľ. Prosím, povedzte mi, či je možné zavolať P.M. Treťjakov a S.T. Morozovskí patrioti?

Vzorové odpovede od detí:

Samozrejme, je to možné, pretože zachovali ruské umenie.

Áno, pretože sa urazili, že ruskí umelci žijú v chudobe.

Sú vlastenci, lebo milovali všetko, čo im bolo vlastné, domáce.

Sú patrioti, pretože chceli, aby ľudia v Rusku nežili horšie ako v Európe.

Triedny učiteľ. Boli to patrioti a obávali sa o budúcnosť Ruska. Pavel Michajlovič Treťjakov, Savva Timofejevič Morozov, podobne ako iní ruskí filantropi, si nerobili reklamu, neradi boli chválení alebo vychvaľovaní. Stali sa patrónmi umenia nie pre svoju vlastnú slávu, ale pre slávu vlasti, pre zachovanie národnej kultúry. Naši ruskí obchodníci, ktorí sa zaoberali dobročinnosťou, sa v živote riadili príslovím, ktoré sme si vzali ako epigraf hodiny: „Boh dáva bohatstvo a určite si zaň vypýta účet.“ Aký druh správy je podľa vás myslený?

Vzorové odpovede od detí:

Správa o peniazoch, kde ich minuli.

Správa o tom, ako človek získal toto bohatstvo.

Ak im Boh dal bohatstvo a oni ho minú na drobnosti, potom ich Boh potrestá a bohatstvo im vezme.

Správa o dobrých skutkoch, na ktoré boli tieto peniaze použité.

Triedny učiteľ. Mnohí „noví Rusi“ teraz kupujú jachty, luxusné autá a sídla v zahraničí. Myslíte si, že sa budú môcť Bohu zodpovedať za svoje bohatstvo?

Vzorové odpovede od detí:

Nebudú mať čo povedať, pretože ich bohatstvo ich vlasť neobohatilo.

Nemajú právo predvádzať svoj luxus, ak sa v krajine žije tak biedne.

Hovoria, že poctivou prácou sa veľa peňazí zarobiť nedá, a tak budú svoj zle získaný kapitál vyúčtovať.

Triedny učiteľ. Čo by mohli robiť ako charitu?

Vzorové odpovede od detí:

Postaviť školu, zrekonštruovať nemocnicu, štadión, plaváreň.

Dávajte peniaze na rozvoj vedy.

Pomôžte talentovanej mládeži.

Dajte pacientovi peniaze na zložitú a nákladnú operáciu.

V. Moderný Timurs

Triedny učiteľ. Po vojne všetci chlapci a dievčatá snívali o tom, že budú ako Timur, hrdina príbehu Arkadyho Gajdara „Timur a jeho tím“. Priekopník Timur bol ušľachtilý, statočný, odvážny a silný. Zostavil tím chlapcov a dievčat, ktorí bránili slabších, pomáhali rodinám frontových vojakov a robili veľa dobrých a užitočných skutkov. Timurovi muži zároveň zachovávali mlčanlivosť, aby nikto nehádal o ich dobrých skutkoch. Na brány tých domov, ktoré vzali pod svoju ochranu, namaľovali päťcípu hviezdu.

Chlapci, všetci viete, že sa blíži jasná a radostná dovolenka - Vianoce. Vianočné dni sú časom lásky, prejavovania milosrdenstva, úprimnej pozornosti každému, kto potrebuje našu účasť, pomoc a starostlivosť. Zamyslime sa nad tým, čo by sme mohli urobiť pre iných ľudí. Kde nájdeme adresy pre charitu?

Vzorové odpovede od detí:

Svoje hračky a detské knižky môžete darovať deťom z veľkých rodín.

Môžete kúpiť potraviny pre starú pani vedľa.

Môžete si upratať dvor a ihrisko.

Môžete sa zastať slabých, ktorých všetci urážajú.

Triedny učiteľ. Zimné prázdniny sa blížia. Počas týchto sviatkov budete mať veľa zábavy a darčekov. A niekto bude v dnešnej dobe ukrátený aj o to najnutnejšie. Pozrite sa okolo seba a určite uvidíte tých, ktorí potrebujú pomoc. Títo ľudia žijú vedľa vás, vo vašich domoch a dvoroch. Pomôžte im akýmkoľvek spôsobom: skutkom, milým slovom, maškrtou a tento sviatok bude pre vás ešte radostnejší.

VI. Zhrnutie

Triedny učiteľ. Čo zaujímavé ste sa dnes naučili? Možno ťa niečo napadlo?

Vzorové odpovede od detí:

Zistil som, kto sú sponzori, filantropi a filantropi.

Triedna hodina

Téma: „Srdcia sa otvoria dobru »

Ciele: formulár morálne vlastnosti, rozvíjať u detí zmysel pre kamarátstvo a vzájomnú pomoc; pokračovať v predstavovaní konceptu charity, ukázať jej úlohu v histórii a moderná spoločnosť; prebudiťDeti majú túžbu poskytnúť všetku možnú pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Vek študentov: 2. trieda, 8 rokov

Miera zapojenia sa do charity: počuli o charite a zúčastnili sa

Vybavenie skrine: plátno, počítač, elektronická prezentácia, kresba svetlých a čiernych srdiečok, A-4 hárky papiera podľa počtu žiakov, jednoduché ceruzky, perá, nožnice, kartičky s úlohami na skupinovú prácu.

Scenár triednej hodiny

1. Organizačný moment .

Chlapci, povedzte mi, čo môže byť mäkšie ako vankúš? (odpovede študentov)

Toto sú naše ruky, dlane.

2. Motivácia

Palm, ruka, dolon - tak sa volalo za starých čias vnútorná strana ruky. S dlaňou sa spája veľa prísloví a porekadiel.

"Dlaň je ľahká - priateľstvo je silné." ako tomu rozumieš? (odpovede študentov)

Čo teda naše ruky dokážu? (odpovede študentov)

Naše ruky sú súčasťou živej prírody, čo znamená, že naše ruky môžu sadiť kvety a kŕmiť zvieratá.

Snímka 2

Ruský spisovateľ Lev Kassil povedal: „Každý môže, každý vie ako, ľudské ruky zvládnu všetko. Len ich treba naučiť robiť dobrú prácu, aby si človek vážil prácu svojich rúk a prácu iného človeka.“

3. Stanovenie cieľov

O čom si budeme rozprávať, sa teraz dozviete pomocou nápovedy.

2 žiaci čítajú báseň

Dobre - to si ty! Dobre - to som ja!

Dobrá je celá naša Zem!

Dobrá je dovolenka v rodine,

Dobrá je jarná pieseň potoka,

Dobro je more radosti a smiechu,

Dobré je úžasné ako leto!

Keď sú mama a otec nablízku - vitajte!

A ľudia chodia s úsmevom v metre,

Všeobecne platí, že dobro je niečo také

Čo niekedy neviem vysvetliť!

Tak čo, uhádli ste, o čom bude naša lekcia? (Odpovede detí)

Dnes si povieme, čo dobrého dokážu naše ruky.

4. Hlavná časť

Vypočujte si úryvok z básne „Žobrák“ od ruského básnika Jakova Polonského.

Poznal som žobráka: ako tieň,

Ráno sa to dialo celý deň

Starec sa zatúlal pod okná

A prosil o almužnu;

Ale všetko, čo som zhromaždil za deň,

Bývalo to tak, že do noci som sa rozdal

Chorí, mrzáci a slepí,

Tak chudobný ako on sám.

Chlapci, čo poviete na tohto muža?

Akú ľudskú vlastnosť má tento starý muž?

(láskavosť, ústretovosť, milosrdenstvo, nezištnosť, dobročinnosť).

(Slová sú umiestnené na ľahkom srdci)

Snímka 3

Teraz si vypočujte ďalší úryvok z básne veľkého ruského básnika Michaila Lermontova s ​​rovnakým názvom „Žobrák“.

Pri bránach kláštora svätca

Stojac prosiac o almužnu

Chudák je vyschnutý, ledva žije

Od hladu, smädu a utrpenia.

Požiadal len o kúsok chleba,

A pohľad odhalil živé muky,

A niekto položil kameň

V jeho natiahnutej ruke

Aký pocit vyvoláva táto báseň?

(Ľahostajnosť, krutosť, zloba, klamstvo, chamtivosť, bezcitnosť duše)

Slová sú vyvesené v čiernom srdci.

Žiaľ, takí ľudia existujú, ale našou úlohou je byť iní. Ale čo tieto zlozvyky, ak existujú? (Odpovede detí)

Áno, treba ich ničiť, bojovať proti nim.

Chlapci, roztrhnime tieto slová a zahoďme ich. V našom živote nemajú miesto.

Populárna múdrosť hovorí: „Najhoršia vec, mať príležitosť, nie je chcieť urobiť dobro niekomu, kto to potrebuje.

Za starých čias sa dobré skutky nazývali „dobré“, preto nové slovo „charita“

V našej Doneckej ľudovej republike ožívajú také zabudnuté pojmy ako „láskavosť“, „milosrdenstvo“, „charita“.

Koľkí z vás vedia, čo je to charita? (odpovede detí)

Snímka 4

Dobročinnosť- to sú akcie a skutky smerujúce k verejnému prospechu, len tak.

Kto môže byť dobrodincom? (Odpovede detí)

Mnohé organizácie a jednotliví občania konajú skutky milosrdenstva voči deťom v detských domovoch, ľuďom so zdravotným postihnutím a starším ľuďom. Lebo si pripomeňme, čo sa v našej republike urobilo:Snímka 5

rampy boli inštalované v blízkosti obchodov, lekární a rôznych organizácií.

Pre zdravotne postihnutých ľudí a deti z detských domovov sa organizujú rôzne výlety, dovolenky, stretnutia a pod.

Na pomoc chorým ľuďom sa organizuje finančná zbierka. Starší aj mladí darujú peniaze, koľko môžu. A mnoho ľudí už dostalo lekársku pomoc.

Kedy sa ľudia začali venovať charite? (Odpovede detí)

5. Príbeh o úlohe dobročinnosti v histórii a modernej spoločnosti

Charitatívne aktivity majú dlhú históriu:

Veľkovojvoda Jaroslav Vladimirovič z osobných prostriedkov založil školu pre siroty.Snímka 6

Cár Ivan Hrozný vydal zákony na pomoc tým, ktorí to potrebujú.Snímka 7

Peter I. venoval veľkú pozornosť výstavbe nemocníc a útulkov.Snímka 8

Cisárovná Katarína II podporovala súkromnú charitu.Snímka 9

V 19. storočí bol v krajine zavedený titul „čestný filantrop“.

Možno poznáte konkrétnych ľudí, ktorí sa momentálne venujú charitatívnej činnosti? (Odpovede detí)

Teraz je veľa organizácií a jednotlivcov, ktorí robia dobré skutky, aby pomohli obyvateľom Donbasu v tak hroznom čase pre nás, napr.Snímka 10

Verejná organizácia „United Donbass Fund“ zaplatila v lete 2017 40 000 rubľov. rodina z nášho mesta, ktorá sa ocitla v ťažkej životnej situácii – dve deti naraz sú choré s ťažkou formou detstva mozgová obrna. Pomoc je určená na pooperačnú rehabilitáciu detí.

Nadácia spravodlivej pomoci doktorky Lisy. V priebehu dvoch rokov táto nadácia zachránila životy viac ako 500 deťom, ktoré trpeli rôznymi vážnymi chorobami.

A takýchto fondov je veľa. Ruská federácia nám poskytuje obrovskú podporu.

Dospelí pracujú a môžu pomôcť peniazmi. Ale nezarábaš peniaze, ako môžeš pomôcť iným? (zdôvodnenie študentov)

(Napríklad škôlka. Zbierajte knihy, dávajte deťom hračky, pomáhajte odpratávať sneh na ihrisku, zametajte chodníky, ukážte deťom scénku MATERSKÁ ŠKOLA, vyrobte a zaveste kŕmidlá pre vtáky...)

A najdôležitejšie je, že musíme pamätať na to, že charita je neustála pomoc, a nie pomoc raz podľa nálady. Každý z vás má malý kúsok láskavosti, ako malé slnko. Milý človek je ten, kto má rád ľudí, pomáha im a s takým človekom sa všade cítite príjemne. Milý človek má rád prírodu. Láska láskavého človeka a jeho pomoc hreje ako jemné jarné slnko.

6. Pracujte v skupinách s prácami, ktoré majú dobré úmysly .

Skupina 1: rozprávka „Husi-labute“ Aké dobré skutky urobilo dievča, hrdinka rozprávky? (odpovede študentov).

2. skupina: rozprávka „Sliepka Ryaba“ Aký dobrý skutok urobila sliepka? (odpoveď: sliepka zniesla zlaté vajce, aby dedko s babkou neplakali)

Skupina 3: Príbeh Leva Tolstého „Starý dedko a vnučka“, čo učí? (starostlivosť a úcta k starým ľuďom).

7. Praktická práca.

Vezmite kúsok papiera, položte naň dlaň a obkreslite ceruzkou. Napíšte, aké dobré skutky ste urobili, a ak ste to ešte neurobili, o akých dobrých skutkoch snívate. Vypočujte si odpovede niekoľkých študentov. Potom sú všetky dlane pripevnené k doske okolo svetelného srdca.

Žiaci vytvoria kruh so zdvihnutými rukami.

V tvojom náručí bude vždy slnko, vždy bude vládnuť dobro a láska k svetu okolo teba - pretože toto nám teraz veľmi chýba! Pustite svoje ruky, chyťte sa za ruky a darujte si navzájom teplo svojich rúk a úsmev.

8. Záverečná časť .

Našu hodinu by som rád ukončil slovami z básne S. Ya. Marshaka

Nechajte každý deň a každú hodinu

Dá vám niečo nové.

Nech je tvoja myseľ dobrá,

A srdce bude múdre.

9. Zhrnutie .

Chlapci, naša lekcia sa blíži ku koncu. Povedz mi, nad čím ťa prinútil premýšľať?

Chlapci, povedzte si medzi sebou viac dobrých, láskavých slov. Z toho sa vy sami stanete láskavejšími.

Nech je vaše motto: „Naše ruky robia dobro“.Snímka 11

A nech je vaším spoločníkom v dobrom skutku pieseň „Kráčame cestou dobra“, text. Yu. Entina, hudba. M. Minkovej.

(piesňové predstavenie detí)Snímka 12

Timaková Galina Vasilievna
SOŠ MBOU č.118, Samara
Učiteľka na základnej škole

Triedna hodina pre študentov Základná škola
Lekcia v charite.
Ciele:
1. Uveďte počiatočnú predstavu o myšlienkach charity a sponzorstva.
2. Rozšírte pojmy „dobro“, „charita“, „filantropia“.
3. Predstaviť aktivity známych filantropov a mecenášov umenia.
4. Prebudiť v deťoch túžbu poskytnúť všetku možnú pomoc tým, ktorí to potrebujú.
Vybavenie skrine:
1. plagát s vyobrazením lupeňov harmančeka, kde je na každom lupene vytlačený výrok o dobrote;
2. portréty filantropov a mecenášov umenia;
3. príslovia;
4. samostatné karty s rôznymi vlastnosťami ľudí
Počas tried:
1. Organizačný moment. Predmet správy.
Chlapci, dnes máme nezvyčajnú lekciu a o čom sa bude diskutovať v tejto lekcii, teraz zistíme pomocou náznaku.
Študent číta báseň
Si dobrý!
Dobre - to som ja!
Dobrá je celá naša Zem!
Dobrá je dovolenka v rodine,
Dobrá je jarná pieseň potoka,
Dobro je more radosti a smiechu,
Dobré je úžasné ako leto!
Keď sú mama a otec nablízku - vitajte!
A ľudia chodia s úsmevom v metre,
No vo všeobecnosti je dobrota niečo také
Čo niekedy neviem vysvetliť!

-Tak čo, uhádli ste, o čom sa budeme na našej hodine rozprávať?
- Chlapci, dnes sa v triede naučíme, čo je charita, pokúsime sa pochopiť, čo je to charita a aké sú ciele charity.
2. Hlavná časť.
- Koľkí z vás vedia, čo je charita? (odpovede detí)
- Kto bol a je zapojený do charitatívnej činnosti? (odpovede detí)
- A obyvatelia rozprávkového lesa nám to pomôžu zistiť.
Rozprávková dramatizácia
Zajačik kráča lesom a oproti nemu kráčajú ježko, líška a medvedík a veselo sa o niečom rozprávajú.
Bunny je prekvapený: „Zaujímalo by ma, čo sa stalo Baba Yaga? Stretol som ju na čistinke, začali sa jej triasť labky, no, myslím, že je všetko preč! A dala mi mrkvu a pohladila ma po hlave. Zázraky!"
Zvieratá sa smejú a pozerajú na seba.
Medvedík - hrali sme sa na kraji lesa, zrazu sa ozvala električka-tara-ram, hluk, rev, Baba Jaga zbierala lesné plody a hríby a zakopla o zádrhel. Všetko vypadlo z koša.
Ježek - Baba Yaga si nevie dať všetko znova dokopy, je unavená a bolia ju kosti, je ťažké sa ohnúť. Je mi jej ľúto a tak som všetky lesné plody a huby nazbieral späť do košíka.
Medvedík – a košík som niesol na kuracích stehnách do salaša.
Líška - a všetko som v chatrči chvostom povymetal a dal do poriadku. Takže Baba Yaga sa stala láskavejšou.
-Ďakujem umelcom za rozprávku. Chlapci, ako môžete povedať, čo urobili zvieratá pre Baba Yaga (zvieratá urobili dobrý skutok)
-Urobil niekto z vás dobré skutky? (odpovede detí)
- Čo dobré si urobil a pre koho? (odpovede detí)

Poďme si teda zhrnúť, čo je láskavosť?
Láskavosť je vnímavosť, emocionálna dispozícia voči ľuďom, túžba robiť dobro druhým.
- Je možné prinútiť človeka, aby bol láskavý?
- Je možné stať sa na chvíľu láskavým? Zamyslite sa.

- Chlapci, prečítajme si príslovia a porekadlá napísané na tabuli a vysvetlíme si ich význam.
Nechváľ sa striebrom, ale chváľ sa dobrými vecami.
Dobrí zomierajú, ale ich skutky žijú.
Zle je tomu, kto nikomu nič dobré neurobil.
Dobré skutky sú odmenené dobrom.
Pre tých, ktorí milujú dobré skutky, je život sladký.
Tu by som rád pripomenul ľudovú múdrosť: „Najhoršie na tom, mať príležitosť, je nerobiť dobro niekomu, kto to potrebuje.
- Za starých čias sa dobré skutky nazývali „dobré“, preto nové slovo „charita“
Dobročinnosť sú činy a skutky zamerané na verejný prospech, len tak.
- Chlapci, zamyslite sa a povedzte mi, ako sa dá nazvať človek, ktorý robí dobré skutky a venuje sa charitatívnej činnosti (filantrop).
-Kto môže byť dobrodincom? (jedna osoba, rodičia, trieda, podnik, továreň atď.)
Príbeh učiteľa
Charitatívne aktivity môže vykonávať buď jedna osoba, alebo veľký podnik. Pomoc veľkých podnikov je spravidla vyjadrená prideľovaním finančných prostriedkov na obnovu detských ústavov, na nákup počítačových tried pre školy, na nákup hračiek a oblečenia pre detské domovy, na rozvoj detských tvorivých skupín a športové sekcie. Umelci veľmi často organizujú veľké koncerty a vystúpenia a všetky peniaze vyzbierané za vstupenky sa presúvajú do detských domovov, domovov dôchodcov, internátnych škôl pre zdravotne postihnutých, teda bezplatne pomáhajú najbezbrannejším ľuďom.
Charita môže byť zameraná na ochranu kultúrnych pamiatok, ochranu životné prostredie. Niektorí ľudia dávajú peniaze za Vedecký výskum, darovať knihy, obrazy a starožitnosti knižniciam, umeleckým galériám, múzeám miestnej histórie a múzeám umenia.
Takíto bohatí ľudia, ktorí podporujú rozvoj vedy, umenia a vykonávajú akékoľvek dobré skutky a záväzky, sa nazývajú PASTERS.

- Toto slovo je priezvisko rímskej postavy Gaia Cilnia Maecenasa, ktorý žil v 1. storočí pred Kristom, fanúšika umenia a patróna básnikov.
(Ukážka fotografií s vysvetlením)
Uvádzajú sa príklady niektorých ďalších filantropov a mecenášov umenia (s ukážkou portrétov)
Pavel Michajlovič Treťjakov
Narodil sa v dedičnej kupeckej rodine. Láska k umeniu z neho urobila vášnivého zberateľa obrazov ruských umelcov. Najprv bola zbierka umiestnená v obývačkách Pavla Michajloviča, potom bola do domu pridaná galéria, ktorú bolo možné navštíviť. V roku 1892 daroval Treťjakov svoju slávnu galériu Moskve. Dodnes je to múzeum svetového významu.
Agnes Gonxha Bojaxhiu známy svetu ako Matka Tereza
Táto žena sa stala príkladom lásky a starostlivosti o blížneho. Už ako dievča pevne vedela, že jej služba Bohu bude spojená so službou chudobným. Pomáhala chorým a umierajúcim chudobným a obklopovala ich láskou, starostlivosťou a útechou. Zorganizovala prvú kliniku pre ľudí nakazených AIDS a vytvorila prístrešky pre pacientov v Harleme. V roku 1779 dostal nobelová cena svet, plne investovala do svojho poslania.
Bill Gates
Tento muž vytvoril svoj vlastný podnik a nahromadil obrovské bohatstvo bez vonkajšej finančnej pomoci. Každý deň sa väčšina obyvateľov planéty zaoberá výsledkami jeho práce. Podľa najkonzervatívnejších odhadov dáva asi polovicu svojich gigantických príjmov na dobročinné projekty.
Časopis Time odhaduje, že charitatívna organizácia, ktorú založil so svojou manželkou Melissou, zachránila v chudobných krajinách približne 700 000 životov, a to aj vďaka investíciám do očkovacích programov. Daroval tiež počítače a poskytol bezplatný prístup na internet 11 000 knižniciam a úspešne sponzoroval najväčšiu vzdelávaciu nadáciu v histórii.
- Čo týchto ľudí spája? Všetci sa zapájali do charitatívnej činnosti, to znamená, že pomáhali všetkým, ktorí potrebovali liečbu, a pomáhali aj sirotám, ktoré nemali rodičov.
- Ako vidíte, ľudia sa už dlho zapájajú do charity, ale v súčasnosti slávni ľudia v Rusku naďalej poskytujú materiálnu pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Manželka prvého prezidenta ZSSR, Raisa Maksimovna Gorbačovová, bola teda predsedníčkou medzinárodného združenia „Hematológovia sveta pre deti“ a osobne sponzorovala Centrálnu detskú organizáciu. klinická nemocnica v Moskve. Pomáhali deťom s chorobami krvi.
Vynikajúci ruský hudobník Mstislav Rostropovič je známy svojimi charitatívnymi aktivitami - prezident Charitatívnej nadácie, ktorá poskytuje pomoc deťom zdravotníckych zariadení Ruská federácia.
Speváčka Anita Tsoi dlhé roky po sebe realizuje programy na pomoc deťom v ťažkých životných situáciách a deťom so zdravotným znevýhodnením.
- Pozrime sa na pár príkladov, kedy pomoc filantropov zachránila ľuďom život.
Volina Káťa. V 5. mesiaci bola diagnostikovaná obštrukcia žlčových ciest. Jediným riešením je darcovská transplantácia pečene. Celý svet zbieral peniaze na operáciu, ako sa len dalo.
Vyzbieralo sa 50-tisíc eur. Teraz sa operácia skončila, Katya sa zotavuje.
Nasťa Gontarovská. Keď mala 15 rokov, dostala hroznú diagnózu - zhubný nádor sarkóm mäkkých tkanív. V zahraničí potrebujete peniaze na liečbu a operáciu. Vyzbieralo sa 65-tisíc eur. Ľudia z celej krajiny jej po transplantácii posielali podporné listy. kostná dreň bola nádej. Teraz bude všetko v poriadku.
- Chlapci, povedzte mi, môže sa niekto stať filantropom? (odpovede detí)
Metodické komentáre.
Venujte pozornosť kvalitám ľudí napísaných na tabuli. Diskutujte a odstráňte tie vlastnosti, ktoré filantropi nemôžu mať.
MILOSRDENSTVO SEBECKÁ LENIVOSŤ
ZÁVISŤ SPRAVODLIVOSŤ CHVÁLAŤ SA
ÚPRIMNOSŤ LÁSKA ROZTOM
Chamtivosť
Po dokončení úlohy musí učiteľ priviesť deti k myšlienke, že je potrebné v sebe rozvíjať vlastnosti, ktoré sú vlastné filantropovi.
Dobročinnosť sa odráža aj v ruštine ľudové rozprávky. Pamätáte si rozprávku „Husi a labute“, aké dobré skutky urobila hrdinka tejto rozprávky napriek osobným problémom? (diskusia: Pomohol som jabloni zhodiť jablká, vybral som koláče z pece, odstránil som kamene, ktoré blokovali rieku)
„Sliepka Ryaba“ (utešovala vzlykajúcich starých ľudí a zniesla zlaté vajce)
- Chlapci, môžete vy a ja poskytnúť nejakú charitatívnu pomoc? komu? Ktorý? (Napríklad: škôlka. Zbierajte knihy, dávajte deťom hračky, pomáhajte odpratávať sneh na ihrisku, zametajte chodníky, predvádzajte deťom v škôlke scénku, vyrábajte a vešajte kŕmidlá pre vtáčiky...)
- A najdôležitejšie je, že musíme pamätať na to, že charita je neustála pomoc, a nie pomoc raz podľa nálady.
Každý z vás má malý kúsok láskavosti, ako malé slnko.
Milý človek je ten, kto má rád ľudí, pomáha im a s takým človekom sa všade cítite príjemne. Milý človek má rád prírodu. Láska láskavého človeka a jeho pomoc hreje ako jemné jarné slnko.
Nezostávajte ľahostajne bokom
Keď má niekto problémy.
Treba sa ponáhľať na záchranu
Vždy každú minútu.
A ak to niekomu pomôže
Tvoja láskavosť a tvoj úsmev,
Ste radi, že deň nebol prežitý nadarmo?
Že ste nežili roky nadarmo!
3. Reflexia študentov
- Čo nové ste sa naučili v lekcii?
- S akými novými pojmami ste sa zoznámili?
- Kto sú patróni umenia, čo je charita?
- Aké závery ste pre seba vyvodili z toho, čo ste počuli a videli v lekcii?
- Takže oznamujeme začiatok Týždňa operácií. Poraďte sa doma s rodičmi, aké knihy by ste mohli dať do škôlky.
- A chcem vám zaželať, aby ste neuzavreli svoju dušu pred dobrými skutkami a boli vždy pripravení pomôcť v ťažkých časoch každému, kto to potrebuje. Ale pomoc by mala byť nenápadná, nezištná. Ak urobíš dobrý skutok, nemal by si vykrikovať, aký si šľachetný. Skutočná šľachta je ticho, zostáva v tieni. Buďte láskaví a dobrota sa vám vráti.

- Ponáhľajte sa robiť dobré skutky, chlapci. A nech je vaším spoločníkom v dobrom skutku pieseň „Kráčame cestou dobra“, text. Yu. Entina, hudba. M. Minkovej.
Deti hrajúce pieseň



mob_info