Mavjudlik uchun kurashning qisqacha mazmunini rejalashtirish. "Yashash uchun kurash va tabiiy tanlanish" mavzusidagi biologiya darsi. "Mavjudlik va tabiiy tanlanish uchun kurash"

Darsning maqsadi:

    mavjudlik uchun kurash va uning shakllari haqida tasavvur hosil qilish;

    talabalarni mavjudlik uchun kurash shakllarini to'g'ri aniqlash va ularni bir-biri bilan solishtirishga o'rgatish;

    jamoada ishlash qobiliyatini rivojlantirish.

Dars maqsadlari:

    Tarbiyaviy : evolyutsiyaning asosiy omillari sifatida tabiiy tanlanish va mavjudlik uchun kurashning mohiyatini o'rganish; Charlz Darvin nazariyasining zamonaviy fan uchun ahamiyatini ko'rsatish; organizmlar va atrof-muhit o'rtasidagi munosabatlarni tushunishni mustahkamlash.

    Rivojlanish : mustaqil kognitiv faoliyat sohasida kompetentsiyani rivojlantirish.

    Tarbiyaviy : o'rganilayotgan materialga kognitiv qiziqishni, ekologik ta'limni, fuqarolik mas'uliyatini tuyg'usini rivojlantirish.

Dars turi: yangi materialni o'rganish.

O'qitish usullari : dars materialini taqdim etishning muammoli usuli, AKTdan foydalanish, og'zaki.

O'quv faoliyatini tashkil etish shakli : guruh, individual.

Ta'lim vositalari: muallif A.A.Kamenskiy, V.V.Pasechnik darsligi, 7.4-band, “Mavjudlik uchun kurash shakli” jadvallari, Tabiiy tanlanish.Qoʻshimcha adabiyotlar, Internet.

Darslar davomida

    Tashkiliy moment

Xayrli kun yigitlar!

II . Yangilanmoqda. Nima bu Charlz Darvinga rahmatmi?

Gap shundaki, u evolyutsiyaning asosiy harakatlantiruvchi kuchlarini ochib berdi. U organizmlarning oʻzgarishini gʻayritabiiy kuchlar aralashuvisiz, tabiat qonunlarining taʼsiri bilan izohlagan. Charlz Darvin evolyutsiyani uchta asosiy omilga asoslagan:

    organizmlarning o'zgaruvchanligi;

    mavjudlik uchun kurash;

    tabiiy tanlanish.

Sizningcha, bu gaplar haqiqatmi? Kartalarga yozing (to'g'ri yoki noto'g'ri)

    Hayvonlar oziq-ovqat etishmasligi tufayli tajovuzkor bo'ladi.

    Individlar turlari ichida juftlashish uchun kurash bor.

    Hayvon turlari o'rtasida populyatsiyadagi joy uchun kurash bor.

Yigitlar! Ekranga e'tibor bering. Videoni tomosha qilgandan so'ng, siz savolga javob berishingiz kerak.

Dars muammosi.

Borliq uchun kurashning sababi nimada?

Talabalar javoblari

    populyatsiyadagi individlar soni va mavjud hayotiy resurslar o'rtasidagi nomuvofiqlik yashash uchun kurashga olib keladi

    Organizm yashash sharoitlariga qanchalik yaxshi moslashgan bo'lsa, uning tirik qolish va nasl qoldirish imkoniyati shunchalik yuqori bo'ladi.

Barcha tirik mavjudotlar omon qolishdan ko'ra ko'proq nasl berishga qodir.

Masalan, yumaloq chuvalchang kuniga 200 ming donagacha tuxum beradi, urgʻochi treska 10 million donagacha tuxum qoʻyadi, kulrang kalamush yiliga 5 ta tuxum beradi (oʻrtacha 8 ta kuchukcha), bitta oʻsimlik oʻsimligi 19 ming donagacha urugʻ beradi. , va henbane - 400 mingdan ortiq

Nega tirik organizmlar sonining cheksiz ko'payishi kuzatilmayapti?

Umuman olganda, organizmlarning unumdorligi juda yuqori, ammo jinsiy etuklikka erishish uchun hamma ham omon qolmaydi. Nasllarning katta qismi turli sabablarga ko'ra nobud bo'ladi. Darvin organizmlar o'rtasida mavjudlik uchun kurash paydo bo'ladi, degan xulosaga keladi.

Yigitlar! Keling, bugungi dars mavzusini shakllantirishga harakat qilaylik.

Dars mavzusi: Borliq uchun kurash.

III . Yangi materialni tushuntirish

1. Borliq uchun kurash Buxilma-xil organizmlarning bir-biri bilan munosabatlari va atrof-muhit sharoitlari.

1. Darvin mavjudlik uchun kurashning 3 shaklini ajratdi:

    tur ichidagi

    turlararo

    noqulay sharoitlarga qarshi kurash

    Turlararo kurash - bu bir xil turdagi shaxslar o'rtasidagi kurash . Eng qizg'in. Bu aholi zichligi oshishi bilan yomonlashadi, masalan, qushlar, gulchambarlar va gulxanlarda.

    Turlararo kurash - Bukurash turli turlarga mansub organizmlar o'rtasida mavjudligi uchun(kulrang va qora kalamushlar, evropalik asalarilar).

    Noqulay sharoitlarga qarshi kurash (abiotik omillar) -ma'lum organizmlarning o'zgarishda omon qolishidir sharoitlaratrof-muhit (harorat, namlik, sho'rlanish, yorug'lik, havo tarkibi, tuproq, suv va boshqalar).Oziq-ovqat etishmasligi perchni o'z bolalari bilan ovqatlanishga o'tishga majbur qiladi.

Mashq qilish. Paragraf matnidan foydalanib, "Mavjudlik uchun kurash shakllari" jadvalini to'ldiring

Intraspesifik

Bu bir xil turdagi shaxslar o'rtasidagi kurash. Bu eng keskin tarzda sodir bo'ladi. Organizmlar cheklangan resurslar uchun raqobatlashadi: oziq-ovqat, hudud, urg'ochi urug'lantirish uchun erkaklar o'rtasidagi kurash.

Ignabargli o'rmonda bir xil yoshdagi daraxtlar o'rtasidagi raqobat; ba'zi qush turlarida jo'jalar ko'p bo'lsa, kuchlilari kuchsizlarini uyalaridan itarib yuboradi va hokazo.

Turlararo

Turli turlarning individlari o'rtasida paydo bo'ladi. Organizmlar oziq-ovqat va hududiy resurslar uchun raqobatlashadi. Bu raqobat yoki bir turdan boshqasi tomonidan foydalanish bo'lishi mumkin.

Gepardlar va gyenalar o'rtasida oziq-ovqat uchun raqobat;

Qora kalamushni yashash joyidan kulrang kalamush tomonidan quvib chiqarish;

Yirtqichlar va yirtqichlar munosabatlari (bo'ri-elik, pike perch va boshqalar)

Noqulay jismoniy sharoitlar bilan kurashish

Ichki va turlararo kurashni kuchaytirishi yoki zaiflashtirishi mumkin. Jonsiz omillar uchun raqobat paydo bo'ladi. Turning atrof-muhit omillariga moslashish qobiliyatini oshiradigan irsiy o'zgaruvchanlik biologik taraqqiyotga olib keladi.

O'simliklardagi qurg'oqchilikka qarshi kurash - transpiratsiyaning intensivligini kamaytirish;

Sovuqqa qarshi kurash - bu muhrlar va morjlarda teri osti yog'ining to'planishi.

3. Mustahkamlash : mavjudlik uchun kurash shakli turi bo'yicha chizmalarning mosligini aniqlash.

4. Dars xulosasi: Biz dars muammosiga javob beramiz: mavjudlik uchun kurash natijasida tabiiy tanlanish sodir bo'ladi, atrof-muhitga moslashgan organizmlar tabiatning mo''jizasini - turlarning xilma-xilligini beradi! Dars savoliga javob berdikmi?

Dars baholari.

5. Uy vazifasi: 7.4, savollarga javoblar tayyorlang, 206-bet

1. Sinxronizatsiya nomi.

2. Ikkita sifatdosh.

3. Uchta fe’l.

4. Sinkvin mavzusidagi ibora.

5. Ism.

Sinkwine.

1. Borliq uchun kurash.

2. Qattiq, shafqatsiz.

3. Ular jang qiladilar, o'lishadi, tirik qolishadi.

4. Turlarning xilma-xilligi.

5. Hayot.

Mavzu: Yashash uchun kurash

Maqsad: o‘quvchilarning tabiatdagi munosabatlarning murakkab mohiyatini, bu munosabatlarning organik dunyo evolyutsiyasidagi rolini tushunish qobiliyati; mavjudlik uchun kurash va uning shakllari haqida tasavvur hosil qilish; talabalarni mavjudlik uchun kurash shakllarini to'g'ri aniqlashga o'rgatish; talabalarni mavjudlik uchun kurash shakllarini to'g'ri aniqlash va ularni bir-biri bilan solishtirishga o'rgatish; jamoada ishlash qobiliyatini rivojlantirish. Uskunalar: vazifa kartalari; "Mavjudlik uchun kurash shakllari" diagrammasi, UDE oq ayiq, jigarrang ayiq, javoblar varaqlari Epigraf: Bir juft pashshaning avlodi o‘lgan otni sher kabi tez yeydi. K. Linney Darslar davomida
    Org. lahza (1-2 daqiqa) Guruhlarda ishlash (Lamark, Linney, Charlz Darvin tarafdorlari)
Sinquain (quatrain) qaysi olim haqida yozilganligini aniqlang A)…………………….. Bilimdon, mo‘min Tasvirlangan, tizimlashtirilgan, tashkil etilgan Eng yaxshi sun’iy tizimni yaratgan Ishchi. (C. Linney)


IN)……………………. Iste'dodli, omadsiz, kurashdi, himoya qildi, isbotladi, birinchi evolyutsion ta'limotni yaratdi. Yaratuvchi. (Jan Baptiste Lamark)

C)………………………… Mehnatsevar, puxta sayohat qildi, kuzatdi, tahlil qildi Tirik mavjudotlar evolyutsiyasi sabablarini aniqladi Geniy. (Charlz Darvin)


Guruhlar uchun savollar: A) Sinkvindan evolyutsion olimlar haqida qanday belgilar bilan bilib oldingiz? C) K.Linney, J.B evolyutsion ta’limotlarining asosiy tamoyillari haqida gapiring. Lamark, C. Darvin. (har bir guruhdan bitta talaba) 3. Matnda aniqlang va belgilang (matn bilan ishlash) A) Sanab o‘tilgan qarashlar va afzalliklardan qaysi biri Linneyga tegishli?B) Sanab o‘tilganlardan qaysi biri Lamarkga tegishli?C) Qaysi biri Darvinga tegishli?1. Turlar ilgari yashaganlardan evolyutsiya natijasida paydo bo‘lgan 2. Turlar tomonidan yaratilgan. yaratuvchi 3. Turlar o'zgarmas, doimiy, abadiy , evolyutsiya yo'q 4. Turlar o'zgaruvchan, sekin o'zgaradi, rivojlanadi 5. Turlarning xilma-xilligi ularning bir yaratuvchi tomonidan oldindan belgilangan reja asosida yaratilishi natijasidir 6. Xilma-xillik turlarning turli sharoitdagi evolyutsiya natijasi, turlarning birligi ularning qarindoshligi natijasidir 7. Organizmlarning moslashish qobiliyati ularga yaratuvchi tomonidan berilgan 8. Moslashuvchanlik organizmlar evolyutsiya va ichki intilishlar natijasidir9. Organizmlarning moslashishi tabiiy tanlanish orqali evolyutsiya natijasidir10. Tabiatdagi evolyutsiyaning asosiy harakatlantiruvchi kuchi tabiiy tanlanishdir11. Tabiatdagi evolyutsiyaning asosiy harakatlantiruvchi kuchi organizmlarning taraqqiyot va o'zini-o'zi takomillashtirishga intilishidir12. Organizmlar irsiyat va o'zgaruvchanlikka ega13.Organizmlarning o'zgaruvchanligi tashqi muhitning ta'siri va ichki taraqqiyotga intilish natijasidir.14.Organizmlarda taraqqiyotga ichki intilish bo'lmaydi15. Organizmlar faqat maqsadga muvofiq va foydali o'zgarishning dastlabki qobiliyatiga ega16.Evolyutsiya jarayonida material faqat irsiy o'zgaruvchanlikdir 17. Tabiatda tabiiy tanlanishning sababi borliq uchun kurashdir 18. Birinchi marta organizmlarning sun'iy taksonomiyasi ishlab chiqildi. 19. Qo‘sh ismlar tamoyilini kiritdi 20. Birinchi marta hayvonlarning evolyutsion o‘sish tartibida taksonomiyasi tuzildi 21. “A’zolarni mashq qilish yoki mashq qilmaslik natijasida qo‘lga kiritilgan yangi belgilarning merosxo‘rlik qonuni”ni tan oldi22. Idealist. uning dunyoqarashi.23. Transformist olim 24. Dastlab evolyutsiya nazariyasini yaratdi 25. Dastlab 3 ta harakatlanuvchi kuchga asoslangan organik dunyo evolyutsiyasining ilmiy nazariyasini yaratdi.

Mavzu: Yashash uchun kurash

O'qituvchi uchun - Maqsad : o‘quvchilarning tabiatdagi munosabatlarning murakkab mohiyatini, bu munosabatlarning organik dunyo evolyutsiyasidagi rolini tushunish qobiliyati; mavjudlik uchun kurash va uning shakllari haqida tasavvur hosil qilish; talabalarni mavjudlik uchun kurash shakllarini to'g'ri aniqlashga o'rgatish; ularni bir-biri bilan solishtirish; jamoada ishlash qobiliyatini rivojlantirish.

Talaba uchun - Maqsad: mavjudlik uchun kurashning ta'riflarini, evolyutsiya jarayonida kurashning rolini bilish

Ko'ngilga ega bo'lish: hayvonlar va o'simliklarda mavjud bo'lish uchun kurashning barcha turlariga misollar keltirish.

Matn bilan ishlash, umumlashtirish va xulosa chiqarish qobiliyatini rivojlantirish.

Uskunalar: vazifa kartalari; vizualizatsiya - hayvonlar rasmlari: oq ayiq, qo'ng'ir ayiq, tuya, jerboa, o'simliklar - kaktus, aloe taqdimoti.

Epigraf : Bir juft pashshaning avlodi o‘lgan otni sher kabi tez yeydi.

K. Linney

Dars shakli - yangi bilimlarni o'rganish - innovatsion

1 kirish tushuntirish qismi

1.Darsning tuzilishi, darsning maqsad va vazifalari bilan tanishtirish

2-qism Ta'lim va rivojlantiruvchi qism - tushunchalar va diagrammalar yordamida qisqacha tushuntirish. Idrokning faol shakli.

3. Konsolidativ - tuzatish Rivojlanishning davomi sifatida bilimlarni yangilash,

4. Nazorat baholash - bolalarning o'qishini nazorat qilish - test

Tashkiliy vaqt. Salom. Vazifalar va ish bosqichlari bilan bog'lanish. Motivatsiya va samarali faoliyatga munosabat

Darslar davomida

Salom bolalar.

Bolalar, evolyutsiya nima - (tirik organizmlarning tarixiy rivojlanishining qaytarilmas jarayoni)

Evolyutsiya nima uchun sodir bo'ladi degan savolga kim javob berdi - (Ch Darvin)

Darvin tomonidan atalgan evolyutsiyaning uchta asosiy sababi, harakatlantiruvchi kuchlar.

  • Yashash uchun kurash"Mavjudlik uchun kurash" mavzusidagi taqdimot.

Logistika: interaktiv doska

Dumaloq stolda o'tirish.

Darslar davomida

Dars bosqichlari

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

1. Org. moment.

(1 daqiqa)

1Kirish va tushuntirish qismi (darsning tuzilishi va maqsadlari bilan tanishish)

O'rganishga tayyorgarlik

slayd

2 .Tarbiyaviy va rivojlantiruvchi qism. (mavzuni qisqacha tushuntirish

diagrammalar yordamida ... Tushunchalar,.faol shakl).Yangi material o`rganish.

To'g'ri ta'rifni tanlang

KURASH TURLARI

Slayd 9

o'qituvchi

Guruh ishi

Darslik matni bilan ishlash

valeopauza

daftar

mustahkamlash

Reflektsiya

baholash

D/Z

O'qituvchi 2 yulduz 1 tilak

Salom

Dars epigrafi - NEGA barcha tirik organizmlar birga yashamaydi.

Va siz do'stona sinfsiz

Bolalar, bu nima?

evolyutsiya? –(tirik organizmlarning tarixiy rivojlanishining qaytarilmas jarayoni

Evolyutsiya nima uchun sodir bo'ladi degan savolga kim javob berdi.

Evolyutsiyaning harakatlantiruvchi kuchlarini ayting

Biz mavzuni o'rganishni boshlaymiz:Mavjudlik uchun kurash §40 191-bet

ZHU-slayd- mas'ul shaxsni tayinlang (Dasha)

(Hayvonlar va o'simliklar o'rtasidagi raqobatga misol keltira olasizmi. Nega bunday bo'ladi?

Sahnalashtirish 1. Muammoli savol_ slayd

Bu kurashda kim g'olib bo'ladi?

U qanday "mukofot" oladi?

2 Mavjudlik uchun kurashning sabablari

Talabalar tomonidan tirik organizmlarning cheksiz ko'payish qobiliyati (ortiqcha sonlar).

-(turlarning cheksiz ko'payish imkoniyati va cheklangan resurslar o'rtasidagi nomuvofiqlik) Darvin ortiqcha sonlar mavjudlik uchun kurashga olib keladi, deb hisoblagan.

Sizningcha, bu hodisaning sababi nimada?

Aksariyat shaxslar rivojlanishning turli bosqichlarida vafot etadi va hech qanday avlod qoldirmaydi.

Javob namunasi: Sabablari nima?

Sabablari: - bu tabiiy - iqlim omili; boshqa tur individlari bilan kurash;- o'z turidagi individlar o'rtasida Ma'lumki, organizmlarning o'limi qanchalik kuchli bo'lsa, ma'lum bir tur individlarining ko'payish darajasi shunchalik yuqori bo'ladi.

ta'rifi

Yashash uchun kurash Tirik organizmlar o'rtasidagi munosabatlar majmuasi, shu jumladan raqobat, simbiotik munosabatlar

Tirik organizmlar va atrof-muhit o'rtasidagi munosabatlar majmuasi, shu jumladan o'zaro yordam, raqobat, simbiotik munosabatlar

Ular o'ylayotganda, SASHA va men asosiy sxema - ta'riflar va turlar ustida ishlamoqdamiz.

Darvin mavjudlik uchun kurashning uchta shaklini aniqladi: (Slayd № 9)

1.- tur ichidagi, 2. - turlararo, 3. - noqulay ekologik sharoitlarga qarshi kurash.

Keling, mavjudlik uchun kurashning har bir shaklini ko'rib chiqaylik.

Borliq uchun tur ichidagi kurash. ( 191-bet) o‘qing, sabablarini, yo‘nalishlarini toping, misol keltiring.

Ta'rif - Volodya

Dasha misol, Olya -

Xulosa - Sasha.

Natasha -qo'llab-quvvatlash diagrammasi Men doskada ishlayman

Sabablari (oziq-ovqat, hudud, jinsiy tanlov uchun).

Xulosa: (Har qanday turning bir xil populyatsiyasi shaxslari o'rtasida sodir bo'ladi. Bu eng qiyin va eng o'tkir, chunki bir xil turdagi barcha shaxslar bir xil va bundan tashqari, cheklangan resurslarga muhtoj: oziq-ovqat, yashash joylari, boshpana, naslchilik joylari.

Misollar : - - ba'zida sitaklar 1-2 ta jo'jani uya axlatiga oyoq osti qiladi.Dasha

Olya - hudud uchun raqobat;Misollar: - jigarrang ayiq chegaralarni belgilaydi

yog'ochdagi tirnalgan uchastkangiz;

Bo'ri hududni siydik bilan belgilaydi

- Sasha - erkak ko'krak va ispinoz qo'shiq bilan saytni ishg'ol qilishini e'lon qiladi..

Xulosa: intraspesifik bo'lsa ham mavjudlik uchun kurash unumdorlikning pasayishi va turning ayrim shaxslarining o'limi bilan birga keladi, shunga qaramay, u butun turning farovonligini belgilaydi va uning yaxshilanishiga hissa qo'shadi..

Mavjudlik uchun turlararo kurash - bu har xil turdagi individlar o'rtasidagi kurash.

Zanjirdan juft munosabatlar hosil qiling: bo'ri, qarag'ay. Quyon. Clover. Dodder. Qayin, tasmasimon qurt. sigir

QOG'OZNI TASHLASH "g'ijimlangan qog'oz" (harakatlanuvchi)

Qo'shiq ovozi miyani faollashtiradi.“BIZ BIZ, BIZ, BIZ

O'qing va xulosa chiqaring

Xulosa: bu kurash shakli ikkala o'zaro ta'sir qiluvchi turlarning o'zaro moslashuv rivojlanishiga evolyutsiyasiga olib keladi. Shuningdek, u tur ichidagi kurashni kuchaytiradi va kuchaytiradi.

ABİOTIK OMILLAR

Noqulay sharoitlarga qarshi kurash Olya - MESSAGE - kutilgan vazifa

-mavsumiy hodisalarga moslashish

Tabiiy ofatlar. Moslashuv

muhit. ( Slayd № 24) GERBARIY, KAKTUYA, QUTB AYIK, TUYA CHIZMLARI BILAN ISHLASH.

Xulosa: g'oliblar eng hayotiy shaxslar (samarali metabolizm va fiziologik jarayonlar bilan).

Yordam - darslikning 192-beti.

Kurash bor -Bilvosita, va to'g'ridan-to'g'ri javob ish daftaridagi topshiriqlarni bajaring 129 “65

Ular buni slayd bilan chaqirishadi

1.Kurash turi zanjirda baland ovozda chaqiriladi

Jang populyatsiyani nazorat qilish va tabiiy tanlanishga olib keladi

2. Vazifa bilan slayd - o'z-o'zini nazorat qilish

MEN O'RGANDIM

Dars oldidan tayinlangan Dasha 2 yulduz yulduz va 1 tilak

40-band

R-roli ixtiyoriy

A - auditoriya

F harfi

T - mavjudlik uchun kurash

Ikkinchi Jahon urushida 0 ta hayvonlar medallar bilan taqdirlangan - tashuvchi kaptarlar, itlar, mushuklar, mullalar 60 ming - itlar, ulardan 16 mingta chana itlari 700 ming yaradorni, 6 mingta mina izlovchilarini qutqargan.

Dars boshida men sizning sinfingiz do'stonami, deb so'radim - do'stona bo'ling, darsni do'stlik haqida qo'shiq bilan yakunlang

Savollarga javob bering

Darsning maqsadlarini yozing va nomlang

Yangini idrok etish va qisman tushunishUlar yozadilar.

Talabalarni tinglaydi savollarga javobini asoslab javob beradi. (Nega shunday deb o'ylaysiz? O'qituvchi bilan suhbatda ishtirok eting Javoblaringizni asoslab bering, kerakli eslatmalarni yozing. Lug'at bilan ishlash.

Musobaqa o'xshash ekologik talablarga ega turlar o'rtasidagi munosabatlar

Yordam bering (bo'ri boshqalarga ovqat izi qoldiradi)Misol: - bu naslni tarbiyalash va himoya qilish, bolalarni birgalikda boqish (asalarilar oilasida, otlar podasida).

Simbioz - o'zaro manfaatli munosabatlar)

Takrorlash, takrorlash, sxema

Shahar ta'lim boshqarmasi

Ochiq biologiya darsi

shahar seminarida

Kadrlar bo'yicha direktor o'rinbosarlari

“Mavjudlik uchun kurash

va tabiiy tanlanish"

11-sinf

Yegorova Elena Yurievna

Uralsk, 2015 yil

11 “B” sinfida biologiya fanidan ochiq darsning qisqa muddatli rejasi

o'qituvchi: Egorova E.Yu.

G‘arbiy Qozog‘iston viloyati Ural shahridagi 32-son umumiy o‘rta ta’lim maktabi

sana

23-dars

11-sinf

Darsning nomi:

Yashash uchun kurash va tabiiy tanlanish.

Umumiy maqsad:

Yashash uchun kurash va tabiiy tanlanish misolida evolyutsiyaning harakatlantiruvchi kuchlarini o'rganishni davom ettiring, mavjudlik uchun kurash va tabiiy tanlanish shakllarini kiriting. Taqqoslash, tahlil qilish, xulosa chiqarish, xayoliy fikrlash va notiqlik qobiliyatlarini rivojlantirish.

Ta'lim natijalari

    Tabiiy tanlanish omillari va evolyutsiyaning harakatlantiruvchi kuchlari o'rtasidagi bog'liqlikni bilib oling.

    Biologik jarayonlarni taqqoslashni o'rganing.

    Evolyutsiya omillari haqidagi xulosani asoslab bering.

Asosiy fikrlar

Mavjudlik uchun kurashning uchta shakli mavjud: tur ichidagi, turlararo va noorganik tabiatning noqulay sharoitlariga qarshi kurash.

Hayot uchun kurash, ayniqsa, bir tur ichidagi organizmlar o'rtasida davom etadi, chunki ular o'xshash xususiyatlarga ega va bir xil ehtiyojlarni boshdan kechiradilar.

Sinf

    Reflektsiya(10 daqiqa) -

(Sinfga kirishda talabalar turli rangdagi stikerlarni tanlaydilar va turli rangdagi qatorlarga o'tiradilar)

Keling, evolyutsiya, uning harakatlantiruvchi kuchlari va evolyutsion olimlar haqidagi bilimlarni xotiramizda tiklaylik.

A) kompyuter testi - yashil stikerlar (I qator)

B) test - so'rov - sariq stikerlar (II qator)

B) biologik ping - tennis (oldingi so'rov) - pushti stikerlar (III qator)

Summativ baholash

Tengdoshlarni baholash

    Bilimlarni yangilash mavjudlik uchun kurash va tabiiy tanlanish haqida (she'rlarni tinglagandan so'ng, talabalar dars mavzusini va uning maqsadini aniqlashlari kerak)

She'rlar:

/BILAN. Yesenin/

Hovlida esa qor bo'roni bor

Ipak gilam yotadi,

Lekin og'riqli sovuq.

Chumchuqlar yolg'iz bolalar kabi o'ynoqi

Deraza yonida o'ralgan.

Kichik qushlar sovuq, och, charchagan,

Va ular qattiqroq o'rashadi ...

(noqulay sharoitlarga qarshi kurash)

/ P. Usachev/

Atrofda o'rmon, keng maydon...

Tepalik yaqinidagi keng o't ustida

Qora guruchlar qizg'in jangda ... (tur ichidagi kurash)

/A. Markov/

Bilasizmi, do'stlar, kirpi

Hech qachon yumshoq mo'ynangiz bo'lganmi?

Ammo birdan tulki paydo bo'ldi

Bo'rilar tishlarini chertishdi -

Va ko'zlar tikanlanib, ignalar o'sdi. (turlararo kurash)

/A. Osmolov/

Starlingga zarar bermang.

Inson zotini himoya qilish,

Bizning doimiy yordamchimiz,

U dahshatli chigirtkalar bilan kurashadi -

Kolxoz ekin yerlarining dushmani... (turlararo kurash)

Formativ baholash

Dars epigrafi: "Hayot - kurash"

Ma'lumki, barcha organizmlar nasl qoldiradi, ba'zan juda ko'p. Bir seld balig'i yiliga o'rtacha 40 mingga yaqin tuxum qo'yadi, o'troq baliq - 2 million, qurbaqa - 10 ming tuxum, kulrang kalamush - 5 litr tuxum qo'yadi. Bir ko'knori o'simligida yiliga 30-40 mingtagacha urug'lar pishib etiladi. Sekin-asta ko'payadigan hayvonlar ham juda ko'p nasl qoldirish imkoniyatiga ega. Urgʻochi fillar 30 yoshdan 90 yoshgacha boʻlgan buzoqlarni tugʻadilar. 60 yil davomida ular o'rtacha 6 ta fil buzoqlarini tug'adilar. Hisob-kitoblar shuni ko'rsatadiki, ko'payish darajasi juda past bo'lsa ham, 750 yildan keyin bir juft filning avlodi 19 million kishini tashkil qiladi.

Darvin shu va boshqa misollarga asoslanib, tabiatda hayvon va o‘simliklarning har qanday turi ko‘payish uchun harakat qiladi, degan xulosaga keladi. Shu bilan birga, har bir turning kattalar soni nisbatan doimiy bo'lib qoladi. Har bir juft organizm balog'at yoshiga etganidan ko'ra ko'proq nasl beradi. Tug'ilgan organizmlarning aksariyati nobud bo'ladi.

O'lim sababi nima?(talabalar muhokamasi) – taqdimot.

Hayotda turli darajadagi tirik organizmlar o'rtasida doimo kurash bo'ladi.

Shunung uchun darsimizning maqsadi: evolyutsiyaning asosiy omili sifatida mavjudlik uchun kurashning mohiyatini o'rganish, mavjudlik uchun kurashning asosiy shakllari bilan tanishish.

O'lim sabablari har xil:

Bir xil turdagi shaxslar o'rtasidagi raqobat tufayli oziq-ovqat etishmasligi

Dushman hujumi

Noqulay ekologik omillarning ta'siri (qurg'oqchilik, qattiq sovuq, yuqori harorat va boshqalar)

Bu Darvinning yangi xulosasiga olib keladi:

Tabiatda mavjudlik uchun uzluksiz kurash bor. Darvinning o'zi shunday yozgan: “... Ogohlantirishim kerakki, men bu atamani keng ma’noda ishlataman, jumladan, bu yerda bir jonzotning boshqasiga bog‘liqligi, shuningdek, nafaqat bir shaxsning hayoti, balki uning nasl qoldirishdagi muvaffaqiyati ham kiradi. Qulaylik uchun men umumiy atamaga murojaat qilaman"mavjudlik uchun kurash".

Boshqa so'zlar bilan aytganda, mavjudlik uchun kurash organizmlar va atrof-muhit sharoitlari o'rtasida mavjud bo'lgan murakkab munosabatlar yig'indisidir.

    Stollaringizda mavjudlik uchun kurashning turli shakllari tasvirlangan, bu shakllarni aniqlang, mavjudlik uchun kurashning turli turlarining asosiy sabablarini, ularning ma'nosini aniqlang - rasmlardan assotsiatsiyalar, flipchartni to'ldirish.

    “Mavjudlik uchun kurash” videosini tomosha qilayotganda assotsiatsiyani yakunlang.

Formativ baholash.

    Oʻqish “INSERT” deb belgilangan-

Tur ichidagi kurash (§13 82-bet)

Eng qattiq va o'tkir, chunki... bir xil turdagi barcha shaxslar bir xil resurslarga muhtoj: oziq-ovqat, hudud, boshpana, naslchilik joylari. N/r, bir xil turdagi qushlar uyalar uchun raqobatlashadi. Ko'payish davrida sut emizuvchilar va qushlarning ko'p turlarining erkaklari oila qurish imkoniyati uchun bir-biri bilan raqobatlashadi.

Turlararo kurash (§13 84-bet)

Quyidagi kabi munosabatlarni o'z ichiga oladi: yirtqich - o'lja (bo'rilar, tulkilar quyonlarni ovlaydi, bo'rilar va quyonlar o'rtasida, tulkilar va quyonlar o'rtasida mavjudlik uchun qizg'in kurash bor); Yirtqichlar (bo'rilar va tulkilar) o'rtasida oziq-ovqat uchun raqobat ham mavjud. O'tlarning mavjudligi nafaqat hayvonlar tomonidan iste'mol qilinishiga, balki boshqa sharoitlarga ham bog'liq: changlanish, yorug'lik uchun raqobat, namlik.

(§13 85-bet)

Jonsiz tabiat omillari organizmlarning omon qolishiga katta ta'sir ko'rsatadi. Ko'p o'simliklar sovuq qishda ozgina qor bilan nobud bo'ladi. Qattiq sovuqlarda tuproqda yashovchi hayvonlar orasida o'lim ham ortadi. Qishda, suvda erigan kislorod etishmasligi bo'lsa, baliq nobud bo'ladi. O'simlik urug'lari ko'pincha noqulay yashash joylariga olib kelinadi va unib chiqmaydi.

Xulosa:

6. "Tabiiy tanlanish shakllari" darsiga ilova - kontseptual jadvalni to'ldirish.

Formativ baholash

Mavjudlik uchun kurashda omon qoladigan va nasl qoldiradigan shaxslar boshqalar bilan eng muvaffaqiyatli raqobatlashishga imkon beradigan shunday xususiyatlar va xususiyatlar majmuasiga ega bo'lgan shaxslardir.

tabiiy tanlanish .

Mavjudlik uchun kurashning uch turi borligini bilib, tabiiy tanlanishning turli shakllari mavjudligini taxmin qilish mumkinmi?

Javob: Ha mumkin.

Bu turli shakllarga nima sabab bo'ladi?

Javob: atrof-muhit sharoitlari.

"Pivot jadvali" - EO shakllari

Tanlov shakli

Yashash sharoitlari

Natija

Harakatlanish

O'zgarmoqdalar

Organizmlarning moslashuvchanligi

Stabillash

Uzoq vaqt davomida o'zgarmaydi

Xususiyatlarni o'rtacha hisoblashga olib keladi

Buzg'unchi

O'zgarmoqdalar

Polimorfizmga olib keladi (bir tur ichida tashqi ko'rinishi keskin farq qiluvchi shaxslarning mavjudligi (masalan, asalarilarda - malika, dronlar, ishchi asalarilar).

    Reflektsiya -“Kaliforniya sendvichi”, dars xulosasi (stikerlarga darsning “+” va “-” belgilarini yozing) va ularni dars davomidagi kayfiyatingizga qarab kulgichlarga yopishtiring.

    Joriy baholash

Manbalar, jihozlar va jihozlar

Multimediali montaj, taqdimot, plakatlar, markerlar, daftarlar, darsliklar “Biologiya” 11-sinf Kovshar A.F., Solovyova A.R., Qayim K. va boshqalar.

Kuzatuv vazifasi

Internet - manbalar, eslatmalar va daftarlardagi diagrammalar, §13-15.

Dars yo'nalishi varaqasi

    Salomlashish, qatorlarga bo'lish (stikerlar yordamida): (1 daqiqa)

    Uy vazifasini tekshirish: (8-9 daqiqa)

A) Sinovlar (qog'ozda yoki kompyuterda test) :

1. Uzoq davom etgan va qaytmas tarixiy jarayon?

A) aromorfoz B) idioadaptatsiya

C) evolyutsiya D) degeneratsiya

    Tirik organizmlarning asorati va takomillashuvi?

A) biologik evolyutsiya B) idioadaptatsiya C) evolyutsiya D) degeneratsiya

    Taksonomiya asoschisi?

D) J. Rey

    Ikkilik nomenklatura taklif qilindi:

    K.Linney o'z taksonomiyasida qo'llagan mezon:

A) genetik B) morfologik

C) fiziologik D) geografik

    Qancha mezonlar turi bor...

A) 4; AT 6; C) 8; D) 10;

    19-asr boshlarida birinchi evolyutsiya nazariyasini yaratgan olim evolyutsionist:

A) C. Darvin B) J. B. Lamark C) C. Linney

    Tirik organizmlarning gradatsiya tamoyilini tushuntirib berdi:

A) C. Darvin B) J. B. Lamark C) C. Linney

A) C. Darvin B) J. B. Lamark C) C. Linney

    Charlz Darvin evolyutsiyaning harakatlantiruvchi kuchlarini belgilab berdi: A) mavjudlik uchun kurash;

B) irsiy o'zgaruvchanlik; C) tabiiy tanlanish; D) barcha javoblar to‘g‘ri

Baholash mezoni: 0-1 xato - "5"; 2-3 xato - "4"; 4-5 xato - "3"; 5 dan ortiq xato - "2".

B) Biologik stol tennisi (frontal so'rov)

    Evolyutsiya nima? (bu organik dunyo rivojlanishining uzoq davom etadigan va qaytarilmas tarixiy jarayoni)

    Biologik evolyutsiya deganda nimani tushunasiz? (tirik organizmlarning atrof-muhit sharoitlariga moslashish yo'lida asta-sekin murakkablashishi va yaxshilanishining qaytarilmas jarayoni)

    Tirik tabiatda evolyutsion jarayonni o'z zimmasiga olmagan taksonomiya asoschisi? (C. Linney)

    Ikkilik nomenklatura nimani anglatadi? Kim taklif qildi? (K.Linney o'z davrining eng yaxshi taksonomiyasini tuzdi, mavjud terminologiyani soddalashtirdi va ikkilik nomenklaturani taklif qildi - qo'sh tur nomi: sifat - tur, ot - jins)

    Taksonomiyani yaratish uchun birinchi marta K.Linney qanday mezonni ishlab chiqqan? (morfologik, chunki bo'linish va tizimlashtirish uchun u tashqi xususiyatlarni boshqargan)

    Jami nechta mezon mavjud? Ularni sanab bering? (oltita: morfologik, genetik, fiziologik, biokimyoviy, ekologik, geografik)

    Nima uchun hozirda turni aniqlashda morfologik emas, balki genetik mezon asosiy hisoblanadi? (u ishonchliroq hisoblanadi, chunki chatishtirish va unumdor nasl berish qobiliyati xromosomalarning soni, tuzilishi, hajmi va shakli bir xil bo'lgan populyatsiyadagi individlarda bo'lishi mumkin. Morfologik jihatdan mutlaqo bir xil bo'lgan egizak turlari mavjud, ammo ular bir xil bo'ladi. xromosomalar soni yoki tuzilishida genetik jihatdan farqlanadi)

    19-asr boshlarida birinchi evolyutsiya nazariyasini yaratgan evolyutsionist, transformist olim? (J.B. Lamark)

    J.B. hayvonlarning tasnifini nimaga asoslagan? Lamark? Va nimani payqadingiz? (asab va qon aylanish tizimlarining tuzilishi, men hayvonlar zinapoyada bo'lganga o'xshab, oddiylardan murakkabroq bo'lib borayotganini payqadim - ya'ni gradatsiya sodir bo'ladi, bu tirik tabiat dunyosi o'zgarib borayotganini anglatadi, bu takomillashtirish).

    Atrof-muhit tirik organizmlardagi o'zgarishlarga ta'sir qilishiga birinchi bo'lib e'tiborni qaratgan evolyutsion olim kim? (J.B. Lamark)

    Nega J.B.Lamark evolyutsiya sabablarini ochib bera olmadi? (u, birinchidan, har bir tirik organizm komillikka intiladi, ikkinchidan, a'zolarni mashq qilish yoki mashq qilmaslik jarayonida organizmlar mukammallikka erishadi va bu xususiyatlarni meros orqali o'tkazadi, deb hisoblab, bir qator xatolarga yo'l qo'ydi).

    Charlz Darvinning dunyo bo'ylab sayohati uning asarlariga qanday ta'sir qildi? (o'simlik va hayvonlarning xilma-xilligi, yo'q bo'lib ketgan tirik organizmlarning qoldiqlari, uning kuzatishlari, to'plamlari, geografik xaritalarni tuzish - bularning barchasi unga tabiatdagi turlarning o'zgaruvchanligi va natijada tabiatning evolyutsiyasi to'g'risida xulosa chiqarishga imkon berdi. turlari)

    Charlz Darvinning asosiy xizmati evolyutsiya nazariyasining o'zini shakllantirishda emas, balki evolyutsiya sabablarini ochib berganligidadir. Ular nima? (evolyutsiya sabablari yoki harakatlantiruvchi kuchlari).

    Evolyutsiyaning harakatlantiruvchi kuchlari qanday? (mavjudlik uchun kurash, tabiiy tanlanish va irsiy o'zgaruvchanlik)

    She'rlarni tinglang va darsimizning mavzusi va maqsadini aniqlashga harakat qiling.

(2 daqiqa)

    Stollaringizda mavjudlik uchun kurashning turli shakllari tasvirlangan, bu shakllarni aniqlang, mavjudlik uchun kurash shakllarining formulasini toping, mavjudlik uchun kurashning har xil turlarining asosiy sabablarini, ularning ma'nosini aniqlang.organizmlar uchun. (5-7 daqiqa)

Tur ichidagi kurash(§13 82-bet)

Turlararo kurash(§13 84-bet)

Noqulay ekologik sharoitlarga qarshi kurash(§13 85-bet)

    Munozara - guruhda ishni himoya qilish(7-10 daqiqa)

    Video fragmentni tomosha qilish va uni muhokama qilish(3 daqiqa)

Xulosa: Mavjudlik uchun kurashning barcha shakllari juda ko'p sonli organizmlarning o'limi bilan birga keladi yoki ularning ba'zilari nasl qoldirmasligiga olib keladi.

    Tabiatda ba'zi shaxslarni tanlab yo'q qilish va boshqalarni afzal ko'rish jarayonlari mavjud- bu hodisani Charlz Darvin deb atagan tabiiy tanlanish . Tabiiy tanlanishning qanday shakllarini bilasiz? §15 + (varaqning orqa tomoniga qarang)

(8 daqiqa)

    Mustahkamlash - mavjudlik uchun kurash haqida slaydlarda topshiriq. (3 daqiqa)

    Reflektsiya(1 daqiqa)

    Dars xulosasi vaD/z § 13.15(1 daqiqa)

Talaba ballari varaqasi

F.I. o'qish

Uy vazifasini tekshirish (baho, ball)

Yangi mavzu ustida ishlash

Dars xulosasi

Testlar

stol tennisi

"Mavjudlik uchun kurash shakllari"

Qiyosiy

belgilar

Tur ichidagi kurash

Turlararo kurash

Noqulay ekologik sharoitlarga qarshi kurash

1. Borliq uchun kurashning namoyon bo`lish shakllari

1 Musobaqa

(musobaqa).

2 O'zaro yordam.

1. Raqobat

(musobaqa).

2 Bir turdan boshqasidan bir tomonlama foydalanish

a) yirtqich - o'lja;

Tur ichidagi va turlararo kurashni kuchaytirishi yoki zaiflashtirishi mumkin bo'lgan abiotik omillar (sovuq, issiqlik, yomg'ir, bo'ron, toshqin, qurg'oqchilik) ta'siri.

2. Borliq uchun kurash natijalari

Ma'lum bir turning eng kam moslashgan individlarining nobud bo'lishi yoki ko'payishida ishtirok etmaslik tufayli populyatsiya va turning saqlanib qolishiga olib keladi, ya'ni butun turning gullab-yashnashiga olib keladi, uning yaxshilanishiga yordam beradi.

Ko'proq hayotiy shaxsning g'alabasiga, o'zaro ta'sir qiluvchi ikkala turning evolyutsiyasiga, ulardagi o'zaro moslashuvlarning rivojlanishiga olib keladi.

Hujum vositalari: fanglar, tirnoqlar, tezkor harakat, yashirin xatti-harakatlar.

Himoya vositalari - boshoqlar, qobiqlar, ignalar, toksik moddalar, kamuflyaj bo'yoqlari va boshqalar.

Jonsiz tabiatning o'zgargan sharoitida eng moslashgan individlar, populyatsiyalar va turlarning omon qolishiga olib keladi.

3. Misollar

Hudud uchun kurash;

O'lja uchun raqobat;

Intraspesifik kannibalizm (o'z turidagi shaxslarni eyish);

Paketda ustunlik uchun kurash;

Ayolga egalik qilish uchun kurash.

Bir tur boshqasini almashtiradi;

Ular hududni ajratadilar;

Turli xil ovqatlarga o'tish;

Yirtqichlik.

Mo'ynaning mavsumiy o'zgarishi (sut emizuvchilarda);

Hayvonlarning yozgi va qishki qish uyqusi;

Qushlarning mavsumiy migratsiyalari va migratsiyalari;

Hayvon va o'simliklarning cho'l va tundra sharoitlariga moslashishi

(rivojlangan ildiz tizimi, qisqargan barglar, tanadagi suv va yog' zahiralari, tundra o'simliklarining past bo'yli va boshqalar).

3. Buzuvchi (buzuvchi) tanlash ikki yoki undan ortiq genetik jihatdan turli shakllar turli sharoitlarda, masalan, yilning turli fasllarida afzalliklarga ega bo'lgan hollarda amalga oshiriladi. Buzuvchi tanlov bir nechta fenotiplarni qo'llab-quvvatlaydi va oraliq shakllarga qarshi qaratilgan. Aftidan, bu xususiyatga ko'ra populyatsiyani bir xil hududda joylashgan bir nechta guruhlarga ajratadi va izolyatsiya ishtirokida aholining ikki yoki undan ko'p bo'linishiga olib kelishi mumkin.

Charlz Darvin okean orollarida qanotsiz hasharotlar va juda uzun qanotli hasharotlar paydo bo'lgan buzg'unchi tanlovni kuzatdi. O'rta qanotli hasharotlar shamol tomonidan dengizga uchib ketgan va nobud bo'lgan. Madagaskar hamamböceği, amerikalik tarakanlardan farqli o'laroq, qanotlari umuman yo'q, ammo ularning qattiq oyoqlari hatto shisha vertikal tekislikda ham ko'tarilish imkonini beradi. Tanlovning uzluksiz shakli polimorfizmga olib keladi - ma'lum bir belgi bilan farq qiluvchi bir nechta shakllarning shakllanishi. (termitlar, asalarilar, chumolilar oilasida - malikalar, ishchilar, askarlar, erkaklar bor).

Javob kaliti:

Javob kaliti: 1 s, 2 a, 3 s, 4 s, 5 v, 6 v, 7 v, 8 v, 9 a, 10 d.

____________________________________________________

Javob kaliti: 1 s, 2 a, 3 s, 4 s, 5 v, 6 v, 7 v, 8 v, 9 a, 10 d.

____________________________________________________

Javob kaliti: 1 s, 2 a, 3 s, 4 s, 5 v, 6 v, 7 v, 8 v, 9 a, 10 d.

____________________________________________________

Tarbiyaviy:

“Bu dunyoda yashash qiyin

Unda qulaylik yo'q,

Tong chog‘ida shamol qichqiradi

Bo‘rilar quyonni kemiryapti”.

Tashkilot vaqti:

1-sonli "Salomlar" tanlovi

2-sonli "Issiqlik" musobaqasi

  1. Birinchi evolyutsiya nazariyasi muallifi. (J.B. Lamark)

Biologik taraqqiyot

Biologik regressiya

  1. Jismoniy shaxslar sonining ko'payishi
  2. Evolyutsion muvaffaqiyatsizlik
  3. Evolyutsion muvaffaqiyat
  4. Yo'q bo'lib ketish
  5. Turlar sonining ko'payishi
  6. Turlar sonining kamayishi
  7. Jismoniy shaxslar sonining qisqarishi
  8. Ishg'ol qilingan hududning torayishi

3-sonli "Kapitan" musobaqasi

Daftarga yozib olish - "kurash" deganda biz odamlar o'rtasidagi to'g'ridan-to'g'ri to'qnashuvni anglatmaymiz, bu ularning ba'zilarining joyini almashtirishga olib keladi.

II. Yangi materialni o'rganish:

A) tur ichidagi b) turlararo v) noqulay muhit sharoitlariga (abiotik omillar) qarshi kurash.

Qarag'ay yoki archa o'rmonida yorug'lik uchun bir xil turdagi o'simliklarning raqobati

2. Turlararo kurash - har xil turdagi individlar o'rtasida mavjud.

Turlararo va turlararo kurash to'g'ridan-to'g'ri va bilvosita bo'linadi. To'g'ridan-to'g'ri janglarda shaxslarning ochiq to'qnashuvi sodir bo'ladi. Bilvosita - ochiq to'qnashuvlarsiz.

3. Yana bir borliq uchun kurash borki, u abiotik omillar bilan kurash deb ataladi - organizmlarning atrof-muhit bilan aloqasi, ya'ni. tabiiy ofatlarda omon qolish uchun kurash - toshqinlar, erta sovuqlar, yong'inlar va boshqalar.

4. Darsning xulosasi.

5.Uyga vazifa

Hujjat tarkibini ko'rish
“Mavjudlik uchun kurash, uning sabablari va turlari” mavzusidagi dars”

"Mostikskaya o'rta maktabi" KDU

Mavzu bo'yicha biologiya darsi:

"Mavjudlik uchun kurash, uning sabablari va turlari"

(9-sinf)

Biologiya o'qituvchisi: Golyashova E.V.

2015-2016 o'quv yili

Dars mavzusi: Borliq uchun kurash, uning sabablari va turlari.

Dars turi: Yangi materialni o'rganish.

Darsning maqsadi: Borliq uchun kurash sabablari va uning turlarini o'rganish.

Vazifalar:

Tarbiyaviy:

    evolyutsiyaning asosiy sabablaridan biri sifatida mavjudlik uchun kurashni o'rganish

    mavjudlik uchun kurash sabablarini aniqlash

    mavjudotlar uchun kurash turlari haqida tushuncha hosil qiladi

Tarbiyaviy:

    talabalarning kognitiv qiziqishlarini rivojlantirish

    o'quvchilarning mustaqilligini, o'quv qiyinchiliklarini engish qobiliyatini rivojlantirish

    o'quvchilarning his-tuyg'ularini rivojlantirish (hayratlanish holati)

    tashabbus va o'ziga ishonchni rivojlantirish

    amaliyotda qo‘llash ko‘nikmalaringizni rivojlantiring

Tarbiyaviy:

    ta'lim motivlarini va bilimga ijobiy munosabatni tarbiyalash

Usullari: Og'zaki-illyustrativ, ko'rgazmali

Shakllar: guruh, individual, o'yin

“Bu dunyoda yashash qiyin

Unda qulaylik yo'q,

Tong chog‘ida shamol qichqiradi

Bo‘rilar quyonni kemiryapti”.

Tashkilot vaqti:

1-sonli "Salomlar" tanlovi

2-sonli "Issiqlik" musobaqasi

    Evolyutsiyaning harakatlantiruvchi kuchi, bir xil turdagi shaxslarni xilma-xil qilish va tanlash uchun material berish. (o'zgaruvchanlik)

    Tizimga bugungi kunda ham qo‘llanilayotgan qo‘sh lotin nomlarini kiritgan olim. (C. Linney)

    Organizmlarning evolyutsion o'zgarishlarini aniqlashda atrof-muhitning rolini birinchi bo'lib to'g'ri ko'rsatgan olim. (J.B. Lamark)

    Uzoq vaqt davomida tirik organizmlarning bosqichma-bosqich takomillashuv jarayoni. (evolyutsiya)

    Shaxslar sonining ko'payishi, diapazonning kengayishi, evolyutsion muvaffaqiyat (biologik taraqqiyot) deb atash mumkin.

    Mashg'ulot davomida olingan barcha foydali o'zgarishlar meros bo'lib qoladi deb hisoblagan olim.(J.B.Lamark)

    Individuallar va turlar sonining kamayishi, diapazonning torayishi, evolyutsion muvaffaqiyatsizlik (biologik regressiya) deb ataladi.

    Organizmlarning o'z ajdodlariga o'xshashligi va ba'zi xususiyatlarni avlodlariga o'tkazish xususiyati (irsiyat)

    Natijada, asosan, ma'lum sharoitlarda foydali bo'lgan irsiy o'zgarishlarga ega bo'lgan shaxslar omon qoladi va o'z avlodlarini qoldiradi. (tabiiy tanlanish)

Evolyutsion tushunchalar va ularning ta'riflari o'rtasidagi muvofiqlikni o'rnating.

    Jismoniy shaxslar sonining ko'payishi

    Keng hududlarda joylashish

    Evolyutsion muvaffaqiyatsizlik

    Evolyutsion muvaffaqiyat

    Yo'q bo'lib ketish

    Turlar sonining ko'payishi

    Turlar sonining kamayishi

    Jismoniy shaxslar sonining qisqarishi

    Ishg'ol qilingan hududning torayishi

Tirik mavjudotlarga xos xususiyatlardan birini ko'rsatadigan faktlar keltirilgan.

Ularni mos ravishda taqsimlang.

3-sonli "Kapitan" musobaqasi

    Organizmlarning ma'lum sharoitlarda yashashga qodir bo'lgandan ko'proq nasl berish umumiy xususiyati (ortiqcha ko'plik) deyiladi.

    Aholining haddan tashqari ko'payishi nimaga olib keladi? (shaxslar o'rtasidagi raqobat uchun)

    Yashash uchun kurash nimaga olib keladi? (atrof-muhitga yaxshiroq moslashganlarning omon qolishi uchun)

    Mavjudlik uchun kurashni aniqlang.(Bu organizmlar va atrof-muhit o'rtasidagi turli xil murakkab munosabatlar to'plamidir)

Mavjudlik uchun kurash nimadan kelib chiqadi va mavjudlik uchun kurashning qanday turlari bor, biz bugun sinfda bilib olamiz.

Boshlash uchun, "mavjudlik uchun kurash" iborasining ma'nosini qanday tushunganingiz haqida menga javob bering. (talabalarning javoblari)

Daftarga yozish - "kurash" deganda biz maxsus odamlar o'rtasidagi to'g'ridan-to'g'ri to'qnashuvni anglatmaymiz, bu ularning ba'zilarining ko'chishiga olib keladi.

II. Yangi materialni o'rganish:

Voqea va faktlar: Hatto Charlz Darvin ham mavjudlik uchun kurash ikkita bir-birini istisno qiladigan sabablar natijasidir, deb hisoblagan:

    Tirik organizmlarning ko'payish qobiliyatining cheksizligi.

    Cheklangan tabiiy resurslar.

Borliq uchun kurash haqida gapirganda, mavjudlik uchun kurashning uchta shaklini ajratib ko'rsatishimiz mumkin:

A) tur ichidagi b) turlararo v) noqulay muhit sharoitlariga (abiotik omillar) qarshi kurash.

Keling, har bir shaklni batafsil ko'rib chiqaylik.

1. Tur ichidagi kurash bir turdagi individlar o'rtasida sodir bo'ladi. Kiyik, bo'ri, qush va boshqa hayvonlarning juftlash turnirlari bunday kurashga misol bo'la oladi.


qarag'ay yoki archa o'rmonida yorug'lik uchun bir xil turdagi o'simliklarning raqobati

Intraspesifik kurash eng o'tkir shakl bo'lib, unda ko'pchilik odamlar nobud bo'ladi.

Savol: Intraspesifik kurashning sabablari nimada? (oziq-ovqat uchun raqobat, ayolning e'tibori uchun, hudud uchun) ya'ni. shaxslar bir xil cheklangan resurslarga muhtoj.

Ikki qush bo'ridan qochib ketadi. Ulardan biri ikkinchisiga aytadi:

-"Nimaga umid qilyapsan? Hali ham bo‘ridan tezroq yugura olmaysiz”.

"Ammo men bo'ridan tezroq yugurishim shart emas, men sizdan tezroq yugurishim kerak: shunda men emas, sizni bo'ri oladi", deb javob beradi ikkinchisi.

Quyonlar yugurish tezligida bo'rilar bilan emas, balki bir-biri bilan raqobatlashadi.

Quyonni quvayotgan bo'ri u bilan emas, boshqa o'rmonda boshqa quyonni quvayotgan boshqa bo'ri bilan raqobatlashadi.

Turlararo kurash aynan tur ichidagi darajada amalga oshiriladi!

2. Turlararo kurash - har xil turdagi individlar o'rtasida mavjud.

"Xo'sh, bir daqiqa kuting" multfilmini eslaylik, bo'ri va quyon o'rtasida turlararo kurash ham bor.

Turlararo va turlararo kurash to'g'ridan-to'g'ri va bilvosita bo'linadi. To'g'ridan-to'g'ri janglarda shaxslarning ochiq to'qnashuvi sodir bo'ladi. Bilvosita - ochiq to'qnashuvlarsiz.

3. Yana bir borliq uchun kurash borki, u abiotik omillar bilan kurash deb ataladi - organizmlarning atrof-muhit bilan aloqasi, ya'ni. tabiiy ofatlarda omon qolish uchun kurash - toshqinlar, erta sovuqlar, yong'inlar va boshqalar.

4. Darsning xulosasi. Biz mavjudlik uchun kurashning turli shakllarini ko'rib chiqdik. Xulosa qiling, xulosa chiqaring, nimaga keldik?

Yashash uchun kurash davomida atrof-muhit sharoitlariga yaxshi moslashgan shaxslar omon qoladilar va nasl qoldiradilar. Yashash uchun kurash tabiiy tanlanishga olib keladi.

5.Uyga vazifa 26-band. B harfi ostidagi savollarga og'zaki javob bering 121-bet



mob_info